diabetológia
A késői reggeli csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegek vércukorszintjét
A 2-es típusú cukorbetegség (T2D) krónikus betegség, amelyet az jellemez, hogy a szervezet képtelen megfelelően szabályozni az inzulinelválasztást, ami immun-, keringési és idegrendszeri zavarokhoz vezet. A hagyományos beavatkozások az életmódbeli változtatások betartását (pl. a fizikai aktivitás növelése és a táplálkozási szokások javítása) foglalják magukban.
Elkezdődött a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozása
Magyarországon több mint 1 millió 200 ezer cukorbeteg él. Az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel érintettek élethelyzetének könnyebbé tétele rendkívül fontos, ezért a kormány megkezdte a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozását
A cukorbeteg-szervezetek és a kormány együttműködésének közös eredményei vannak
A cukorbetegséggel foglalkozó szakmai szervezetek és a kormány együttműködésének vannak eredményei, és folyamatos a kapcsolat a kabinet és az érdekképviseletek között - mondta videóüzenetében Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója.
A SGLT2 és a DPP-4 kombinált terápiájának helye a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében
Friss tanulmányban hasonlították össze az SGLT2 és a DPP-4 terápiát, melyből kiderült, a kettő kombinációja igen eredményes több szempontból is.
Újdonságok a diabetes kezelésében
A diabetológia legfrissebb tudományos eredményeibe és a kezelési gyakorlatok újdonságaiba kaptak betekintést a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinika valamint a Diabetológia és Anyagcsere Alapítvány által idén már 24. alkalommal megszervezett közös továbbképző tudományos rendezvény résztvevői.
Egy beültethető eszköz lehetővé teheti a cukorbetegség injekciómentes kezelését
A tudósok szerint az új, beültethető eszköz hamarosan felválthatja az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők inzulin injekciózását.
A cukorbetegséggel járó egyik leggyakoribb szövődmény továbbra is a vezető halálozási okok között szerepel
Statisztikai adatok alapján, a 2021-es évben a második leggyakoribb halálozási ok ismételten a szív-és érrendszeri megbetegedések voltak Magyarországon, több tízezren vesztették életüket ilyen jellegű megbetegedésben.
Akár kétmillió 2-es típusú cukorbeteg is lehet hazánkban
Egyre kevesebb embernél mutatják ki a 2-es típusú cukorbetegséget Magyarországon. De sokan vannak, akiknél lappang a betegség.
Cukorbetegek ezreire vár terápiaváltás a megszűnő készítmények miatt
A Belügyminisztérium szerint nincs inzulinhiány, ám az orvosok szerint a megszűnő készítmények miatt szükségessé váló terápiaváltás sokféle nehézséget okoz.
2023-as ajánlás a diabetes mellitus ellátásában 2. rész
A legújabb, 2023-as gondozási standardok esetében tudatos erőfeszítések történtek a cukorbetegek számára könnyen érthető terminológia használatára.
2023-as ADA ajánlás a diabetes mellitus ellátásában 1. rész
Az új technológiák, kutatások eredményei és az újabb kezelési lehetőségek átalakították a diabetes ellátást. Az Amerikai Diabetes Társaság (ADA) 1989 óta évente frissíti a diabetes mellitusra vonatkozó ajánlását.
Van értelme a HbA1c-szűrésnek?
A szűrőprogramok a nem diagnosztizált cukorbetegség eseteit hamarabb felderíthetik, mint a tüneti vagy véletlen diagnózis. A szűrőprogramok által a rutinszerű klinikai ellátáshoz képest elért időbeni javulás a diagnózis felállítását illetően azonban nem egyértelmű.
Elektrolit-rendellenességek és evészavar?
Az evészavarok fokozott halálozáshoz és csökkent életminőséghez vezetnek. Bár az evészavarok akut megjelenése gyakran jár elektrolit-rendellenességekkel, továbbra sem ismert, hogy az elektrolit-rendellenességek megelőzhetik-e az evészavar jövőbeli diagnózisát.