diabetológia
Exenatid QW: Akár 2%-os HbA1c csökkentés, heti egyszeri adagolással (x)
Az elmúlt évtizedben bevezetett új támadáspontú antidiabetikumok forradalmasították a cukorbetegség kezelését. A glukagonszerű peptid 1 (glucagon-like peptide 1, GLP-1) nevű hormont étkezés hatására a bél epitélium L sejtjei termelik. Egészségesekben a GLP-1 fokozza az inzulin, és csökkenti a glukagon szekrécióját, emellett lassítja a gyomorürülést (Harris 2015). Cukorbetegségben a GLP-1 szintje lecsökken. Exogén GLP-1 adásával fokozódik az inzulin szekréció és csökken a vércukorszint (Nauck 1993), ez a hatás gyorsan lecseng, mivel egy dipeptidil peptidáz IV (DPP-IV) nevű enzim lebontja a GLP-1-et (Holst 2006).
Személyre szabott kezelési célok cukorbetegségben
A cukorbetegség az egyik legösszetettebb betegség, amelynek kezelése is komplex, egyénre szabott kellene, hogy legyen. Egy több mint 200 000 cukorbeteg adatait tartalmazó retrospektív vizsgálatban arra voltak kíváncsiak, hogy a kezelőorvosok a betegek hány százalékánál csökkentették, vagy állították le a kezelést, ha a vércukor- és vérnyomásértékek a kívántnál alacsonyabbak voltak.
A különböző ételek által kiváltott vércukor emelkedés egyénileg változó
Mi emeli meg nagyobb mértékben a vércukrot: a jégkrém vagy a sushi? A Cell folyóirat 2015. novemberi számában megjelent közlemény szerint a Weizmann Intézet kutatói 800 ember vércukorszintjét monitorozták egy héten keresztül, és arra a következtetésre jutottak, hogy az egyes ételek által kiváltott vércukorszint-emelkedés egyénenként változik.
Genetikai adatok alapján összeállított precíziós diéta
Egyes szakértők szerint túlsúlyos emberek számára a jövőben az egyéni adatok alapján összeállított étrend és edzésterv, azaz az ún. precíziós fogyókúra nyújthat segítséget.
Az elhízás és a diabetes elleni küzdelemben személyre szabott diétára van szükség
„Ami az egyik embernek jó, az a másiknak méreg” - tarja a mondás, és ezzel a Cell orvosi szaklapban megjelent új tanulmány is egyetért. Az izraeli tanulmány ezért a személyre szabott étrendi tervezeteket szorgalmazza, melyek segítségével azonosíthatók a testsúlykontroll és az egészségi állapot szempontjából egyénileg hasznos ételek.
A munkahelyi stressz is a 2-es típusú diabetes kockázati tényezői közé tartozik
A munkahelyi stressz számos nem kívánt hatást gyakorolhat az egészségi állapotunkra, mindenekelőtt például fokozza a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának kockázatát. Azonban máig nincs meggyőző bizonyíték a munkahelyi stressz és az incidentális 2-es típusú diabetes mellitus szoros összefüggésére.
A diabetes strukturált gondozása a női betegeknél javítja a kimeneteleket
Egy követéses vizsgálat, mely a háziorvosi gyakorlatban alkalmazott személyre szabott diabetes terápiák hatásait értékeli, arra az eredményre jutott, hogy az efféle terápiák a női betegek esetében csökkentik a bármely okból bekövetkező, illetve diabetes-asszociált mortalitást, a férfiaknál azonban nem. A Koppenhágai Egyetem Dr. Marlene Krag vezetésével készült tanulmányát a Diabetologia című szakmai folyóirat közölte.
Inkább fogyasszunk több alacsony zsírtartalmú ételt, mint kevesebb zsírosat
Holland kutatók bebizonyították, hogy obéz betegek esetében az alacsony zsírtartalmú ételekből álló étrend a diabetes prevenció szempontjából hatékonyabb, mint a kisebb adagokat tartalmazó normál, magas zsírtartalmú ételek fogyasztása.
Az idős diabeteses betegek kognitív hanyatlásának kockázatai és hatékonyabb kezelése
Lyse Bordier, a francia Bégin Katonai Kórház diabetológus professzora az Európai Diabetes Kutató Társaság (European Association for the Study of Diabetes, EASD) 2015-ös Stockholmi konferenciáján az idősebb diabeteses betegek kognitív hanyatlásának problémájáról tartott előadást.
Az antibiotikumok növelhetik a 2-es típusú diabetes kockázatát
Dán kutatók azt állítják, hogy minél több antibiotikum terápiában részesül valaki, annál nagyobb a 2-es típusú diabetes kialakulásának kockázata. A Gentofte Kórház kutatóinak eredményeit a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism szakmai folyóirat közölte.
Az intenzív marihuána használat összefügg a középkorban jelentkező prediabetessel, a diabetessel azonban nem
Egy új obszervációs tanulmány eredménye alapján 40%-kal nagyobb a valószínűsége annak, hogy középkorukra prediabeteses állapot alakul ki azoknál, akik fiatal korukban több mint 100 alkalommal fogyasztottak marihuánát, azokhoz képest, akik soha nem éltek a szerrel. Ugyanakkor a fiatal felnőttkorban történő intenzív marihuána használat nem jár a középkorban kialakuló diabetes kockázatnövekedésével.
Agyi képalkotás eredménye szerint az ételpreferencia megváltoztatható
Egy tanulmány agyi képalkotás használatával arra a feltételezésre jutott, hogy a magas kalóriatartalmú, egészségtelen ételek iránti vonzódás csökkenthető, és az agy újratréningezhető az egészséges, alacsony kalóriatartalmú ételek preferálására.
Irányelvek a diabétesz kezeléséhez
Az orvosi terápiás irányelvek olyan nemzetközi szervezetek ajánlásai, mint például az Amerikai Diabétesz Társaság (American Diabetes Association), az Európai Diabétesz Társaság (European Society for the Study of Diabetes) és az Amerikai Klinikai Endokrinológusok Társasága (American Association of Clinical Endocrinologists), az irányelvek a betegség kontrolljában és a legjobb terápia alkalmazása érdekében - a páciens fizikai állapotától függően - töltenek be összehangoló szerepet.