diabetológia

A diabetes új klasszifikációja

A Diabetes Care című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint itt az ideje, hogy a cukorbetegség eddig használt csoportosítását egy új, a hasnyálmirigy béta-sejtjeit középpontba állító új osztályozási rendszer váltsa fel. Az új megközelítés azokra a korai beavatkozásokra helyezi a hangsúlyt, amelyekkel elkerülhető a béta-sejtek további károsodása, a terápiás választásokat pedig aszerint jelöli ki, hogy a 11 azonosított élettani folyamat közül melyek vezetnek a magas vércukorszinthez.
2016.05.23. Diabetológia

2015 év eredményei a diabetes kezelésében

Tavaly jelentős előrelépések történtek a diabetes kezelésében. Bár a diabetes, különösen a 2-es típusú diabetes több mint 29 millió embert, vagyis a CDC adatai szerint a lakosság több mint 9%-át érintve továbbra is járványos méreteket ölt az USA-ban, az újabb diagnózisok száma lassan apadni kezd. Dr. Joshua D. Miller, a New York-i Stony Brook Egyetem endokrinológus adjunktusa szerint az enyhe csökkenés az obezitas lassuló arányát tükrözheti, és talán azt bizonyítja, hogy a prevenció érdekében tett rengeteg erőfeszítés sikeresnek bizonyul.
2016.05.09. Diabetológia

A pajzsmirigy-alulműködés növeli a 2-es típusú diabetes kockázatát

Egy új kutatás szerint a pajzsmirigy alacsony és normál-alacsony működése a 2-es típusú diabetes kockázatához köthető. A nagy esetszámú, holland, populáció-bázisú, kohorsz vizsgálat eredményeit Dr. Layal Chaker, a rotterdami Erasmus Medical Center kutatója ismertette az Endokrin Társasság (Endocrine Society, ENDO) idei éves értekezletén, amely a tanulmányt „Kiemelkedő Absztrakt-Díjjal” jutalmazta.
2016.05.02. Diabetológia

GLP-1 agonisták: a korábbi gyógyszerek lehetséges új helyettesítői

A heti egyszeri adagolású GLP-1 agonisták a vércukorszint mellett a testsúly csökkenését is képesek elősegíteni, ráadásul anélkül, hogy megnőne a hipoglikémia kockázata – írja az Annals of Internal Medicine című folyóiratban megjelent szisztematikus áttekintés, amely 34 korábbi tanulmány eredményeit elemezte.
2016.04.19. Diabetológia

Okozhat-e cukorbetegséget az alvászavar?

Az alvászavar gyakori jelenség az átlagpopulációban, egy 2013-as felmérés szerint a megkérdezettek 21%-a 6 óránál kevesebbet alszik hétköznapokon. Epidemiológiai vizsgálatok alapján az elégtelen alvás 2-es típusú cukorbetegségre, elhízásra és kardiovaszkuláris betegségekre hajlamosít.
2016.04.04. Diabetológia

Okoznak-e cukorbetegséget a sztatinok?

A közelmúltban számos megfigyeléses vizsgálat és ezekből készített meta-analízis felvetette, hogy a dyslipidaemia kezelésében széles körben használt koleszterincsökkentő gyógyszerek, a sztatinok cukorbetegséget okozhatnak.
2016.03.28. Diabetológia

A cukorbetegség és a daganatok kapcsolata – a pancreatogen (3c típusú) cukorbetegség jelentősége

A cukorbetegséget számos daganat kialakulásával hozták kapcsolatba. Máig nem tisztázott, hogy a cukorbetegség önmagában, vagy az elhízás, a hyperinsulinaemia, hyperglycaemia együttesen felelős a fokozott daganatos kockázatért. A cukorbetegséghez társult daganatos kockázat módosítható: a cukorbetegség kezelésével vagy az elhízás mérséklésével a kockázat egyaránt csökken.
2016.03.14. Diabetológia

A cukorbetegség diagnosztikájának aktuális kérdései

A betegség 3 és fél évezredes története során a cukorbetegség diagnózisa a 19. század közepéig, a vércukorvizsgálat elterjedéséig, a vizelet vizsgálatán alapult. A WHO 1965-ben vezette be az orális glükóz tolerancia tesztet (OGTT), a HbA1c széles körű alkalmazását a cukorbetegség diagnosztikájára pedig 1976-ban javasolták.
2016.03.07. Diabetológia