egészségnevelés
Fontos praktikák az elhízott betegek gondozásában – hogyan csökkenthető az energiabevitel?
Ma Magyarországon a felnőttek több mint kétharmada és a gyermekek ötöde túlsúlyos vagy elhízott. Ez az áldatlan állapot napjaink egyik legnagyobb népegészségügyi kockázata. Vannak betegek, akik felismerik a túlsúly/elhízás egészségügyi, illetve szociális hátrányát és problémájukkal orvoshoz fordulnak. A betegek nagyobb részének azonban fel kell hívni a figyelmét a fennálló problémára.
A nem megfelelő folyadékfogyasztás egészségügyi következményei, betegségek
Szervezetünknek fiziológiásan szüksége van a folyamatos folyadék-utánpótlásra. Amennyiben ez a bevitel nem megfelelő mennyiségben történik, testünk könnyen dehidratálttá válhat. A csökkent vízháztartás mellé gyakran társul az elektrolit- és ásványi anyag-háztartás zavara is, megbillen az egyensúly – különösen a nátrium és kálium ionok koncentrációjában.
Új hazai táplálkozási ajánlást ad ki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) elkészítette a legújabb magyar táplálkozási ajánlást, amely az
OKOSTÁNYÉR® elnevezést viseli. Az egészséges felnőtt lakosságnak szánt útmutató a legfrissebb tudományos eredményeket figyelembe véve határozza meg, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz naponta milyen élelmiszertípusoknak, milyen arányban kéne a tányérunkra kerülnie.
Sikeres fogyókúra – elegendő lehet az alacsony kalóriabevitel?
Alapvető igazság, hogy az emberek azért lesznek túlsúlyosak, mert több energiát visznek be, mint amennyit a szervezet napi energiaigénye megkívánna. Ahhoz, hogy a testtömegcsökkentő programok sikeresek legyenek, az étrendet gondosan kell összeállitani, ezáltal kevesebb kalóriát kellene bevinni, emellett kitartó és rendszeres testmozgással több kalóriát elégetni.
Fiatalok étkezési szokásainak befolyásolása
A felnövekvő generációk egészségi állapotát, a genetikai hajlam mellett, alapvetően befolyásolják a gyermekkorban elsajátított étkezési szokások, a szülőktől látott példák, és annak mértéke, hogy az oktatásuk során elhangzottakat mennyire tudják hasznosítani mindennapjaik során.
Mivel édesítenek az orvosok?
Érdekes eredményeket hozott a
Szinapszis idén nyáron végzett piackutatása, amely a magyar orvostársadalom és lakosság körében vizsgálta az édesítőszerekkel kapcsolatos ismereteket. A kutatás egy 2012-ben végzett felmérés folytatása, így lehetővé tette az elmúlt három év változásainak nyomon követését.
Kutatások az energiamentes édesítőszerek diétás étrendben betöltött jótékony szerepéről
Az édesítőszerek – legyenek azok természetes eredetűek vagy mesterségesen előállítottak – sok emberben még mindig ellenérzéseket váltanak ki. Ezek az élelmiszer-adalékanyagok szigorú toxikológiai vizsgálatokon mennek keresztül. Számos kutatás látott napvilágot, melyek szerint az édesítőszerek használata testtömegcsökkentő étrendben elősegíti a diéta betartását, emellett a napi maximális beviteli értékeken belül fogyasztva semmilyen káros egészségügyi következménnyel nem jár.
A glükóz szerepe a táplálkozásban és a testünk karbantartásában
Elméletben képes szervezetünk nélkülözni a szénhidrátokat, hiszen bizonyos aminosavakból, glicerinből, valamint tejsavból előállítható a glükóz, és ezáltal az agyunk, az idegrendszerünk, és a vörösvértestjeink nem szenvednek hiányt. Ugyanakkor a szénhidrát- (glükóz-) mentes étrenddel fokozódik a szöveti fehérjék lebontása, illetve a folyadék- és elektrolitháztartás egyensúlya felborul.
Új diétás irányelvek és ajánlások
Az elmúlt évtizedekben számtalan, különböző összetételű diéta látott napvilágot azért, hogy segítse az elhízásban szenvedőket megszabadulni súlyos terhüktől.
Obesitás kutatások új fényt deríthetnek az elhízás kezelésére
Napról napra egyre több ember küzd az elhízással, miközben a kialakuló társbetegségek számtalan további egészségügyi problémát jelentenek. A helyes gyógymód megtalálása, az elhízás okainak kutatása lassan, de biztosan halad előre, a kutatók egyre több összefüggésre találnak rá. A néhány ilyen eredményről számolt be Dr. Judith Korner, a New York-i Columbia Egyetem Testtömeg Kontroll Központjának vezetője.
Édesítőszereket tartalmazó étrenddel javítható a betegek terápiakövetése
Magyarországi és nemzetközi kutatások egyaránt arra az eredményre jutottak, hogy a betegek jelentős része nem tartja be az orvosa utasításait – vonatkozzon az a gyógyszerek pontos szedésére, az étkezések ritmusára, az étrendre vagy az életmódra.
A sikeres fogyókúra receptje
Az elhízás kialakulásában a genetikai fogékonyság mellett az életmódnak és az étkezési szokásoknak van leginkább döntő szerepe. Ha rendszeresen az elégségesnél bőségesebb a táplálékfogyasztás, hosszú távon magas az energiabevitel, a bevitt energiánál pedig kevesebb a leadás, akkor ennek egyenes következménye a testtömeg-növekedés.
Hogyan befolyásolja környezetünk az ételválasztásunkat és fizikai aktivitásunkat?
Környezetünk, és annak változásai egyértelműen hatással vannak a mindennapjainkra, étkezési szokásainkra, életvitelünkre. Az elmúlt 30-40 évben elképesztően megnőtt a választék a boltok polcain, sokat fejlődött az infrastruktúra, és a korábban nyugalmas életmód is drámaian felgyorsult.