életstílus
Sorsanalízis és egy különleges teszt megalkotója
1893. március 11-én született a felvidéki Nyitrán Szondi Lipót, a sorsanalitikus ösztönrendszer-elmélet és a Szondi-teszt kidolgozója - portréja a National Geographic az MTVA Sajtóarchívuma alapján készítette.
Medvehagyma a pesztón túl
Még csak elvétve, de megjelentek a piacokon a zöldellő medvehagyma-csokrok. Köszöntjük a medvehagymaszezont!
Lelassul és királynői szárnyakat növeszt
Egy új kutatás tárta fel, miként jöhetnek létre a parazita fajok, és azt is sejteti, mi játszik szerepet a hangyák különféle kasztjai, mint a katonák vagy a dolgozók létrejöttében.
Kopogj és kiderül kinek lesz gondja az olvasással és helyesírással
A nyelvnek, mint a zenének is, ritmusa van. Van, aki ezt a ritmust könnyedén felismeri, másoknak azonban kitartó figyelemre és sok gyakorlásra van szüksége, míg követni tudja – márpedig ezen is múlhat, mennyire tud majd pontosan és gyorsan olvasni és írni. Az ELTE kutatói új módszert dolgoztak ki a ritmusérzék felmérésére, amely lehetővé teszi a veszélyeztetett gyerekek korai szűrését és fejlesztését.
Három tavaszi reggeli, ahol a tojás kerül a középpontba
Az egyik leggyakoribb alapanyag a reggelik során a tojás, melynek történelmi hagyományai vannak. A tojás ráadásul millió formában elkészíthető, így szinte lehetetlen ráunni. Mutatunk három alternatívát, amivel megidézhetjük a tavaszt is március első hétvégéjén.
Kimchi carbonara, azaz koreai és olasz alkímia egy tányéron
Vannak, akik vonakodnak, és egyenesen gasztronómiai szentségtörésnek ítélik a nemzetek konyháinak fúzióját, de mégis érdemes kísérletezni és új kapcsolódásokat felfedezni. Főleg, ha a végeredmény működik, és olyan izgalmas megoldást kapunk, mint ez a kimchi carbonara.
Magyar lánynak köszönheti a világ, hogy a műkorcsolyázók zenére versenyeznek
1870. január 29-én kezdte meg a korcsolyázópublikum fogadását a Városligeti Műjégpálya, amikor is Rudolf koronaherceg ünnepélyesen megnyitotta a téli sportok szerelmeseinek szentélyét. És nem kellett sokat várni arra, hogy feltűnjön egy hétéves kislány a jégen, aki hamarosan forradalmasította a műkorcsolyázás alapjait.
Emlősökre is vadászhattak a ragadozó óriáshangyák
Hatalmas ragadozó hangyák éltek a mai Németország és Észak-Amerika területén nagyjából 47 millió évvel ezelőtt – írja a ScienceAlert.
Száztizenöt éves hagyománynak szakad vége
A több mint száz országban értékesített Tobleronét nem lehet többé svájci csokoládénak nevezni, mert a márka amerikai tulajdonosa, a Mondelez kiköltözteti a gyártás egy részét Svájcból.
A házi méhek úgy navigálnak, ahogy az első pilóták
A repülés hőskorában, amikor még nem volt rádió és semmiféle valós idejű segítség a navigációhoz, a pilóták a táj azon elemeit használták, amelyek egyenes vonalúak voltak – utak, vasutak, csatornák és hasonlók.
Ezek a legegészségesebb ételek, amiket a japánok fogyasztanak
A hosszú életük titka a táplálkozásban rejlik. A japánoknál a születéskor várható élettartam kifejezetten magas, ebben fontos szerepet játszhat az étrendjük is.
Meghatározzák az életünket, mégis a véletlennek köszönhetjük a feltalálásukat
Bizony előfordul, hogy egy véletlennek köszönhetünk fontos új felfedezéseket és találmányokat, és van olyan, hogy egy látszólagos kudarc valami nagyszerűt vagy épp brutálisat eredményez. Az alábbi, véletlenül feltalált dolgok is ezt bizonyítják.
Elhunyt Kapronczay Károly orvostörténész
Életének 83. évében, március 1-jén elhunyt Kapronczay Károly történész, orvostörténész, levéltáros, múzeum- és könyvtárigazgató, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, tudatta a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár, valamint a Magyar Orvostörténeti Társaság.