evolúció
Élet Csernobilban: a sugárzás felgyorsíthatja az evolúciót?
Az evolúciót általában elég lassú, nehézkes folyamatnak tartják. A csernobili atomerőműben élő kutyák azonban a katasztrófa óta eltelt negyven év alatt gyors fejlődésen mentek keresztül.
A feledékenység evolúciós előnyei
A felejtés a mindennapi életünk része. De miért felejtünk el dolgokat? Vajon ez egyszerűen a memóriazavar jele, vagy van valami haszna?
Lőttek a romantikának: a csókolózás eredete valószínűleg nem az, amit várnánk…
Senki sem tudja, pontosan mikor jelenhetett meg a csókolózás az emberek között. Ez a gyakorlat viszont nem csak ránk jellemző. Más főemlősök, például a bonobók és a csimpánzok is megcsókolják egymást. Ez pedig Adriano Lameira, az angliai Warwicki Egyetem primatológusa és evolúciós pszichológusa szerint olyan eredetre utal, amelyre eddig még senki sem gondolt...
Húsevő pandák ősei Európában: új leletek írhatják át a pandák evolúcióját
Egy nemzetközi tudóscsoport egy dél-németországi lelőhelyen ősi, húsevő pandák fogait fedezte fel – a leletek teljesen átírhatják a pandák evolúciójáról alkotott képünket.
Egy új artéria jelenik meg a kezünkben
Az evolúció néha egyértelmű irányt mutat, máskor viszont nehezen megfejthető – az új artéria megjelenése is inkább az utóbbi kategóriába tartozik.
Miért lett jellemző a monogámia a modern emberi fajra?
Az embernek sokkal hosszabb és szélesebb pénisze van, mint bármilyen más emberszabású teremtménynek. Még a legnagyobb gorilláknak is mindössze két és fél hüvelyk hosszú a péniszük erektált állapotban. Az emberi here a péniszhez képest azonban meglehetősen kis méretű, mely a monogámia miatt alakulhatott így.
Antibiotikumok és ellenálló baktériumok
Miért ellenállóak a baktériumok a még forgalomba sem került antibiotikumokkal szemben? Vajon megoldható, hogy a jövő antibiotikumai egyszerre gyűrjék le a baktériumok ellenálló és fertőzőképességét? És mi köze mindennek a Macskafogó Safranekjához? Pál Csaba székfoglaló előadásából kiderül.