fertőzés
Az Etiópiából importált szenteltvízzel hozhatóak összefüggésbe az európai kolerás megbetegedések
Az Etiópiából származó szenteltvíz fogyasztása a közelmúltban több kolerás megbetegedéshez vezetett Németországban és az Egyesült Királyságban egy, az Eurosurveillance című szaklapban megjelent tanulmány szerint.
Emelkedő esetszámra figyelmeztet a Semmelweis Egyetem a galandféreg-fertőzéssel kapcsolatban
Magyarországon is mind gyakrabban fordul elő egy állatról emberre terjedő, galandféreg okozta betegség, az echinococcosis - hívja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Új kezelést fejlesztenek a candida gombafertőzés által okozott gyulladás ellen
A Szegedi Tudományegyetemen a candida gombafertőzés okozta gyulladás ellen fejlesztenek mRNS-alapú kezelést. A HU-rizont pályázat támogatásával megvalósuló kutatásban részt vesznek az amerikai Pennsylvania Egyetem és a brit King's College szakemberei is.
Nő a nemi úton terjedő betegségek száma Magyarországon
Hazánkban az elmúlt évtizedben jelentősen nőtt a szifilisszel fertőzöttek száma.
Gyanús kiütések Angliában
Szokatlanul magas volt az idén a rühes esetek száma Angliában. A 2024-es heti előfordulási arányok (100 ezer főre vetítve) jóval az 5 éves átlag felett vannak, és különösen magasak Észak-Angliában.
Vietnám felszámolta a trachomát mint közegészségügyi problémát
A trachoma a vakság vezető oka világszerte. Hatalmas eredmény az egészségügyben, hogy Vietnám sikeresen felszámolta a betegséget mint közegészségügyi problémát.
Több ezer fertőző betegség lesz nyomon követhető a szennyvíz segítségével
Új módszert mutattak be a szennyvízben előforduló fertőző betegségek monitorozására egy európai együttműködés keretében az ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék kutatói; az eljárás egyszerre több ezer fenyegetés forrását is képes feltárni. A kutatásról szóló tanulmány a Nature Communications című folyóiratban jelent meg.
Egyre több magyar betegszik meg egzotikus vírusoktól
Az egzotikus vírusok (melyek zöme szúnyogok által terjed) egyre jobban elterjednek hazánkban. Friss adatokról számolt be az ÁNTSZ is: 2024. augusztus 5-11. között három hazai eredetű nyugat-nílusi lázzal való megfertőződést regisztráltak, valamint további két, külföldről származó egzotikus vírust is kimutatták magyarok szervezetében.
Fertőzött szúnyogokkal védekeznek a kutatók a vírusok ellen
Különleges módszert találtak ki a kutatók: magukat a szúnyogokat vetik be az általuk terjesztett halálos trópusi betegségek megfékezésére.
Nyáron gyakoribbak a kontaktlencse miatti fertőzések
Jóval többen keresik fel a szemorvosukat nyáron a kontaktlencse túlhordása, valamint a nem megfelelő tisztítása és tárolása miatt kialakult betegségek kapcsán, mint a téli hónapokban. Leggyakrabban bakteriális fertőzés és szaruhártya-gyulladás tüneteivel fordulnak orvoshoz ilyenkor a páciensek, de ha ehhez szemfelszíni sérülés is párosul, akkor akár végleges látásromlás is előfordulhat, amely az esetek egy-három százalékát teszi ki – mondta dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója. A nyári melegben a baktériumok könnyebben szaporodnak, így a fertőzésveszély is magasabb.
Az időskori visszatérő húgyúti fertőzések kezelési nehézségei
A JAMA Internal Medicine-ben megjelent új klinikai elemzés szerint az idősebb nők körében jelentkező visszatérő húgyúti fertőzések (rUTI) pontos diagnosztizálása kihívást jelent, ami a különböző kezelések kockázatainak, illetve előnyeinek gondos mérlegelését igényli.
Gyermek kontaktus és pneumococcus fertőződés?
Továbbra is fontos kérdések merülnek fel a pneumococcus közösségben élő, idősebb felnőttekre történő átvitelének forrásaival kapcsolatban. Ez egy kritikus pont a pneumococcus konjugált vakcinák (PCV) gyermekek és idősebb felnőttek körében történő alkalmazásának lehetséges közvetett hatásai megértéséhez.
A Dengue-láz eszkalációja Brazíliában egy globális válságot tükröz
A Flaviviridae családba tartozó Dengue-vírus (DENV) jelentős globális egészségügyi fenyegetést jelent, ami 3,9 milliárd ember által lakott területeket érint. A DENV-t elsősorban az Aedes-szúnyogok, különösen az Aedes aegypti terjesztik, és négy szterotípusuk van (DEN-1, DEN-2, DEN-3 és DEN-4), melyek mindegyike okozhat emberi fertőzést.