gasztroenterológia

Diverticulitis az Egyesült Államok sürgősségi osztályain

A diverticulitis a sürgősségi osztály (ED) felkeresésének gyakori oka. Mivel azonban a képalkotó vizsgálatok és az antibiotikum-választási lehetőségek bővültek, szükség van aktuális adatokra az incidencia, a komputertomográfia (CT) teljesítménye, az antibiotikum-használat és a diszpozíció időbeli változásairól.
2024.12.19. Háziorvostan

Új megközelítés a Crohn-betegség kezelésében

A The Lancet Gastroenterology & Hepatology című szaklapban nemrégiben megjelent tanulmányban a kutatók a filgotinib, a Janus kináz (JAK) 1 preferenciális gátlójának hatékonyságát és biztonságosságát értékelték indukciós és fenntartó terápiaként a mérsékelten vagy a súlyosan aktív Crohn-betegségben szenvedő betegeknél.
2024.12.09. Hírek

A vonoprazan szerepe a H pylori eradikációjában

Egy új 10 napos kezelési mód, ami magába foglalja a szájon át szedhető, kálium-kompetitív savblokkoló vonoprazant, valamint a levofloxacint és az amoxicillint, szignifikánsan hatékonyabb volt a Helicobacter pylori fertőzés felszámolásában, mint az omeprazol, amoxicillin és klaritromicin hármas terápia - derült ki egy randomizált, többközpontú vizsgálat eredményeiből. A vonoprazannal végzett hármas terápiás kezelés általában jobban tolerálható volt, mint a 14 napos omeprazol-alapú kezelés.
2024.12.06. Gasztroenterológia

A klinikai vizsgálatoktól a klinikai gyakorlatig: COX-2 gátlás

Egy utánkövetéses vizsgálatban közel 1200 beteg vett részt, akiknek a daganatait molekulárisan szekvenálták, és azt találták, hogy összesen 259 betegnél volt PIK3CA funkcionális mutáció. Feltételezték, hogy az aszpirin vagy az olyan COX-2-gátlók, mint a celecoxib - amely nyilván régóta elérhető már generikusan - kedvezően befolyásolhatják a rosszindulatú vastagbéldaganat kimenetelét.
2024.12.05. Háziorvostan

A COPD és a GERD meglepő kapcsolata

A gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD) jobb kórházi kimenetelekkel jár a krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) kórházba került betegek esetében. Az eredmény meglepő, tekintve, hogy a GERD-t a COPD súlyosbodásával hozták összefüggésbe. A GERD a COPD-s betegek körében szintén gyakoribb, mint az általános népességben.
2024.11.25. Tüdőgyógyászat

Így segíthet kivédeni a reflux káros hatásait

A gastrooesophagealis reflux gyakori probléma a népesség körében, sokan úgy vélik, egyszerű felismerni és kezelni a panaszokat. Bár a reflux betegség enyhítésére több házi módszer is ismert, illetve az életmódváltás is sok esetben hoz eredményeket, a refluxos tüneteket mindig komolyan kell venni, hiszen hosszabb távon súlyos szövődményekhez (fekély, vérzés, oesophagitis, nyelőcső szűkület vagy akár daganatos elváltozás) is vezethethet.1,2 Fontos a mielőbbi konzultáció az orvossal, a helyes diagnózis felállítása és a megfelelő terápia meghatározása.
2024.11.22. Háziorvostan

A cirrózisos betegek sürgősségi ellátása

A cirrózis kezeléséhez szükség van a sürgősségi osztályon (ED) alapuló ellátásra, azonban a cirrózissal kapcsolatos ED egészségügyi ellátás igénybevételének terheit alig tanulmányozták. Egy vizsgálat célja az volt, hogy az ED-használatot értékeljék az állami egészségügyi rendszeren belül, és a magas ED-használat (HEDU) és a nem-magas ED használat eredményeit összehasonlítsák.
2024.09.13. Gasztroenterológia

A rumináció szakirodalmi áttekintése

A ruminációt az étel ismételt visszaöklendezése jellemzi. A ruminációs szindróma a bél-agy kölcsönhatás rendellenessége, amelyet a római kritériumok alapján diagnosztizálnak, míg a ruminációs zavar a DSM-5 kritériumai alapján diagnosztizált táplálkozási és evészavar. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a rumináció globális prevalenciáját e kritériumok szerint minden korcsoportban.
2024.08.06. Gasztroenterológia

A savcsökkentő terápia és a migrén

A fejfájás a protonpumpa-gátlók (PPI-k) alkalmazása kapcsán előforduló mellékhatás. A közelmúltban a migrén kifejezetten a PPI-használat egy lehetséges mellékhatásaként jelent meg. Egy kutatás célja az volt, hogy a rendelkezésre álló adatok felhasználásával feltárja a migrén és a súlyos fejfájás előfordulása, valamint a savcsökkentő terápia – beleértve a PPI-ket, a H2-receptor-antagonistákat (H2RA-kat) és a generikus savlekötőket – alkalmazása közötti összefüggést, összehasonlítsa a PPI-k és a H2RA-k okozta kockázatot, valamint felmérje, hogy a savcsökkentő terápia által befolyásolt étrendi változtatások enyhíthetik-e a kockázatot.
2024.06.13. Gasztroenterológia