gasztroenterológia
Leküzdhető az elhízás időszakos böjtöléssel?
2017-ben a táplálkozás és a mozgás témája mellett a fogyókúrás stratégiák is népszerűek voltak. Nagyon sok ember volt kíváncsi a leghatékonyabb fogyókúrás trükkökre, köztük leginkább az időszakosan alkalmazott böjtölés hatásaira.
A diétás mítoszok lerombolása
Az 2015-2020-as Amerikai Étrendi Iránymutatás szerint az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásnak sokféle zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonafélét, alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékeket, fehérjedús élelmiszereket és növényi olajféleségeket kell tartalmaznia, a lehető legkevesebb telített zsírral, transzzsírral, hozzáadott cukorral és sóval.
A protonpumpa-gátlók nem eredményesebbek az étrendi beavatkozásnál
A JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery szakfolyóirat kiadásában megjelent retrospektív tanulmány során az alkáli víz és a túlnyomórészt növényekből álló, mediterrán stílusú étrend sokkal jobban enyhítette a laryngo-pharyngealis reflux (LPR) tüneteit, mint a protonpumpa-gátló (PPI) terápia.
Meglepően sok kórállapot kapcsolódik a coeliakia betegséghez
Több mint 35 millió ember adatbázisának vizsgálata alapján kiderült, hogy a coeliakia számos különböző betegséghez kapcsolódhat.
Ne adjunk gyümölcslevet a csecsemőknek
Az Amerikai Gyermekgyógyász Akadémia ajánlásokat fogalmazott meg a csecsemők, kisgyermekek és kamaszok helyes gyümölcslé fogyasztása kapcsán.
Javítja-e a széklet transzplantáció az inzulin szenzitivitást?
Kutatók beszámolója szerint a sovány donortól származó fekális mikrobióta transzplantációja (FMT) átmenetileg javítja egyes metabolikus szindrómában szenvedő obes betegek inzulin szenzitivitását.
Új teszt segíthet a hasnyálmirigyrák korai kimutatásában
A Pennsylvania Egyetem kutatói által kidolgozott új laborvizsgálati módszerrel már korai stádiumban is nagy pontossággal kimutató a hasnyálmirigyrák. A korai kimutatás azért nagyon fontos, mert az ország harmadik legpusztítóbb daganatos megbetegedését gyakran csak akkor diagnosztizálják, amikor a hasnyálmirigy sebészeti eltávolítása már hiábavaló. A vizsgálat eredményeit a Science Translational Medicine szakfolyóirat júliusi kiadása közölte.
A gyomorégés elleni gyógyszerek valóban megrövidítik az életet?
Egy új vizsgálat eredménye szerint a sokak által használt gyomorégés elleni gyógyszerek, mint a Nexium, a Prilosec vagy a Prevacid hosszú távú használat esetén növelhetik az idő előtti halálozás veszélyét.
Új irányelvek a protonpumpa-gátlók csökkentésére és elhagyására
Az Ottawa Egyetem kutatói által összeállított új gyakorlati iránymutatás célja, hogy segítse a terápiás döntéshozatalt abban, hogy a protonpumpa-gátló (PPI) terápiát hogyan és mikor csökkenthetjük vagy állíthatjuk le biztonságosan.
2014-es éttermi ételallergia felmérés az Egyesült Államokban
Az Egyesült Államokban becslések szerint mintegy 15 millió embert érintő ételallergiák miatt évente megközelítőleg 30 000 sürgősségi vizsgálatra kerül sor és 150-200 haláleset történik.
Cirrhosis paradoxon: thrombosis vagy vérzés veszély?
Valamikor minden orvos megtanulta, hogy a legtöbb cirrhosisos beteg „antikoagulált”. Cirrhosisos betegeket gyakran látni preoperatív vizsgálatokon vagy épp katasztrofális akut gastrointestinalis vérzés miatti beavatkozásokon. Mit tehetünk?
A vörös húsok és a diverticulitis kapcsolata
A Gut című orvosi szaklapban megjelent új vizsgálat eredménye szerint a legnagyobb mennyiségű vörös húst fogyasztó férfiaknál fokozódik a diverticulitis veszélye, különösen akkor, ha feldolgozatlan vörös húsokat fogyasztanak.
Egyre gyakoribb a colorectalis rák a fiatalabbak körében
Az Amerikai Rák Társaság (American Cancer Society) megállapította, hogy a colorectalis rák (CRC) előfordulási aránya drasztikus mértékben emelkedett az 55 évnél fiatalabb felnőttek körében.