gasztroenterológia
A colonoscopián áteső betegek diuretikum használata növeli a hypokalaemia kockázatát
Kis volumenű polietilén-glikol béltisztítás után gyakran előfordul hypokalemia, főként a diuretikum terápiában részesülő betegek körében, közölte a Gastrointestinal Endoscopy szakfolyóirat.
A PPI-k növelhetik a krónikus vesekárosodás veszélyét
A PPI használók körében gyakran alakul ki krónikus vesebetegség. Egy új, amerikai tanulmány eredménye szerint krónikus vesekárosodás az esetek több mint 50%-ában olyan PPI használóknál alakul ki, akiknél korábban semmilyen jelét nem tapasztalták vesebetegségnek.
A májvizsgálatra vonatkozó legújabb nemzetközi ajánlások
Az Amerikai Gasztroenterológiai Kollégium (American College of Gastroenterology, ACG) közzétette a máj kémiai vizsgálatára vonatkozó frissített irányelveit. Az új irányelv elsőként határozza meg a normál alanin aminotranszferáz (ALT) értékek konkrét tartományát és fokozatos algoritmust ajánl a kóros ALT, aszpartáz-aminotranszferáz (AST), alkalikus-foszfatáz és szérum bilirubin szintek értékelésére.
Kapcsolat a korai megjelenésű vastagbélrák és a genetika között
Az örökletes daganat szindrómák a daganatos betegségek nagy kockázatát hordozzák, ezért fokozott odafigyelést igényelnek, ám ezen kórképek gyakorisága és spektruma korai megjelenésű vastagbélrákban (CRC) szenvedő szelektálatlan betegek körében jobbára meghatározatlan.
Biztató módszer a Crohn-betegség aktivitásának megítélésére
A Crohn-betegség (CD) aktivitásának új, kapszula-endoszkópián alapuló pontértékelése (CECDAIic vagy NIV-score) pontosan mutatja a nyálkahártya betegség aktivitását a vékony-és vastagbélben.
Hogyan előzhető meg az ERCP-t követő pancreatitis
A retrográd cholangiopancreatographia (ERCP) utáni pancreatitis az eljárás legrettegettebb nemkívánatos szövődménye, amely jelentős morbiditással és ritkán mortalitással jár, továbbá sok esetben vezet a gasztroenterológus ellen indított műhiba perekhez.
A gastrectomia növeli a gyomorrákban szenvedő idősebb nők túlélését
A Surgery című orvosi szakfolyóiratban megjelent japán kutatás eredménye szerint a gyomorrák kezelésére alkalmazott distalis gastrectomia meghosszabbítja a 85 év feletti nők túlélését, ugyanakkor a férfiak esetében az operáció látszólag nem jár túlélési előnnyel.
Korai vagy halasztott cholecystectomia: él a 72 órás szabály?
Egy randomizált vizsgálatban a kutatók azt tanulmányozták, hogy akut cholecystitis esetén mindig a korai cholecystectomia-e a legjobb megoldás, még a 3 napos késéssel a tünetek jelentkezése után is?
Meglepő etiológiai tényező a Crohn-betegek bélrendszerében
Egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálata alapján a Candida tropicalis kulcsfontosságú szerepet játszhat a Crohn-betegség kialakulásában.
Vashiány anaemia kockázata gyomorsavlekötők használatakor
A Gastroenterology című orvosi szakfolyóirat online kiadásában megjelent kutatási beszámoló szerint a gyomorsav semlegesítésére használt protonpumpa gátlók (PPI) és hisztamin-2 receptor antagonisták (H2RA) növelik a vashiány kockázatát.
Az interferon-mentes HCV kezelés a herpes vírus reaktivációjához vezethet
A krónikus hepatitis C (HCV) fertőzés interferon-mentes, direkt ható antivirális (DAA) gyógymóddal történő kezelése során reaktiválódhat a látens herpes vírusfertőzés.
Protonpumpa gátlás és demencia kockázat
A protonpumpa-gátlók, mint a Nexium (ezomeprazol), Prevacid (lansoprazole) és a Prilosec (omeprazole) a leggyakrabban használt gyógyszerek közé tartoznak, ám számos új tanulmány szerint kapcsolatban állnak különböző betegségek kialakulásával.
Meglepő kapcsolat egy baktérium és a nyelőcsőrák túlélése között
Egy bizonyos baktérium nyelőcső tumorban való jelenléte egy új japán tanulmány szerint a betegség alacsonyabb túléléséhez kapcsolható.