gasztroenterológia
Hogyan előzhető meg az ERCP-t követő pancreatitis
A retrográd cholangiopancreatographia (ERCP) utáni pancreatitis az eljárás legrettegettebb nemkívánatos szövődménye, amely jelentős morbiditással és ritkán mortalitással jár, továbbá sok esetben vezet a gasztroenterológus ellen indított műhiba perekhez.
A gastrectomia növeli a gyomorrákban szenvedő idősebb nők túlélését
A Surgery című orvosi szakfolyóiratban megjelent japán kutatás eredménye szerint a gyomorrák kezelésére alkalmazott distalis gastrectomia meghosszabbítja a 85 év feletti nők túlélését, ugyanakkor a férfiak esetében az operáció látszólag nem jár túlélési előnnyel.
Korai vagy halasztott cholecystectomia: él a 72 órás szabály?
Egy randomizált vizsgálatban a kutatók azt tanulmányozták, hogy akut cholecystitis esetén mindig a korai cholecystectomia-e a legjobb megoldás, még a 3 napos késéssel a tünetek jelentkezése után is?
Meglepő etiológiai tényező a Crohn-betegek bélrendszerében
Egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálata alapján a Candida tropicalis kulcsfontosságú szerepet játszhat a Crohn-betegség kialakulásában.
Vashiány anaemia kockázata gyomorsavlekötők használatakor
A Gastroenterology című orvosi szakfolyóirat online kiadásában megjelent kutatási beszámoló szerint a gyomorsav semlegesítésére használt protonpumpa gátlók (PPI) és hisztamin-2 receptor antagonisták (H2RA) növelik a vashiány kockázatát.
Az interferon-mentes HCV kezelés a herpes vírus reaktivációjához vezethet
A krónikus hepatitis C (HCV) fertőzés interferon-mentes, direkt ható antivirális (DAA) gyógymóddal történő kezelése során reaktiválódhat a látens herpes vírusfertőzés.
Protonpumpa gátlás és demencia kockázat
A protonpumpa-gátlók, mint a Nexium (ezomeprazol), Prevacid (lansoprazole) és a Prilosec (omeprazole) a leggyakrabban használt gyógyszerek közé tartoznak, ám számos új tanulmány szerint kapcsolatban állnak különböző betegségek kialakulásával.
Meglepő kapcsolat egy baktérium és a nyelőcsőrák túlélése között
Egy bizonyos baktérium nyelőcső tumorban való jelenléte egy új japán tanulmány szerint a betegség alacsonyabb túléléséhez kapcsolható.
Figyelemre méltó vizsgálati eredmények tünetmentes C. difficile hordozókkal
A Clostridium difficile fertőzés (CDI) epidemiológiája azt jelzi, hogy a tünetmentes C. difficile hordozók fontos szerepet játszanak a kórokozó kórházi transzmissziójában. Egy nemrégiben végzett vizsgálat során a C. difficile hordozók CDI incidenciára gyakorolt hatását tanulmányozták, ám sok kérdés továbbra is tisztázatlan maradt.
Szövődménymentes diverticulitis esetén kihagyható az antibiotikum terápia
Egy új randomizált, kontrollált (RCT) vizsgálat eredménye szerint az antibiotikumok nem javítják a szövődménymentes diverticulitis első epizódjának kimenetelét.
Magyar Gasztroenterológiai Társaság Endoszkópos Szekció Éves ülése 2016, ESGE Szimpózium 2016
A hagyományos éves szekcióülésen a sürgősségi endoszkópia témája kap helyet, ezután másfél napos európai szakmai fórum következik.
Gasztroenterológiai Továbbképző Tanfolyam
A kongresszus kiemelt témái többek között a tápcsatornai onkológia, terhesség és gastroenterológia.
Helicobacter pylori kezelés
A szabályok megváltoztak