gasztroenterológia
Az ecet segítséget nyújthat a colitis ulcerosa kezelésében
Az Amerikai Kémikus Társaság (American Chemical Society) Journal of Agricultural and Food Chemistry című szakfolyóiratában közölt kutatás eredménye arra utal, hogy az ecet elősegítheti a colitis ulcerosa kezelését.
Vesekárosodást okozhatnak a protonpumpa-gátlók
A gyomorégés, savas reflux valamint a gyomor és nyombélfekély kezelésére gyakorta használt protonpumpa-gátló (PPI) gyógyszerek vesekárosodást és súlyos vesebetegséget okozhatnak.
Új kilátások a gyermekkori Crohn-betegség kezelésében
A CHMP kedvezően véleményezte az AbbVie HUMIRA® (adalimumab) nevű gyógyszerének gyermekgyógyászati alkalmazását, 6 éves kortól, közepesen súlyos-súlyos aktivitású Crohn-betegség kezelésére.
Heves szívdobogás vacsora után - A hét képe
A 76 éves női páciens kórelőzménye rheumatoid arthritis, diabetes mellitus, hypertonia - 1 hónapja történt heves szívdobogással, amit a páciens csak egy alkalommal, a mellkas középtáján, 10-15 percig észlelt a vacsora elfogyasztását követően.
Probiotikumok az ételallergia kezelésére
A probiotikus Bifidobacterium longum KACC 91563 enyhíti az ételallergia tüneteit az amerikai Institute for Basic Science (IBS) Immunológiai Akadémiája és a National Institute of Animal Science közös vizsgálatának eredményei szerint.
A bioszimiláris gyógyszerek felforgatják a gasztroenterológiát
A közeljövőben az amerikai gyógyszerpiacon is megjelennek a gasztroenterológiai betegségek kezelésére használható bioszimiláris gyógyszerek, ami hatalmas változást jelenthet a colitis ulcerosában és Crohn-betegségben szenvedők számára. Azonban erre a változásra a gasztroenterológusoknak is fel kell készülniük, hiszen tájékoztatniuk kell a betegeiket az új bioszimiláris gyógyszerek potenciális előnyeiről és kockázatairól.
A nagyon túlsúlyos kamaszoknál megduplázódik a középkorban jelentkező bélrák kockázata
A Gut című orvosi szaklap online kiadásában közölt kutatási eredmény alapján a nagyon nagy túlsúllyal küszködő kamaszoknál megduplázódik annak a veszélye, hogy középkorukban bélrák alakul ki a szervezetükben. A kutatók szerint a szisztémás gyulladást jelző vörösvértestsüllyedési ráta (ESR) kamaszkori magas szintje szintén a betegség későbbi kockázatemelkedéséhez kapcsolódik.
A probiotikumok nem védik meg a koraszülötteket a súlyos betegségektől
Egy új tanulmány eredményei szerint a probiotikumok nem védik meg a koraszülötteket a súlyos szövődményektől, például a nekrotizáló enterocolitistől, a szepszistől vagy a halálozástól. Az eredményeket a The Lancet szakmai folyóirat novemberi kiadása közölte.
Két, nem-szteroid gyulladásgátló végbélkúp szerepe az ERCP szövődményeként kialakuló hasnyálmirigy-gyulladás megelőzésében
Az endoszkópos retrográd kolangiopankretográfia (ERCP) szövődményeként kialakuló hasnyálmirigy-gyulladás (PEP) az egyik leggyakoribb, endoszkópos beavatkozásokat követő komplikáció. A PEP gyakorisága a legújabb felmérések szerint 10% körüli.
Irritábilis bél szindróma esetén nagyobb az erektilis diszfunkció veszélye
Az International Journal of Impotence Research online kiadásában megjelent taiwani beszámoló alapján az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedő férfiak az erektilis diszfunkció fokozott kockázatával szembesülnek.
A bélbaktériumok diktálják az étvágyunkat
Egy új kutatás eredménye szerint a gyomorban élő baktériumok dönthetik el, hogy eleget ettünk-e és állítják le az étvágyunkat.
Ön olvasta már? - 2015 legolvasottabb gasztroenterológia cikkei
Egészséges-e a chili? Nem teljes a konszenzus az acut diverticulitis kezelésében. Leállítható-e remisszió idején a Crohn-beteg gyógyszeres terápiája? Az endoszkóp fertőtlenítése nem elég alapos! Ezek a cikkek voltak a legnépszerűbbek 2015-ben gasztroenterológia témában.
A köhögés és torokköszörülés a legtöbb esetben nem a GERD tünete
A Journal of Clinical Gastroenterology szakmai folyóiratban megjelent új kutatási eredmény szerint a köhögő vagy torokköszörülő betegek esetében nem valószínű a gastroesophagealis reflux betegség (GERD).