gasztroenterológia
A protonpumpa-gátlók krónikus használata növeli a szívbetegség kockázatát
Egy adatbányász tanulmány eredménye szerint a protonpumpa-gátlók (PPI) látszólag negatív hatást gyakorolnak a vascularis funkciókra, ennélfogva az átlagpopulációban növelik a myocardialis infarctus (MI) veszélyét. Ezt az összefüggést randomizált, kontrolltanulmány korábban még nem mutatta ki.
A májtranszplantáción kívül van–e más lehetőség az alfa1-antitripszin hiány okozta májmegbetegedésben szenvedők kezelésére?
Az alfa1-antitripszin hiány (ATD) okozta májmegbetegedés fő jellemzője a viszonylag enyhe gyulladással járó májfibrózis/cirrhosis és a hepaticus carcinoma fokozott kockázata. Mindezen hatásokat egy a májsejtekben felhalmozódó, hibásan feltekeredett fehérje májsejtekben proteotoxicitása okozza.
Colitis ulcerosa esetén a széklet immunokémiai teszt előre jelzi a bélnyálkahártya gyógyulását
Egy japán beszámoló szerint a colitis ulcerosában szenvedő betegeknél a kvantitatív széklet immunokémiai teszt (FIT) legalább olyan pontosan előre jelzi a bélnyálkahártya gyógyulását, mint a jóval drágább széklet kalprotektin (Fcal) meghatározás.
Génvariánsonként változik az aszpirin és az NSAID készítmények colorectalis carcinoma kockázatra gyakorolt hatékonysága
Hozzávetőleg 19 000 fő bevonásával zajló vizsgálat keretében az aszpirin és a nem szteroid gyulladásgátlók (NSAID) használata összességében a végbélrák teljes kockázatának csökkenésével társult, bár bizonyos genetikai variációk esetében ez az összefüggés eltért. – számolt be a JAMA orvosi szaklap márciusi kiadásában megjelent tanulmány.
A hét képe
A hét képe: "Almacsutka", mely a vastagbélrák gyakori tünete - Forrás:
Figure 1.
Az „álarcos fojtogató” hatékony kezelése
PPI-ok + ALGINÁTOK kombinációs terápiája
A gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) kezelésére többféle gyógyszeres kezelési lehetőség is kínálkozik. A legmegfelelőbb kezelési módszer mindig a tünetek gyakoriságának és súlyosságának figyelembevételével, a kórforma pontos ismeretében választandó ki. (X)
„Zselét a zsebre” - Az alginátok szerepe a GERD és a savas zseb terápiájában
A GERD (gastrooesophagealis reflux) kórképe a felső gastrointestinum motilitási zavarán alapul, melynek következtében a savas refluxátum a nyelőcsőbe jutva irritációt, súlyosabb esetben makroszkóposan is észlelhető elváltozásokat okoz. A GERD a klinika gyakorlatban a leggyakrabban előforduló, az emésztőrendszert érintő kórképek közül.
Valóban egészséges a gluténmentes táplálkozás?
Gwyneth Paltrow, Ryan Gosling és Jenny McCarthy csak néhány azon híresség közül, akik a gluténmentes étkezés mellett döntöttek. Nem feltétlenül azért, mert gluténérzékenységben szenvednek, hanem mert meg vannak győződve arról, hogy a gluténmentes étrend egészségesebb. A manapság igen divatos gluténmentes táplálkozásnak az USA-ban hozzávetőleg 16 millió olyan követője van, akiknél sem gluténérzékenységet, sem cöliákiát nem diagnosztizáltak. De vajon számukra tényleg egészséges-e ez a fajta étrend?
A vastagbélrák-túlélők esetében a dohányzás megduplázza a halálozás kockázatát
A Journal of Clinical Oncology szaklapban megjelent új kutatás eredménye szerint a dohányzás a vastagbélrák túlélők esetében megduplázza a halálozás kockázatát azon túlélőkhöz képest, akik nem dohányoznak.
A gyulladásos bélbetegség-gyanús esetek sokszor nem felelnek meg a diagnosztikai kritériumoknak
Olasz kutatók beszámolója szerint a gyulladásos bélbetegség (inflammatory bowel disease, IBD)-gyanús esetek mindössze fele elégíti ki a szükséges feltételeit annak, hogy a pathológus meggyőző diagnózist állíthasson fel.
Implantált stimulátor segíthet a gastrooesophagealis reflux enyhítésében
A cardia (alsó nyelőcső záróizom lower esophageal sphincter, LES) EndoStim rendszeren keresztüli elektromos stimulációja megkönnyebbülést hozhat a makacs gastrooesophagealis reflux betegségben (GERD) szenvedők számára.
Baktériumok is szerepet játszhatnak a vastagbélrák kialakulásában?
Egy új kutatás eredménye szerint a legtöbb vastagbél polipot és vastagbélrákot sűrű baktériumkötegekből álló biofilm borítja, ami a vastagbél jobb oldali részén különösen gyakori.
Az intesztinális mikrobiom helyreáll a kolonoszkópiát megelőző bélelőkészítést követően
A két különálló, kis dózisú polietilén-glikol elektrolit oldatot használó béltisztítás látszólag kevesebb változást okoz az intesztinális mikrobiom összetételében, mint az egyszeri nagy dózisú MoviPrep (Salix) használatával történő bélelőkészítés. A kétdózisú protokollról korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy hatékony a kolonoszkópiát megelőző béltisztításra.