gasztroenterológia

Az exoszómák segíthetnek a korai hasnyálmirigyrák detektálásában

A sejtek által a vérkeringésbe szekretált apró részecskék felhasználhatók a korai hasnyálmirigyrák detektálásra, sőt, még a veszélyeztetett betegek szűrésére is. - állítják a Texas Egyetem kutatói, akik szerint az exoszómák glypican-1 (GPC1) felszíni proteinje már 150-200 mikroliter vérben is kimutatható, ráadásul a nem invazív teszt 100%-os pontossággal különböztette meg az egészséges alanyokat a hasnyálmirigyrákban szenvedő betegektől. Az eredmények ugyanakkor néhány emlőtumoros beteg esetében is pozitívnak bizonyultak. Az kutatásról a Nature szakmai folyóirat júniusi online kiadása számolt be.
2015.08.02. Gasztroenterológia

Génvariánsonként változik az aszpirin és az NSAID készítmények colorectalis carcinoma kockázatra gyakorolt hatékonysága

Hozzávetőleg 19 000 fő bevonásával zajló vizsgálat keretében az aszpirin és a nem szteroid gyulladásgátlók (NSAID) használata összességében a végbélrák teljes kockázatának csökkenésével társult, bár bizonyos genetikai variációk esetében ez az összefüggés eltért. – számolt be a JAMA orvosi szaklap márciusi kiadásában megjelent tanulmány.
2015.05.25. Gasztroenterológia

Valóban egészséges a gluténmentes táplálkozás?

Gwyneth Paltrow, Ryan Gosling és Jenny McCarthy csak néhány azon híresség közül, akik a gluténmentes étkezés mellett döntöttek. Nem feltétlenül azért, mert gluténérzékenységben szenvednek, hanem mert meg vannak győződve arról, hogy a gluténmentes étrend egészségesebb. A manapság igen divatos gluténmentes táplálkozásnak az USA-ban hozzávetőleg 16 millió olyan követője van, akiknél sem gluténérzékenységet, sem cöliákiát nem diagnosztizáltak. De vajon számukra tényleg egészséges-e ez a fajta étrend?
2015.04.07. Gasztroenterológia