gasztroenterológia
A vastagbélrák-túlélők esetében a dohányzás megduplázza a halálozás kockázatát
A Journal of Clinical Oncology szaklapban megjelent új kutatás eredménye szerint a dohányzás a vastagbélrák túlélők esetében megduplázza a halálozás kockázatát azon túlélőkhöz képest, akik nem dohányoznak.
A gyulladásos bélbetegség-gyanús esetek sokszor nem felelnek meg a diagnosztikai kritériumoknak
Olasz kutatók beszámolója szerint a gyulladásos bélbetegség (inflammatory bowel disease, IBD)-gyanús esetek mindössze fele elégíti ki a szükséges feltételeit annak, hogy a pathológus meggyőző diagnózist állíthasson fel.
Implantált stimulátor segíthet a gastrooesophagealis reflux enyhítésében
A cardia (alsó nyelőcső záróizom lower esophageal sphincter, LES) EndoStim rendszeren keresztüli elektromos stimulációja megkönnyebbülést hozhat a makacs gastrooesophagealis reflux betegségben (GERD) szenvedők számára.
Baktériumok is szerepet játszhatnak a vastagbélrák kialakulásában?
Egy új kutatás eredménye szerint a legtöbb vastagbél polipot és vastagbélrákot sűrű baktériumkötegekből álló biofilm borítja, ami a vastagbél jobb oldali részén különösen gyakori.
Az intesztinális mikrobiom helyreáll a kolonoszkópiát megelőző bélelőkészítést követően
A két különálló, kis dózisú polietilén-glikol elektrolit oldatot használó béltisztítás látszólag kevesebb változást okoz az intesztinális mikrobiom összetételében, mint az egyszeri nagy dózisú MoviPrep (Salix) használatával történő bélelőkészítés. A kétdózisú protokollról korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy hatékony a kolonoszkópiát megelőző béltisztításra.
A seton drenázzsal kombinált infliximab terápia gyógyítja a Crohn-betegek anális fistuláit
Francia kutatók szerint úgy tűnik, hogy a seton drenázzsal kombinált anti-TNF-alfa terápia sok Crohn-betegségben szenvedőnél számos fistula gyógyítására képes.
Az üdítőital fogyasztás fokozhatja a hasnyálmirigyrák kockázatát
Azoknál, akik hetente kettőnél több alkalommal fogyasztanak szénsavas üdítőitalt, közel megduplázódik a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik nem fogyasztanak szénsavas üdítőitalokat. - olvasható az Amerikai Rákkutató Társaság (American Association for Cancer Research) a rák epidemiológiája, Biomarkerei és Prevenciója (Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention) című szakmai folyóiratának egyik beszámolójában.
Az IBD gyógyszerek látszólag nem rontják a terhesség kimenetelét
Egy iráni kutatás beszámolója alapján úgy tűnik, hogy a thiopurinok és a tumor nekrózis faktor gátlók (TNF-gátlók) nem rontják a gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedő gravidák terhességének kimenetelét.
2014 legolvasottabb gasztroenterológia cikkei
Vakbélgyulladás kezelése appendectomia nélkül? Az IBS tüneteit enyhítő új terápiás rost, gyógyszer okozta májkárosodás kezelésének irányelvei - 2014-ben a Gasztroenterológia szakterület legolvasottabb cikkeiből készítettünk egy válogatást.
Endoszkópia helyett egy egyszerű szivaccsal is tesztelhető a Barrett-szindróma
Egy zsinórra rögzített szivacs lenyelése helyettesítheti a hagyományos endoszkópiát, mivel ugyanolyan hatékonyan, viszont kevésbé invazív módon képes diagnosztizálni a nyelőcsőrák előfutárának tekinthető Barett-szindrómát.
Vakbélgyulladás kezelése appendectomia nélkül?
A szövődménymentes vakbélgyulladás nem sebészeti kezelésének hosszú távú kimenetele
A Kalifornia államból származó adatokat használó obszervációs, nem randomizált tanulmány célja az volt, hogy összehasonlítsa az eredményeket a vakbélgyulladás gyanított jelentkezése után a sebészeti (n = 231,678) illetve nem sebészeti kezelésben részesült (n= 3236) vakbélgyulladáson átesett betegeknél.
A fundoplikáció a PPI készítményeknél hatékonyabb a regurgitáció kezelésére
A RESPECT tanulmány eredménye szerint a gastro-oesophagus reflux betegségben (GERD) szenvedőknél az endoszkópos fundoplikáció hatékonyabb a regurgitáció kezelésében, mint a maximális dózisú protonpumpa gátlók (PPI) használata.
A csecsemők étrendje nem befolyásolja a cöliákia kockázatát
A New England Journal of Medicine kiadásában két tanulmány is azt állítja, hogy sem a szoptatás, sem a glutén tartalmú ételek késleltetett bevezetése nem csökkenti a cöliákia kialakulásának kockázatát.