gasztroenterológia
Hormonhiány okozta vastagbélrák?
A Philadelphia Egyetem új tanulmánya szerint a vastagbélsejtek elrákosodhatnak, ha képtelenné válnak egy bizonyos, a normál biológiájuk fenntartásához elengedhetetlen hormon termelésére. Amennyiben ez az eredmény igazolást nyer, az azt jelenti, hogy a vastagbélrák az egyetlen olyan rákos megbetegedés, melyet egy hormon hiánya vezérel. A kutatás eredményeit a Cancer, Epidemiology, Biomarkers & Prevention szakmai folyóirat közölte.
A kevésbé tanulmányozott allergiás eozinofíliás gastritis alaposabb megértése
A Cincinnati Gyermekkórház kutatói publikálták az első olyan tanulmányt, mely széleskörűen jellemzi az eozinofíliás gastritis (EG) nevű betegséget.
Az FDA jóváhagyta a Cologuard nevű colorectalis rák szűrőeszközt
Az US Food and Drug Administration (FDA) nemrégiben jóváhagyta az Exact Sciences Corporation Cologuard néven forgalomba kerülő széklet alapú colorectalis rák szűrőeszközét.
A fekális mikrobióta transzplantáció új határai
A fekális mikrobióta transzplantáció (FMT) a 21. század egyik leginnovatívabb új kezelési módszere. Szakértők szerint a humán bélrendszeri mikróbák fekáliával történő transzplantációjával számos betegség gyógyítható, és az eljárás új megvilágításba helyezi a mikrobiom gasztrointesztinális betegségekben betöltött szerepét. Az Amerikai Gasztrointesztinológus Szövetség (AGA) chicagói konferenciáján az FMT terápiával kapcsolatos új eredményeket ismertetették.
A chili megfékezheti a bélrendszeri tumorok növekedését
A Kalifornia Egyetem kutatói arról számoltak be, hogy a chili paprika aktív összetevője, a kapszaicin, krónikus aktivált állapotban tartja az egerek bélhámsejtjeinek receptorait, ezáltal olyan reakciót vált ki, ami végső soron csökkenti a kolorektális tumorok kockázatát. A beszámoló a The Journal of Clinical Investigation augusztusi kiadásában olvasható.
A hosszú távú aszpirin használat csökkenti a hasnyálmirigyrák kockázatát
Minél tovább szed valaki alacsony dózisú aszpirint, annál jobban csökken a hasnyálmirigyrák kockázata – derül ki a Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention júniusi online kiadásában közölt tanulmányból.
A norovírus okozhatja a világszerte előforduló akut gastroenteritis esetek 20%-át
A Lancet Infectious Diseases júniusi online kiadásában közölt szisztematikus áttekintés és meta analízis arra a megállapításra jutott, hogy a világszerte előforduló akut gastroenteritis esetek közül majdnem minden ötödik a norovírus számlájára írható. A tanulmány szerint ez az eredmény a vakcinák és a célzott intervenció szükségességére hívja fel a figyelmet.
Gyógyszer okozta májkárosodás kezelése - irányelv
A gyógyszer okozta májkárosodás (Drug-Induced Liver Injury, továbbiakban DILI) diagnosztizálása és kezelése a legnagyobb kihívások között szerepel a gasztroenterológusok számára, azonban az Amerikai Gasztroenterológiai Kollégium kibocsátott egy új klinikai irányelvet, hogy segítsen az orvosoknak és az egészségügyi szakszemélyzetnek a rendellenesség felismerésében és kezelésében. Az irányelvet az American Journal of Gastroenterology-ban publikálták.
Új, ígéretes hasnyálmirigyrák terápia
A Scottsdale Healthcare és a Transzlációs Genomikai Kutató Intézet (TGen) partnerségéből létrejött Virginia G. Piper Cancer Center Clinical Trials kutatói által levezetett klinikai vizsgálat szerint a flourouracillal (5FU) és leucovirinnel kombinált MM-398 vizsgálati gyógyszer szignifikáns teljes túlélési arányt produkált korábban már kezelt, előrehaladott hasnyálmirigyrákban szenvedő betegeknél.
A nem cöliákiás gluténérzékenyeknél a glutén depressziót okozhat
A jelenlegi bizonyítékok arra utalnak, hogy sok, nem cöliákiás gluténérzékeny (NCGS) betegnél a gasztrointesztinális tünetek gluténmentes diéta (GFD) mellet is fennmaradnak, de a betegek folytatják a gluténmentes étkezést, mivel saját bevallásuk szerint „jobban érzik magukat”.
A hosszú távú aspirin használat csökkenti a bélrák rizikóját
A Women's Health Study adatai szerint, az alacsony dózisban szedett aspirin hosszú távon csökkentheti a bélrák rizikóját nők esetében, még abban az esetben is, ha nem napi rendszerességgel történik. Ennek az előnynek azonban ára is van, hiszen az aspirint szedő nőknél a gasztrikus vérzés és a fekélyek aránya is magasabb.
A cöliákia a koronária artéria betegség fokozott kockázatához kapcsolódik
Az Amerikai Kardiológiai Kollégium 63. éves értekezletén ismertetett tanulmány szerint az átlagpopulációhoz képest a cöliákiában szenvedőknél csaknem kétszer nagyobb a koronária artéria betegség kockázata.
Új bélszövet létrehozása őssejtekből
A gasztrointesztinális betegek, például a Crohn betegek kezelése gyakran a kellemetlen tünetek gyógyszeres terápiával vagy étrendmódosításon keresztül történő enyhítéséből áll. De mi lenne, ha a gyulladt beteg belet egy új, egészségesre cserélhetnénk?