gasztroenterológia
A protonpumpagátlók káros hatásai cukorbetegségben
A protonpumpagátlók (PPI-k) kardiovaszkuláris (CV) kimenetelekre és mortalitásra gyakorolt kedvezőtlen hatásáról számoltak be a népesség körében. A kutatók ezért megvizsgálták a PPI-k hatását a CV kimenetelére, illetve a teljes mortalitásra azoknál a diabetes mellitusban (DM) szenvedő idős embereknél, akikre vonatkozóan nem tisztázott a lefolyás.
A májzsugorodás és hepatikus encephalopathia nehéz diagnózisa demenciában
A demencia és a hepatikus encephalopathia (HE) klinikai elkülönítése kihívást jelent. A demens betegeknél a nem diagnosztizált májzsugorodás a HE kezelésének elmulasztott lehetőségeihez vezethet.
Az Amerikai Gastroenterológiai Társaság gyakorlati útmutatója a biomarkerek szerepéről a Crohn-betegségben
A biomarkereket gyakran használják a Crohn-betegségben (CD) szenvedő páciensek állapotának értékelésére, illetve nyomon követésére. Az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (AGA) új iránymutatásának célja, hogy támogassa az orvosok biomarkerek alkalmazására irányuló döntéseit a CD kezelése kapcsán.
Megjósolható-e a hasnyálmirigyrák kockázata?
1990-2018 között a hasnyálmirigyrák előfordulási aránya Franciaországban a férfiak esetében átlagosan évi 2,7%-kal, a nők esetében pedig - ami még jelentősebb - évi 3,8%-kal nőtt. A felgyógyulás prognózisa továbbra is nagyon rossz, a nettó 5 éves túlélési arány 10% alatt van. A klasszikus kockázati tényezők (cukorbetegség, dohányzás, elhízás, alkohol) jól ismertek. Hasonlóképpen, a betegség családban történő előfordulása kilencszeresére növeli a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatát. Becslések szerint a hasnyálmirigyrák kialakulásában szerepet játszó hajlamosító gének 90%-át még nem azonosították.
A vastagbélrák fokozott kockázata akut vakbélgyulladás után
Az akut vakbélgyulladás a leggyakoribb sürgősségi műtétet igénylő emésztőrendszeri betegség. A vastagbélrák a harmadik leggyakoribb daganatos megbetegedés Franciaországban. Az akut vakbélgyulladás után a vastagbélrák fokozott kockázata feltételezhető. Egy vizsgálat célja az volt, hogy egy országos elemzésben felmérjék a vakbélgyulladás utáni vastagbélrák miatti kórházi kezelés gyakoriságát.
Metoklopramid orrspray diabéteszes gasztroparézisben
A metoklopramid orrspray-t (MNS) az orális metoklopramid alternatívájaként fejlesztették ki. Korábbi 2. fázisú vizsgálatok bizonyították a diabéteszes gasztroparézisben szenvedő nők tüneteinek csökkentésére vonatkozó hatékonyságát, férfiak esetében viszont nem. Ezen 3. fázisú vizsgálat célja az volt, hogy tovább vizsgálja az MNS biztonságosságát és hatékonyságát placebóval összehasonlítva diabéteszes nők gasztroparézis tüneteinek csökkentésében.
Daganat kockázat immunmediált betegségekben, immunszuppresszív terápia alatt
Korlátozott adatok állnak rendelkezésre az immunszuppresszív terápia alkalmazásának biztonságosságáról az immunmediált betegségekben szenvedő, rosszindulatú daganatos betegségben szenvedő egyéneknél, különösen az újabb biológiai és kismolekuláris kezelések esetében.
Az FDA jóváhagyta a mirikizumabot a fekélyes vastagbélgyulladás kezelésére
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) engedélyezte a mirikizumab-mrkz alkalmazását a mérsékelten vagy súlyosan aktív fekélyes vastagbélgyulladás (UC) kezelésére felnőtteknél.
A gyomorégés kezelési algoritmusa optimalizálható?
A gyomorégés a leggyakoribb tünet a gasztroenterológiai gyakorlatban. Célunk a gyomorégés költséghatékony értékelésének és kezelésének optimalizálása volt.
A gyermekkori Crohn-betegség diagnosztikai pontossága
Az American Journal of Roentgenology (AJR) című folyóiratban megjelent elfogadott kézirat szerint egy radiomikai alapú modell T2-súlyozott MRI-adatokkal történő alkalmazása növelheti a gyermekkori Crohn-betegség (CD) diagnosztikai pontosságát.
A daganatos megbetegedések előfordulása az 50 évnél fiatalabbak körében az Egyesült Államokban, 2010-2019 között
Ebben a kohorsz vizsgálatban, amely 562.145 személyt vizsgált 2010-2019 között az Egyesült Államokban, a korán kialakuló daganatos megbetegedések előfordulási aránya jelentősen nőtt a vizsgálati időszak alatt. A gyomor-bélrendszeri daganatoknál volt a leggyorsabban növekvő incidencia arány az összes korai stádiumban jelentkező megbetegedés közül.
Cukorral édesített és mesterségesen édesített italok és a májrák kockázata
Az Egyesült Államokban a felnőttek körülbelül 65%-a fogyaszt naponta cukorral édesített italokat. Egy vizsgálat célja az volt, hogy értékelje a cukorral édesített italok és mesterségesen édesített italok fogyasztása, valamint a májrák előfordulása és a krónikus májbetegségek okozta halálozás közötti összefüggést.
Tofacitinib vagy vedolizumab colitis ulcerosaban?
A tofacitinib és a vedolizumab összehasonlító adatai colitis ulcerosaban (UC) vonatkozóan hiányoznak. Egy vizsgálat célja az volt, hogy összehasonlítsa a tofacitinib és a vedolizumab hatékonyságát olyan UC-s betegeknél, akik korábban anti-TNF terápiában részesültek.