gasztroenterológia

IgG4-hez kötődő betegség

Egészen 2003-ig - amíg autoimmun pankreátitiszben szenvedő betegeknél nem észleltek pankreászon kívüli manifesztációkat - nem ismerték fel az immunglobulin (Ig)G4-hez kötődő kórkép szisztémás voltát. A New England Journal of Medicine 2012 februári számában összefoglalót olvashatunk e nem túl régóta ismert betegséggel kapcsolatban.
2012.02.24. Gasztroenterológia

A protonpumpagátló-kezelés mellékhatásai II. rész

Cikksorozatunk első részében a szerző vázolta a protonpumpagátlók szedésének lehetséges mellékhatásai közül a csonttörésekre való fokozott hajlamot, a fertőzésekre való fogékonyságot, a vas felszívódásának lehetséges zavarát. A tartós PPI-kezelés mellett kialakuló egyéb lehetséges adverz reakciókkal foglalkozik ezen közlemény.
2012.02.17. Gasztroenterológia

A protonpumpagátló-kezelés mellékhatásai I. rész

A protonpumpagátlók (PPI) használata az utóbbi évtizedekben széleskörűen elterjedt. E gyógyszerek alkalmazása azonban néhány mellékhatás jelentkezésével valószínűleg összefüggésbe hozható. Ezek a mellékhatások azonban nem általánosak (nem mindegyik jellemző az összes PPI-re illetve a teljes populációra), vagy csak nagy dózisú PPI hosszú időn át tartó szedésekor jelentkeznek.
2012.02.06. Gasztroenterológia

Cytomegalovírus colitis

A cytomegalovírus (CMV) colitis gyakori eltérés gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedők között, akik tartósan immunszuppresszív kezelés alatt állnak. Akkor kell gondolnunk rá, ha ezen betegeknél nem-típusos tünetek és eltérések jelentkeznek. Nagyon fontos, hogy immunszuppresszív kezelés alatt álló, IBD-ben szenvedő betegek lázas hasmenése esetén ne csak az alapbetegség aktiválódására gondoljunk, hanem merüljön fel esetleges opportunista kórokozók és az alapbetegséggel nem összefüggő egyéb kórképek lehetősége is.
2012.01.30. Gasztroenterológia

Mikor szükséges a kardiovaszkuláris betegek PPI védelme?

A Clopidrogel kezelés alatt álló betegeknek gyakran írnak fel protonpumpa-gátlókat a gasztrointesztinális vérzések megelőzésére. A jelenlegi adatokból azonban az következtethető, hogy a monoterápiás kezeléshez képest a két szer kombinált alkalmazásával nő a kardiovaszkuláris adverz események aránya.
2012.01.09. Gasztroenterológia

Az irritábilis bél szindróma hatásai a reflux kezelésére

A GERD (gastrooesophagealis reflux betegség) és az IBS (irritábilis bél szindróma) tünetei közt gyakori az átfedés, a GERD non-erozív (NERD) formájában még gyakrabban jelennek meg IBS-szerű tünetek, mint az erozív (ERD) formában. Az IBS-szerű tünetek jelenléte befolyásolja a PPI kezelésére adott tüneti választ GERD esetén.
2011.12.23. Gasztroenterológia

A Crohn betegség kialakulásáról az újabb kutatási eredmények birtokában

A Crohn betegség a gasztrointesztinális traktus krónikus gyulladásos betegsége, mely általában fiatal korban kezdődik és elkíséri a beteget egész életén át. Bár az emésztőrendszerben bárhol megjelenhet, mégis leggyakrabban a terminális ileumban és a vastagbélben fordul elő. Kialakulásának pontos okát, mechanizmusát nem ismerjük, de az utóbbi időben számos új adat került napvilágra, mely a szemléletünket alapvetően megváltoztatta.
2011.09.30. Gasztroenterológia

A Helicobacter pylori szerepe a gyomorrák kialakulásában

A Helicobacter pylori (HP) az egyetlen ismert baktérium, mely a gyomorban szaporodni képes. Az emberek nagy részében ez életük végéig tünetmentes, azonban súlyos kórképek kialakulását provokálhatja, mint peptikus fekély, gyomorrák, vagy gyomor-lymphoma. Tudásunk szerint három tényező határozza meg, hogy a fenti kórképek kialakulnak-e: a baktérium virulenciája, azok speciális virulencia faktorai, a gazdaszervezet tulajdonságai és bizonyos környezeti faktorok.
2011.07.18. Gasztroenterológia

A GERD–hez kapcsolódó légzési problémák általános megközelítése

A GERD diagnózisa egyszerű, ha a páciensnek olyan tipikus tünetei vannak, mint a gyomorégés, regurgitáció, vagy ha az endoszkópos vizsgálat az oseophagitis egyértelmű jeleit mutatja (pl. hámerózió). Azonban a GERD-hez kapcsolódó légzési tüneteknél a tipikus emésztéssel kapcsolatos tünetek gyakran hiányoznak, ez a helyzet megfelel az ún. ’csendes/néma GERD-nek’.
2011.06.03. Gasztroenterológia

A hepatorenális szindróma kezelése

A hepatorenális szindróma (HRS) súlyos májbetegség (elsősorban májcirrhosis) során kialakuló prerenális veseelégtelenség. Fő oka, hogy a portális nyomás növekedésével, a szpanchnikus erek tágulatával párhuzamosan egy keringés átrendeződés jön létre, mely miatt a szplanchnikus területen hiperdinámás keringés alakul ki, míg a szisztémás keringésben relatív hipovolémia jön létre.
2011.03.31. Gasztroenterológia