gasztroenterológia
Az akut pancreatitis kezelése I. – Az intravénás folyadékterápia
Az akut pancreatitis kezlése során az egyetlen terápiás elv, melyet sem egészében, sem részleteiben nem kérdőjeleztek meg az elmúlt évtizedek alatt, az intravénás folyadék pótlás szükségessége.
A GERD diagnosztikája I. A 24 órás nyelőcső pH monitorozás
A gastrooesophagealis reflux betegség következményeként csak a betegek egy harmadában alakul ki erosio a nyelőcső nyálkahártyáján, így az endoszkópia nem érzékeny vizsgálat a betegség kimutatására. Gold standard módszernek a 24 órás nyelőcső pH monitorozást tartják, de a jövő valószínűleg a nyelőcső impedanciájé lesz.
A GERD patomechanizmusa II.
A gyomor és a nyelőcső között a táplálék, illetve a folyadék mozgásának legfontosabb szabályzója az alsó oesophagealis sphincter és az azt támogató rekeszszárak. Akár a LES működése kóros, akár a diafragma támogató funkciója esik ki, a gyomortartalom visszaáramlása nagyobb valószínűséggel következik be.
A GERD patomechanizmusa I.
Gastroeophagealis reflux betegség (GERD) egy olyan klinikai állapot, mely során a gyomor tartalom az nyelőcsőbe, ritkábban magasabbra a garatba, esetleg aspiráció során a tüdőbe jutva különböző tüneteket, betegségeket hoz létre.
Hogyan alkalmazzuk a PPI-ket?
Peter H. Kateleris a 2009-es, Sydney-ben rendezett gasztroenterológia szimpóziumon beszélt a PPI-k megfelelő alkalmazásáról.
Az akut pancreatitis lefolyása II.
Akut pancreatitis esetén kb. 20-30%-ban számíthatunk a nekrotizáló forma kialakulásával.
Az akut pancreatitis lefolyása I.
Az akut pancreatitis a hasnyálmirigy heveny gyulladással járó folyamata, mely komoly egészségügyi problémát jelent. Az esetek többségében enyhe formában zajlik. A betegek kisebb százalékában súlyos, sokszor alig befolyásolható, életet veszélyeztető állapot alakul ki.
Nyelőcsőrák II.
A nyelőcsőrezekció a legjobb kezelési forma a nyelőcsőrák gyógyításában, de csak akkor, ha a műtétet biztonságosan és kellő hatásfokkal végzik.
Nyelőcsőrák I.
A nyelőcsődaganat egy nagyon magas mortalitású betegség. Ennek fő oka a kései diagnózis. A tünetek kezdetben a teljesen jellegtelen retrosternalis dyscomfort érzés képében jelentkezhetnek. A legjellemzőbb és leggyakoribb tünet, a betegek több mint 80 %-ában a dysphagia. A tumor növekedésével az időnként jelentkező dysphagia állandósul és progrediál, amihez nyelési fájdalom társul.
A GERD és a pitvarfibrilláció
Az utóbbi években a pitvarfibrilláció ismert kiváltó tényezői mellett felmerült, hogy a reflux betegség is lehet provokáló tényező vagális reflexmechanizmuson keresztül.
Az autoimmun pancreatitis
Az autoimmun pancreatitis pancreas tumorra jellemző tünetekkel jelentkezhet, mely miatt a beteget felesleges műtétnek tesszük ki, amennyiben időben nem sikerül diagnosztizálni a betegségét. Pedig kezelése egyszerű, steroid terápiára jól reagál.
Krónikus pancreatitis okozta krónikus fájdalom
A krónikus pancreatitis által okozott fájdalom kellemetlen nehezen befolyásolható panasz, mely próbára teszi a beteg tűrőképességét és nagy kihívás az orvos számára.
Új utak keresése a gastrooesophagealis reflux kezelésében: GABA receptorok szerepe a reflux patomechanizmusában
A gastrooesophagealis reflux betegségben szenvedők ötöde-harmada nem, vagy nem megfelelően reagál a savszekréció gátló kezelésre, emiatt új utakat keresnek a kutatók, mellyel nem csak a sav okozta tünetek és káros következmények kezelhetők, de magának a refluxnak a mértéke, gyakorisága is befolyásolhatóvá válna.