gasztroenterológia

Gastrooesophagealis reflux és a pulmonalis fibrózis

Az idiopátiás tüdő fibrózis egy krónikus tüdőbetegség, melynek túlélése a diagnózist követően 2-3 év között van. Az okát egyértelműen nem tudjuk, és a legfontosabb gond az, hogy nincs hatékony kezelése. Az utóbbi időben merült fel krónikus tünetmentes mikroaspiráció kóroki szerepe, akár kiváltó, akár súlyosbító faktorként.
2010.06.28. Gasztroenterológia

Légzési elégtelenség akut pancreatitisben

Súlyos pancreatitisben a sokszervi elégtelenség egyik jelentős komponense a tüdő károsodásának következtében kialakuló légzési elégtelenség, mely a mortalitás jelentős hányadáért felelős. Nagy erőkkel folyik a kutatás a patomechanizmus pontos megismeréséért, mely reményt adhat a légzési elégtelenség hatékonyabb kezeléséhez, vagy megelőzéséhez.
2010.06.22. Gasztroenterológia

Szorulás gyermekkorban - ne legyen többé tabutéma!

A NICE (National Institute for Health and Clinical Excellence), mely intézet célja a jobb egészségügyi és klinikai gyakorlat kialakítása az Egyesült Királyságban, a napokban jelentette meg új kiadványát, amely először fogalmaz meg irányelveket a gyermekek szorulásos problémáival kapcsolatban.
2010.06.02. Gasztroenterológia

A reflux és az obesitas

Az utóbbi évtizedekben nőtt a gastrooesophagealis reflux (GERD) tüneteinek és különböző komplikációinak a gyakorisága. Ezzel szinte párhuzamosan emelkedik az elhízott emberek aránya a populációban, elsősorban az Egyesült Államokban, de Európa és Ázsia egyes régióiban is. Nagy kérdés, hogy a kettő pusztán párhuzamosan emelkedik, vagy a túlsúly felelős a refluxbetegség és szövődményeinek kialakulásáért.
2010.05.20. Gasztroenterológia

Barrett oesophagus és a GERD

A növekvő incidencia és a rendkívül rossz prognózis miatt egyre nagyobb a tudományos érdeklődés a Barrett metaplázia és a valószínűleg ebből kialakuló nyelőcső adenocarcinoma iránt.
2010.05.14. Gasztroenterológia

Egy „sokarcú” kórokozó a hasmenések diagnosztikájában: a Whipple-kór III. Terápiás lehetőségek

Kezelés nélkül a betegség fatalis lehet. A betegség etiológiája alapján antibiotikummal kezelendő, de kevés a terápiás hatékonyságról szerzett tapasztalat. A betegség egy ritka szisztémás betegség, illetve felismerése sem egyszerű, a szakirodalmi adatokra pedig nem lehet építeni a kis esetszám miatt. A cikksorozat befejező része ebben próbálja eligazítani az olvasót, és néhány terápiás lehetőséget kínál azoknak, akik gondolva erre a betegségre, rátalálnak ezekre a speciális esetekre.
2010.05.04. Gasztroenterológia

Nem alkoholos steatohepatitis

A nem alkoholos zsírmáj (non-alcoholilic fatty liver NAFL) és a nem alkoholos steatohepatitis (non-alcoholic steatohepatitis NASH) egy gyakran nem felismert, vagy félre diagnosztizált betegség, melyet sokan egyszerűen „kozmetikai hibá”-nak tartanak. Kétségtelen, hogy alapvetően benignus kórforma, de az esetek egy részében akár májcirrhosishoz is vezethet.
2010.04.29. Gasztroenterológia

Bakteriális transzlokáció májcirrhosisos betegekben

A bakteriális transzlokáció egészségesekben is előforduló természetes jelenség{1}, mely a RES, ezen belül a májban található Kupffer-sejtek fiziológiás trénere. Nemcsak a baktériumok, hanem a különféle bakteriális antigének, az endotoxinok és maga a bakteriális DNS is képes átjutni a bélfalon. Normálisan működő immunrendszer mellett ezek az ágensek tünet nélkül eliminálódnak, de bizonyos körülmények között szisztémás gyulladásos reakciót válthatnak ki.
2010.04.25. Gasztroenterológia