gyógyszerek
Amerika legkelendőbb gyógyszerei: 2023
Az USA-ban a 2023-as év a cukorbetegségről és a testsúlycsökkentésről szólt. Ennek az évnek az adatai szerint a legkelendőbb gyógyszer a semaglutide volt, az a gyógyszer, amit a nem megfelelően kontrolált 2-es típusú diabeteses betegek kezelésére javasolnak vagy monoterápiában, más gyógyszerekkel együttesen. A második helyre a TNF-alfa-gátló adalimumab került, melyet immunmediált gyulladásos kórképekben alkalmaznak (rheumatoid arthritis, polyarticularis fiatalkori ízületi gyulladás, arthritis psoriatica, psoriasis, spondylitis ancylopoetica és Crohn-betegség). A harmadik helyen az apixaban végzett. A 4-5. helyen is antidiabetikum végzett (dulaglutide, empagliflozin), a 6. helyen pedig ismételten egy immunmodulátor, az ustekinumab. A 7. helyen egy daganatellenes gyógyszer, a pembrolizumab, a 8. helyen a tirzepatide, a 9. helyen egy HIV-fertőzésben alkalmazott vírusellenes szer, a bictegravir (2. generációs integráz-gátló), és végül a 10. helyen a dupilumab végzett.
Gyógyszerek, amelyek befolyásolhatják a demencia kialakulásának kockázatát
A demencia világszerte milliókat érint, és jelentős személyes és gazdasági terheket okozva, globális egészségügyi kihívást jelent. A jelenlegi kezelések elsősorban a tüneteket kezelik, de a betegség prognózisának megváltoztatásában csak korlátozottan érhetők el sikerek.
Bizonyos széles körben elterjedt gyógyszerek befolyásolhatják a demencia kockázatát
Kutatók a meglévő gyógyszerek szisztematikus áttekintésébe bevont 14 tanulmányban - amelyek többsége az Egyesült Államokból származott - több tucat olyan gyógyszert azonosítottak, amelyek összefüggésbe hozhatók a demencia kockázatával.
Debrecenbe "költöznek" a jövő gyógyszerei
Május 23-25 között Debrecen ad otthont a gyógyszerésztudomány legnagyobb hazai konferenciájának. A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának több oktatója és kutatója is előad majd a Congressus Pharmaceuticus Hungaricus nevű eseményen, ahol főként a gyógyszerészet jövője és a gyógyszerészeti tudományok legújabb eredményei lesznek a témák.
Együttműködési megállapodást kötött a Gondosóra program és a gyógyszerészkamara
A tájékoztatás és koordináció, később pedig a 65 évesnél idősebbek gördülékenyebb gyógyszerhez jutása érdekében együttműködési megállapodást kötött a Kormányzati Szolgáltató Központ Nonprofit Kft. és a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) pénteken Budapesten.
A gyógyszerész nélküli gyógyszertárat kifogásolják közös nyilatkozatukban a gyógyszerésztudományi karok dékánjai
A "gyógyszerész nélküli gyógyszertár" ellen foglaltak állást közös nyilatkozatukban a gyógyszerészeket képző intézmények dékánjai - közölte a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara kedden az MTI-vel.
Korai váltás intravénás antibiotikumról a szájon át szedhetőre?
A Gram-negatív bakterémia globális egészségügyi problémát jelent, és az intravénás (IV) antibiotikumokról az orális antibiotikumokra való áttérés optimalizálása kritikus lépés a betegek kezelésének és az erőforrás-felhasználás javításában.