háziorvostan
Talpunk alatt fütyül a szél? Lábbelik alján a clostridium? 1. rész
A lábbelik talpa bizonyítékkal szolgálhat a Clostridioides difficile (C.difficile) terjedésével kapcsolatosan, - állítják kutatók, akik összehasonlították a pozitiv arányokat, amikor több felületről is mintát vettek a baktérium jelenlétének kimutatása céljából.
Az Omikron-story. 2.rész
2021. decemberben - 2 évvel a COVID-19 járvány kezdete után – továbbra is izgalomban tartja a világot ez a vírus. Immáron az omikron névre hallgató variánsa az, ami futótűzként terjed, szinte megállíthatatlanul, de még semmit nem tudunk annak súlyossági fokozatáról.
Az Omikron-story. 1.rész
Ha eddig nem tudtuk volna, lassan mindannyian megtanuljuk a görög „ábc” betűit, mivel a villámgyorsan terjedő, kaméleon-módra változó koronavírus variánsok egyike, az omikron immár megérkezett hazánkba is.
Kérdések és válaszok az 5-11 évesek oltásáról
Az első hullám óta sok minden változott. Most 33 aktuális kérdésen keresztül két szakértő és számos tudományos közlemény segítségével érvekkel és a kételyek megvizsgálásával nyerhetünk mélyebb betekintést a témában.
Újdonságok az amerikai védőoltási programban!
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) immunizációs eljárásokkal foglalkozó tanácsadó bizottsága (’Advisory Committee of Immunization Practices’; ACIP) megszavazta a Shingrix (rekombináns zoster vakcina) ajánlását az övsömör (herpes zoster) prevenciójára 19 éves vagy ennél idősebb immunhiányos, vagy immunszuppresszív kezelésben részesülő felnőttek esetében. Az ajánlásról 2021. október 20-án egyhangúan szavaztak.
Daganatterápia és kardiotoxicitás. Mire kell figyelni? 2. rész
Az Egyesült Államokban a becslések szerint 17 millió daganatos betegséget túlélő van, és ez a szám az előrejelzések szerint 2040-re várhatóan 26 millióra fog növekedni. Bizonyos daganatterápiák kardiotoxicitást okozhatnak.
A koronavírus új mellékhatására figyelmeztetnek
A COVID-19 világjárvány ma már bizonyítottan egyik kellemetlen és hosszan tartó következménye az alvatlanság. Saját nevet is adtak neki: "coronasomnia". Ezt a zavart elsősorban a stressz és a szorongás okozza, amit - ha nem kezelnek - nehezen visszafordítható folyamattá változik - írja a Magyar Alvás Szövetség.
Az elmúlt héten 13 ezren fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint november 29. és december 5. között 13 100-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A laboratóriumi vizsgálatok azonban influenzavírust továbbra sem mutattak ki - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) csütörtökön a honlapján.
A kígyó, mint házi kedvenc? Mivel is nézhet szembe egy háziorvos? 2. rész
Egy 47 éves férfit egy örvös kobra (Naja annulifera) csípett meg a nemi szervén a toalettből kibújva, miközben Dél-Afrikában nyaralt.
A kígyó, mint házi kedvenc? Mivel is nézhet szembe egy háziorvos? 1. rész
Napjainkban egyre több „furcsa szokással” állnak elő embertársaink, én ezek közé helyezem a kígyótartást is. A híradásokban nem egyszer hallani arról, hogy itt-ott-amott a szabadban ilyen-olyan csúszó-mászó állatot találnak, ami Magyarországon biztosan nem honos.
Kell-e a magnézium a COPD exacerbációja alatt? 2. rész
Egy újonnan (mindkét szisztematikus áttekintés befejezését követően) közzétett kisméretű RCT azt igazolta, hogy az intravénás magnézium-szulfát alkalmazása nem volt szignifikáns hatással az FEV1-re, az alapvető életfunkciókra vagy a tünetekre.
Árthat-e hosszútávon az opioid-túladagolás? 2. rész
A 21 ország 79 tanulmányának mintegy 3 500 vizsgálati alanyát tartalmazó elemzésből huszonkilenc tanulmány számolt be a leukoencefalopathia diagnózisáról, ami a fehérállományt érinti.
Árthat-e hosszútávon az opioid-túladagolás? 1. rész
Az opioid-túladagolás rendszerint nem halálos kimenetelű, azonban számos vizsgálat összegző eredménye arra enged következtetni, hogy mindez hosszú távú hatást gyakorolhat a kognitív funkciókra, valószínűsíthetően a légzésdepresszióból eredő hypoxia következtében.