háziorvostan

A SARS-CoV-2 antitestek prevalenciája egy dialízis centrumban az USA-ban

Az Egyesült Államokban számos dialízis kezelésben részesülő beteg a hátrányos helyzetű közösségek társadalmi-gazdasági jellemzőivel rendelkezik, és havi rendszerességgel rutin laboratóriumi vizsgálatokon esik át, elősegítve a súlyos akut respiratorikus szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) gyakorlati, tárgyilagos és megismételhető értékelését.
2021.01.13. Háziorvostan

Miért ne próbáljuk ki a melatonint, a cinket és a C-vitamint? A Covid-19 és a Pascal „fogadás-érve”

A dolgok egy kicsit barátságtalanok itt New Haven-ben. Habár a kórházunk még nem érte el a kapacitásának azt a csúcsát, amit áprilisban tapasztaltunk, 450 Covid-19 pozitív fekvőbeteggel, drámai módon kezdtek el emelkedni a számok – csak egy pár beteggel indultunk és jelenleg 150 fő körüli Covid-os beteget számlálunk, - számolt be Dr. F. Perry Wilson, a Yale Orvosi Egyetemről.
2020.12.29. Háziorvostan

A koronavírus-szerű tüneteket mutató betegek biztonságos hazabocsátása

Minimális bizonyíték áll rendelkezésre azokkal a sürgősségi betegellátó osztályon (SBO) ellátott, COVID-19 fertőzés gyanús betegek kimeneteleivel kapcsolatban, akik nem kerülnek kórházi felvételre. A vizsgálat célja az volt, hogy felmérjék a 30 napos kimeneteleket (SBO újbóli felkeresése, kórházi felvétel, intenzív osztályra (ITO) történő felvétel és halál) azoknál az alacsony kockázatú betegeknél, akiket az SBO-n a COVID-19 vonatkozásban végzett értékelést követően elbocsátottak.
2020.11.20. Háziorvostan

Melyek a legígéretesebb Covid-19 elleni terápiák?

Dr. Luke O’Neill, az írországi ’Dublini Trinity College’ biokémia részlegének vezetője szerint jelenleg az antitest-alapú terápiák a legígéretesebbek a hatásos és szélesebb körben alkalmazható Covid-19 elleni kezelések első hullámát illetően.
2020.11.16. Háziorvostan

Neuroprotekció: az agyi funkciók védelme az időskori hipertóniához társult demenciával szemben

A hipertónia egyenirányító szerepét a kognitív károsodások kialakulásában epidemiológiai vizsgálatok igazolják. Az antihipertenzív szerek ígéretes kitörési pontnak bizonyulnak a progresszió mérséklésében, azonban nem az egyetlen terápiás lehetőséget jelentik az agyi funkciók védelmében. Az agyi anyagcsere folyamatok kedvező irányú befolyásolására érdemes több figyelmet fordítani.
2020.11.12. Háziorvostan

Árral szemben: kognitív károsodás megelőzésének lehetőségei hipertóniában

10-20 év krónikus hipertónia után néhány éven belül jelentkezhetnek az enyhe kognitív károsodás tünetei. A krónikus agyi hipoperfúzió következtében jelentkező tünetek a mindennapi életre eleinte alig vannak hatással, így nehéz őket felismerni. Éppen ezért a vérnyomás-kontroll mellett érdemes előre gondolkodni. Időben beavatkozva jobb prognózisra számíthatunk.
2020.11.05. Háziorvostan

Van összefüggés az alvás és a székrekedés között?

Az alvás időtartama és a bélfunkció közötti összefüggés vizsgálatába a kutatók 14 590 fő 20 éves, vagy annál idősebb felnőttet vontak be, akik 2005-2010 között egy alvással és a bél egészségével kapcsolatos kérdőívet töltöttek ki. Az alvást három kategóriára osztották fel: rövid (kevesebb, mint 7 óra); normál (7-8 óra) és hosszú (több, mint 8 óra).
2020.10.19. Háziorvostan

Előremutató intelligens trendek a koronavírus megjelenésének monitorozásában

Az új típusú koronavírus, a SARS-CoV-2 elleni küzdelem jelenleg meghatározóvá vált mindennapjainkban, egészségügyi, gazdasági, pszichés valamint kulturális hatásai pedig még sokáig el is fognak bennünket kísérni. Mindazonáltal a pandémia pozitív hozadékai tagadhatatlanok, elég csak, ha a telemedicina rohamos fejlődésére és előretörésére gondolunk.
2020.10.13. Háziorvostan