háziorvostan
A CDC terápiás javaslata a 2016-2017-es influenza fertőzésre
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szakértői továbbra is az influenza elleni védőoltást tekintik a legfontosabb preventív eszköznek, amelyet a javaslatok szerint egészen addig kell folytatni, amíg a vírus cirkulál és a rendelőkben influenza-szerű tüneteket mutató betegekkel találkozunk.
Túlzott antibiotikum felhasználás
Baggs és kollégái bebizonyították, hogy az adminisztratív adatok jól felhasználhatóak az egészségügyi epidemiológiai és antimikrobiális gondoskodással kapcsolatos kutatásokhoz.
Több terhesgondozási vizsgálatra van szükség – a WHO dupla annyit javasol
Az Egészségügyi Világszervezet nemrégiben módosította az antenatális gondozással kapcsolatos irányelveit.
Napi egy doboz cigaretta 150 mutációt okoz a tüdő minden egyes sejtjében
A brit Wellcome Trust Sanger Kutatóintézet, valamint az amerikai Los Alamos Nemzeti Laboratórium kutatói megállapították, hogy napi egy doboz cigaretta minden évben 150 káros genetikai mutációt okozhat a dohányosok tüdősejtjeiben.
D-vitamin és kalcium
A csontritkulás egyre súlyosabb népegészségügyi probléma, amelynek legrettegettebb szövődménye a csonttörések egyre gyakoribb előfordulása. A csontritkulás és csonttörés megelőzésében alapvető jelentőségű a megfelelő napi kalcium- és D-vitamin-bevitel.
MDT regionális kongresszusa és az MDT Családorvosi, Edukációs, Metabolikus és Genetikai munkacsoportjának továbbképzõ rendezvénye
Vezető hazai szakemberek részvételével a kongresszus plenáris ülésein áttekintésre kerülnek a diabetológia fejlődési irányai, az új terápiás lehetőségek. A továbbképzés programját workshopok és pro/contra viták fogják színesíteni.
A bronchiolitis és egy génvariáns növeli a gyermekkori asthma kockázatát
A PLOS ONE című szakfolyóirat augusztusi kiadásában megjelent kutatás eredménye szerint egy gyakori génvariáns jelentősen növeli az asthma esélyét azoknál a gyermekeknél, akiknek fiatal korukban súlyos légzőszervi megbetegedésen esetek át.
A korai antibiotikum expozíció fokozza az allergia és az ekcéma kockázatát
Egy szisztematikus áttekintés és meta-analízis eredményei alapján az allergia és ekcéma aránya nagyobb azoknál a gyermekeknél, akik életük első két évében antibiotikum kezelésben részesültek.
A születés helye és ideje befolyásolja a cöliákia kockázatát
Lehetséges, hogy a svéd Umeå Egyetem kutatói azonosítottak néhány olyan környezeti tényezőt, melyek összefüggenek a cöliákia betegség gyermekkori és kamaszkori manifesztációjával. Az eredmények szerint a születés helye és ideje összefügg azzal, hogy mekkora lesz a cöliákia kialakulásának kockázata a születéstől számított 15 éves korig.
Megtalálták az agy empátia központját
Az empátia és a nagylelkűség alapvető emberi vonás, amelyet a kutatók már tanulmányoznak egy ideje, ám eddig nem sikerült feltárniuk egyértelműen a mögöttük rejlő idegi mechanizmusokat. Egy tudományos áttörést jelentő vizsgálat azonban most új támpontokat nyújthat.
Szív auszkultációja idős betegeknél - 4. rész
Cikksorozatunk előző részeiben a szisztolét, a korai diasztolét és a késői diasztolét, valamint a speciális zörejeket és jellemzőiket tárgyaltuk. Az utolsó részben a szívzörejeket befolyásoló klinikai manőverekkel foglalkozunk részletesen.
Felfedezték a cukorfüggőség agyi kapcsolóját
A Müncheni Technikai Egyetem kutatói rájöttek, hogy az agy a vérből aktív cukorfelvételre képes, holott ezelőtt a feltételezés az volt, hogy ez csupán passzív folyamat.
Szív auszkultációja idős betegeknél - 3. rész
Cikksorozatunk előző részeiben a halk, a hangos, a hasadt és a változó S1 szívhangot vizsgáltuk, valamint a szisztolét, a korai diasztolét és a késői diasztolét tárgyaltuk. A harmadik részben a speciális zörejekkel és jellemzőikkel foglalkozunk részletesen.