háziorvostan
Ön olvasta már? - 2015 legolvasottabb háziorvostan cikkei
Nem kötelező lázat csillapítani témájú cikkünkre sokan voltak kíváncsiak és írták meg véleményüket. Népszerű volt továbbá a porcerősítő készítményekről szóló cikkünk valamint egy esettanulmány: Gyógyszer-indukált perifériás ödéma címmel. 2015-ben a háziorvostan kategóriában az alábbi cikkekre voltak a legtöbben kíváncsiak.
Milyen problémákat okozhat, ha felborul a szervezet energia-egyensúlya?
Szervezetünk energetikai szempontból akkor van egyensúlyban, ha az ételekkel és italokkal bevitt energia mennyisége egyenlő a szervezet alapanyagcseréje, termogenezise és az izommunka által felhasznált energia mennyiségével. Az energia-háztartás dinamikus egyensúlyának fennállása esetén a szervezet egészségesen működik, a testtömeg nem változik, az energiatartalékok csak szűk határok között ingadoznak.
Az antibakteriális szappan semmivel nem jobb a hagyományosnál
Az Egyesült Államokban az emberek évente közel 1 milliárd dollárt költenek antibakteriális és antimikrobiális szappanokra. De vajon ezek a szuperszappanok, valójában jobbak a hagyományosaknál? Egy friss tanulmány azt mutatja, hogy a való életben vajmi kevés különbség van a hagyományos és antibakteriális szappanok baktericid hatásai között.
Mivel "etessük" agyunkat? A megfelelő étrenddel megőrizhetjük mentális egészségünket
Az utóbbi három évben az Amerikai Pszichiátriai Társaság (American Psychiatric Association) éves értekezletein egy újabb téma is napirendre kerül, melyek keretében a hallgatóság megtudhatja, hogy az ételek miként befolyásolják a mentális egészséget. Az idei kongresszus attrakciójaként az előadók nyers osztrigát osztogattak a hallgatóságnak.
Mi a különbség a porcerősítő készítmények között?
A porcokat érintő elváltozások (kopás, sérülés, leválás) nagyon sok embert érintenek. A gyógyszertárakban rengeteg, vény nélkül megvásárolható porcerősítő készítmény kapható. Mi a különbség köztük?
Új irányelv segíti a fájdalom csillapítását az oltások beadása közben
A Kanadai Orvosi Szövetség folyóiratában jelent meg a napokban egy új irányelv, amely a gyermekek és a felnőttek esetében is egyaránt azt célozza, hogy a különféle oltások beadása minél kisebb fájdalommal járjon.
Napi egy pohárka is növeli a rákos megbetegedések kockázatát
Újabb tanulmány mutatja azt, hogy az alkoholfogyasztás, sőt, akár napi egy-két pohár szeszes ital elfogyasztása is növeli a rákos megbetegedések kockázatát. Ezért itt az ideje, hogy átértékeljük az alkoholfogyasztással járó kockázatokat és ennek megfelelőn újrafogalmazzuk az erről szóló figyelmeztetéseket.
Megváltozott a magyar protokoll is: többé nem kötelező lázat csillapítani
Hazánkban sokakban alaptalan tévhitek és félelmek élnek a lázzal kapcsolatban. Valójában még a magas láz sem okoz semmilyen kárt, ráadásul segíti a gyógyulást, ezért fejlett országokban, Kanadától kezdve Anglián át Hollandiáig már évtizedek óta nem csillapítják rutinszerűen a lázat. 2011 óta hazánkban is az a szakmai irányelv: lázat nem kell csillapítani, csak lehet és ajánlott akkor, ha a gyermek közérzete rossz – de sajnos ezt még sokan nem alkalmazzák.
A CDC közzétette hét gyakori betegség becsült halálozási arányát
Az amerikai Betegségmegelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) országos egészségügyi statisztikai központja (National Center for Health Statistics, NCHS) közzétette hét gyakori betegség becsült halálozási arányát. Az eredmények vegyesek.
A nyári szünetben meghíznak a gyerekek
Egy új tanulmány eredménye szerint a gyerekek a nyári vakáció idején valószínűleg több cukrot és kevesebb zöldséget fogyasztanak, és több időt töltenek a televízió előtt.
Gyógyszer-indukált perifériás ödéma
78 éves férfi ödéma panaszával jelent meg a kezelőorvosánál. Az anamnézisben három hónapja tartó bilaterális perifériás ödéma szerepelt. Fájdalma nincs, légzési nehezítettséget nem tapasztalt. Kórtörténetéből hypertonia, Parkinson-kór, depresszió és 2-es típusú diabetes emelhető ki.
Vén árvák
Vénülő baby boomerekkel és egyre több gyermektelen és egyedülálló korosodóval a 65 év feletti amerikaiak közel egynegyedét ún. „időskori árvaság” veszélyezteti.
A hospitalizáció előbbre hozza az idősek funkcionális hanyatlását
Az életük utolsó éveiben súlyos sérülés vagy betegség miatt hospitalizált betegeknél nagyobb valószínűséggel alakul ki funkcionális hanyatlás, mint akiket életük végén más környezetben ápolnak. - állapította meg a BMJ online kiadásában megjelent amerikai tanulmány.