háziorvostan
A hipertónia a nők esetében veszélyesebb
A Therapeutic Advances in Cardiovascular Disease kiadásában megjelent tanulmány a két nemnél eltéréseket talált a hipertóniát okozó tényezőkben, és megállapította, hogy a magas vérnyomás a nők számára jóval veszélyesebb lehet.
Az olajos magvak fogyasztása hatással lehet a mortalitásra
A mogyoró, dió, és egyéb olajos magvak rendszeres fogyasztása csökkenti a teljes és az ok-specifikus mortalitás kockázatát a New England Journal of Medicine kiadásában megjelent harvardi kutatás eredménye szerint.
Ritka kórképek: véres széklet gyermekkorban
A véres széklet gyermekkorban gyakori gasztrointesztinális problémát jelent. Az életkor specificitás sokszor megkönnyíti a helyes diagnózis felállítást, a megfelelő vizsgálatok megtervezéséhez azonban a részletes anamnézis felvétel elengedhetetlen.
Ritka kórképek: növekedési elmaradás gyermekkorban
A felnőttkori testmagasság kialakításában örökletes, nemi, hormonális, humorális, környezeti és táplálkozási tényezők egyaránt szerepet játszanak. Annak megállapításánál, hogy az egyén normális testmagasságú-e a testmagasság percentilis eloszlású referenciaértékeit vesszük figyelembe.
Ne az egyes ételek, hanem az étrend legyen egészséges: az Amerikai Táplálkozástudományi Akadémia állásfoglalása, 2013
Az Amerikai Táplálkozástudományi Akadémia állásfoglalása szerint nem az egyes ételek, hanem az étrend egésze meghatározó az egészséges táplálkozásban. A kijelentés, hogy bizonyos ételek „rosszak”, míg mások „jók” leegyszerűsítő és sokszor az egészségtelen táplálkozási szokások kialakulását támogatja.
Hogyan tehető biztonságosabbá a hosszú távú antibiotikum használat?
A Harvard Egyetem biológiailag inspirált mérnöki karának kutatói felfedezték, hogy számos gyakori antibiotikum hosszú távú használata miért jár veszélyes mellékhatásokkal, és bemutattak két egyszerű stratégiát, melyek segíthetnek az antibiotikumokra adott veszélyes válaszok megelőzésében. Eredményeikről a Science Translational Medicine számolt be.
Az energiamentes édesítőszerek hatása a testsúlyra.
Az Amerikai Szív Társaság és az Amerikai Diabétesz Társaság tudományos állásfoglalása
Az energiamentes (nem-nutritív) édesítőszerek fogyasztásával és a testtömeg összefüggésével kapcsolatban rendelkezésre álló vizsgálatok legtöbbször az energiahiány létrehozására összpontosítanak.
Alvászavarok
Alvásigényünk életünk során jelentősen csökken. A kisiskolások 8-10 órás igénye 60 év felett 5-6 órára csökken. Az alvásigényt emellett az aktuális szellemi teljesítmény is befolyásolja. Az alvásban számos olyan folyamat zajlik, melynek hiánya súlyos és tartós kóros következményekkel jár memóriánkban, figyelmünkben, alkalmazkodó képességünkben.
Hogyan ellenőrizzük a Parkinson-kór kezelésének hatékonyságát?
A Parkinson-kór progresszív, krónikus neurodegenerativ idegrendszeri betegség, melyben a substantia nigra dopaminerg neuronjainak degenerációja a dopamin-szint csökkenéséhez vezet.
A HCV kezelés helyzete Magyarországon
A hepatitis C vírus kezelésére számos új gyógyszer áll kifejlesztés alatt, közülük kettő már törzskönyvezési fázisban van. A vírus szinte minden alkatrésze kezelési célponttá vált.
Még az orvosok is megfeledkeznek néha a diabetes halálos formájáról
Addie Parker egészen 4 éves koráig egészségesnek tűnt, amikor egy alkalommal influenzaszerű tüneteket produkált, majd órákon belül kómába esett. Tragikus módon, a szülők nem ismerték fel időben az 1-es típusú diabetes jeleit, ahhoz hogy megmenthessék gyermeküket, így a kislány nem sokkal ezután agyvérzésen esett át majd hat nappal később meghalt.
HCV tünetek és diagnosztika
A csendes gyilkos időbeni felismerése csak akkor lehetséges, ha akkor is gondolunk ennek lehetőségére, amikor a beteg teljesen panasz- és tünetmentes.
Allergia triggerei mindennapi termékeinkben
Az Environmental Health Perspectives hasábjain megjelent, nemrégiben végzett kutatás eredménye szerint, a hétköznapi higiéniai termékekben megtalálható antibakteriális hatású triklozan, és a konzervek belső falán lévő biszfenol-A (BPA) interferál az immunrendszer működésével.