háziorvostan
A HCV fertőzöttség helyzete Magyarországon
A felmérések alapján Magyarországon a lakosság körében a hepatitis C vírus (HCV) előfordulása 0,5-0,7%, azaz hetvenezer ember találkozott a vírussal és közülük ötvenezer ma is hordozza, illetve terjeszti a betegséget.
A halolaj csökkenti a diabéteszrizikót? Az adinopektin lehet a válasz
Harvardi kutatók tanulmánya arra a megállapításra jutott, hogy a széles körben elterjedt halolaj tartalmú étrend kiegészítők mérsékelten növelik a diabétesz és a szívbetegségek alacsonyabb rizikójával összefüggő hormonok szintjét.
Ne kompenzáljuk az energiabevitelt kalóriamentes édesítők használatakor – Mit mutat a mérleg?
Az energiamentes (nem-nutritív) édesítőszerekkel édesített élelmiszerek hozzájárulnak a nap folyamán elfogyasztott hozzáadott cukorból származó kalóriák csökkentéséhez. Az energiamentes édesítőszerek előnye, hogy energiatartalmuk nincs, vagy elhanyagolható, mégis az intenzív édes íz élményét nyújtják.
Kis változtatások elegendőek az elhízás ellen?
A gyermekeket és felnőtteket egyaránt egyre szélesebb körben érintő túlsúly és elhízás előfordulási gyakoriságának csökkentésében kulcsfontosságú az egyéni energia-egyensúly elérése, és ezen keresztül a testtömeg növekedés megelőzése.
Hogyan hatnak az édesítőszerek? Az energiatartalmú és energiamentes édesítőszerek osztályozása
Az édes ízeket mindenki szereti, de az édesség mértékének kedvelése egyénileg változik. Az ízérzékelést befolyásolja többek között a nyelven elhelyezkedő receptorok száma, a genetika és a táplálkozási szokások.
Ételeink sótartalma évi 2,3 millió extra kardiovaszkuláris halált okoz világszerte
A Harvard Egyetem kutatóinak globális elemzéséből kiderül, hogy közel kétszer annyi sót fogyasztunk, mint amennyit kellene. A mértéktelen sófogyasztás azonban nagy árat követel.
A 2-es típusú diabetes mellitus glikémiás menedzsmentje
A New England Journal of Medicine – a világ legnagyobb impaktfaktorú általános klinikai szaklapja – a Clinical Practice Center rovatában közli a mindennapi gyógyító tevékenységhez leghasznosabb publikációkat. A 2012. év legtöbbet olvasott közleményeit nemrégiben adták közre. Az első 10 legolvasottabb cikk között volt az is, melyről alább egy rövid magyar összefoglalót közlünk a DRportal olvasói számára.
Fogamzásgátlás 40 felett
A fogamzóképesség hanyatlása ellenére, a nem kívánt terhességek megelőzésére a 40 éves kor feletti hölgyeknek még mindig szükségük van hatékony kontraceptívumokra.
Kardiovaszkuláris rizikóval terhelt nőbetegeknél aszpirinnel megfékezhető a kognitív hanyatlás
Egy svéd obszervációs tanulmány szerint, a kardiovaszkuláris események rizikóját értékelő Framingham Risk Score skála alapján fokozott kockázatú nőknél, a Mini–Mental State Examination (MMSE) eredményekkel mérhető kognitív hanyatlás valószínűsége csökken az aszpirinszedőknél azokhoz képest, akik nem szednek aszpirint – olvasható a BMJ Open online számában.
Hogyan befolyásolja a kalóriarestrikciós diéta az élethosszt?
A Gladstone Institutes kutatói a közelmúltban azonosították azt a mechanizmust, mely által a szénhidrát- és kalóriaszegény, ún. ketogén diéta lelassítja az öregedési folyamatot.
A tojás javítja a lipid profilt
A nagy derékbőség, magas triglicerid, alacsony HDL-koleszterin szint, magas vérnyomás és emelkedett vércukor érték köztudottan a cukorbetegség és a kardiovaszkuláris megbetegedések előszobájának tekinthető metabolikus szindróma rizikófaktorai.
Sztatin terápia mellett kell-e jobban tartanunk a szürkehályogtól?
Egy új vizsgálat szerint a sztatint szedők körében 50%-kal magasabb az időskori szürkehályog aránya. Azoknál a 2-es típusú diabéteszeseknél, akik egyidejűleg sztatin terápiában részesülnek, még fokozottabb a szürke hályog rizikója.
Valóban ártalmas a kövérség?
A közhiedelem szemében a karcsúság egyet jelent az egészséggel, hisz tanulmányok tömkelege támasztja alá az elhízás egészségügyi ártalmait. Ennek ellenére egyre több kutatás folyik a krónikus betegségekkel kapcsolatos „elhízás paradoxon” kérdésében.