háziorvostan
A csokoládé csökkenti a stroke rizikóját
A Neurology augusztusi számában megjelent meta-analízis szerint, a legnagyobb csokifogyasztóknál 19%-kal mérséklődik a stroke rizikója azokhoz képest, akik a legkevesebb csokoládét fogyasztják. Bár az eredmények a csokoládéfogyasztás és a stroke közti inverz összefüggésre utalnak, a kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség, mielőtt bárkit is mértéktelen csokimajszolásra biztatnánk.
Az agresszióval járó REM alvási viselkedészavar potenciális rizkófaktorai
A Neurology online kiadása egy ritka alvászavar, az alvás közben agresszióval társult REM alvási viselkedészavar tanulmányozásáról számol be, melyből kiderül, hogy az alvási rendellenesség eddig ismert rizikófaktorai mellett újabb potenciális tényezőket is számba kell vennünk.
A vércukorszint emelkedése veszélyezteti az agyszövet integritását
Egy 60-as éveik elején járó, egészséges felnőttek bevonásával folytatott ausztrál tanulmány szerint a plazma glükóz koncentrációjának emelkedése még a normál tartományon belül is az agyszövet atropiáját eredményezi. – számolt be a Neurology szeptemberi kiadása.
A gyulladás és az alacsony B6 vitamin szint összefüggése
Egy új vizsgálat erős összefüggést talált a B6 vitamin szint és a szervezetben zajló krónikus gyulladás között. De a kutatók intenek attól, hogy rögtön étrend-kiegészítőért rohanjunk, hiszen ez az esszenciális vitamin a sovány húsokban, halban, hüvelyesekben, gyümölcsökben, zöldségekben (paprika, paradicsom) előfordul természetes formában.
Az alváshiány csökkenti a vakcinák hatékonyságát
Ahogy már nagyanyáink is mondogatták, a jó alvás az egészség egyik záloga. A UCSF kutatóinak új tanulmánya megerősíteni látszik ezt a régi, bölcs tanácsot, sőt azt állítja, hogy az elégtelen alvás, még a vakcinák hatékonyságát is csökkenti.
Az idősebbek alkoholfogyasztási szokásai és a kognitív hanyatlás
Két brit tanulmány szerint, 65 éves kor felett, bizonyos típusú alkoholok fogyasztása, még viszonylag mérsékelt mennyiség mellett valamint az egyszerre „rohamszerűen” nagy mennyiségű alkohol fogyasztása is negatív hatással lehet a kognitív és memóriafunkciókra. Ez azonban megkérdőjelezi azon korábbi kutatási eredményeket, melyek azt sugallják, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás, egyéb egészségügyi előnyei mellett a kognitív hanyatlást is megakadályozhatja.
A benignus prosztata hyperplasia kezelése
A benignus prosztata hyperplasia gyakorisága idősödő társadalmunkban növekszik. Az általa okozott húgyúti panaszok kezelésének módjai közül a gyógyszeres terápia a legszélesebb körben alkalmazott, ezek között egyre népszerűbbek a vény nélküli növényi kivonatokat tartalmazó készítmények.
Miért vált ki asthmás tüneteket a meleg, párás levegő?
Az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine júliusi számának egyik írásában egy amerikai tanulmányról olvashatunk, melyben a meleg, párás levegő asthmás tüneteket provokáló hatásának mechanizmusát tanulmányozták.
Az Országos Epidemiológiai Központ szakmai állásfoglalása az újszülöttkori BCG oltásban részesített hegnegatív csecsemők újraoltásának 2012. augusztus 1-jétől történő megszüntetéséről
A 2012. év májusától hazánkban az életkorhoz kötött kötelező újszülöttkori BCG oltás végzésére egy eddig nem alkalmazott bolgár BCG oltóanyag került bevezetésre az elmúlt 10 évben alkalmazott SSI BCG vakcina helyett. Az év első 5 hónapjában még ezzel az oltóanyaggal végezték az oltásokat (első oltás és újraoltás), azonban az SSI BCG oltóanyag felhasználhatósági ideje 2012. július 31-én lejárt.
Valósággá válhat az új stroke terápia
A University of Manchester kutatói, Dr. Dame Nancy Rothwell és Dr. Stuart Allan professzor közel 20 éves kutatás eredményeképpen megtalálta a stroke betegek új potenciális terápiáját, mellyel hatékonyan csökkenthető a post stroke-os agykárosodás mértéke.
Dohányzás elleni génterápiás vakcina
A New-York-i Weill Cornell kutatói olyan antitesteket hoztak létre, amelyek a kísérleti állatok agyában megakadályozták a nikotin felszívódását, és bár a humán kísérletekig még hosszú az út, az antitestek egy új dohányzásellenes vakcina lehetőségét vetítik elő.
Hogyan javítható a glaucomás beteg együttműködése?
Az Archives of Ophthalmology online kiadásában publikált klinikai kísérlet eredményei szerint, a galucomás betegek körében folytatott telefonos intervenciós kísérlet mind az interaktív, mind a hagyományos kezelésben részesülő kontrollcsoportban javította a gyógyszerszedés iránti adherencia mértékét, a két csoport összehasonlításakor azonban a terápiahűség javulása közt nem volt szignifikáns különbség.
A szülőket kisebb eséllyel betegíti meg a náthavírus
A náthavírusnak kitett szülők közül kevesebben betegszenek meg, mint nem gyerekes kortársaik közül, az összefüggés ráadásul független meglévő immunitásuktól. A meglepő eredményre amerikai kutatók jutottak, akik munkájukról a Psychosomatic Medicine című szakfolyóiratban számoltak be.