háziorvostan
A vércukorszint önellenőrzése nem hatékony 2-es típusú diabétesz esetén
A vércukor szint önellenőrzése nagyon kevés hatással van a glükóz szint kontrollálására azoknál a 2-es típusú diabéteszeseknél, akik nem használnak inzulint. Az otthoni kontroll nem javítja a terápiás hatékonyságot, ez által az életminőséget sem.
A hatóságok szerint a háziorvosok nem megfelelően kezelik a körömgombát
Az angol Egészségvédelmi Intézet arra ösztönzi a háziorvosokat, hogy késleltessék a gombaellenes gyógyszerek felírását a laboratóriumi eredményekig és bátorítsák a betegeiket önmaguk kezelésére.
A demenciák típusai
Cikksorozatunk aktuális része a demencia társadalmi jelentőségét és a demencia-szindróma osztályozását tekinti át.
Kanyarójárvány Ukrajnában, a betegség potenciális terjedése az Európai Unió területén és Magyarországon
A kanyaró az ember egyik legkontagiózusabb fertőző betegsége, és főleg az oltatlan személyek körében okoz gyakran jelentős járványokat.
A csecsemőkori pozicionális ferdefejűség átmeneti rendellenesség
A Pediatrics gyermekgyógyászati magazin egyik számában közölt beszámoló szerint a szülőknek nem kell aggódniuk a csecsemőkorban kialakuló pozicionális plagiocephalia, más néven ferdefejűség-szindróma miatt, mivel a jelenség csupán a csecsemő hanyatt fekvése közben oldalra fordított fejtartásból adódó koponya malformáció, ami általában veszélytelen és idővel magától korrigálódik.
Beszéljenek a számok – A demencia-szindróma epidemiológiája, típusai, kockázati tényezők
Cikksorozatunk jelen részében a demencia-szindróma epidemiológiáját és a feltételezett kockázati tényezőket tekinti át a szerző.
Vitaminok, alternatív vitaminszemlélet
A vitaminok gyakorlatilag felfedezésük óta az alternatív terápiás próbálkozások kulcsfigurái a legkülönbözőbb kórképekben. Egy manapság divatos, tudományosan még kellően nem megalapozott szemlélet szerint pedig hiányuk a legtöbb krónikus betegség kiváltó oka lehet.
Az altatók olyan veszélyesek, mint a dohányzás
Egy új, provokatív tanulmány kijelenti, hogy azok, akik receptre felírt altatókat szednek, ha csak néhanap is, nagyobb eséllyel halnak meg, mint azok, akik nem élnek ilyen gyógyszerekkel.
A szükségtelen szelénpótlás növeli a cukorbetegség rizikóját
Bár a megfelelő szelénium státusz számos egészségügyi haszonnal jár, a szükségtelen vagy nem megfelelő pótlás károkat is okozhat, például néhány beteg esetében növelheti a 2-es típusú diabétesz rizikóját.
Feledékenység és demencia
Tempora mutantur et nos mutamur in illis (változik az idő, s változunk mi is) - hangzik a mondás, mely a külső társadalmi változások mellett az öregedés során bennünk zajló folyamatokra is érvényes. Jelen cikkben definiálni próbáljuk az öregedés fogalmát, elméleteit, a kognitív teljesítmény változásokat és a korfüggő feledékenységről, az enyhe kognitív zavarról és a demenciáról szólunk.
A demenciákról általában
A társadalom elöregedésével egyre nagyobb jelentőséget kapnak a különböző eredetű demenciák. Jelen cikkben a demencia definíciójáról, a diagnosztikai kritériumokról, illetve a tüneti lefolyásról szólunk.
Mire figyeljünk a köhögésre ható szerek alkalmazásakor?
A köhögésre ható gyógyszerek alkalmazásakor nem csak arra kell figyelnünk, hogy a kezelés a köhögés típusának megfelelő legyen, hanem a párhuzamosan alkalmazott egyéb szerekkel való interakciók lehetőségét is figyelembe kell vennünk, ami sok esetben fokozott odafigyelést igényel a kezelőorvos részéről.
Az irritábilis bél szindróma
Az irritábilis bél szindróma és néhány egyéb gasztroenterológiai betegség tüneteit csökkenti a szénhidrátszegény diéta és a probiotikumok alkalmazása. A szénhidrátfogyasztásról és az irritábilis bél szindróma tüneteiről szóló tanulmány az American Journal of Gastroenterology-ban jelent meg. A probiotikumok és az irritábilis bél szindróma kapcsolatáról a Gut című folyóiratban jelent meg egy átfogó tanulmány.