háziorvostan
A szívmegállás körüli ritmuszavarok ellátása az alapellátás szintjén II.
Akut coronaria-ischaemia vagy myocardiális infarctus esetén az atropin kezelés ronthatja az ischaemia tüneteit és növelheti a szívizomnecrosis nagyságát. Ha atropinnal sikerült a kívánt frekvenciát elérni, az asystole kockázatát kell mérlegelni.
A szívmegállás körüli ritmuszavarok ellátása az alapellátás szintjén I.
A szívmegállás körüli időszakban fellépő szívritmuszavarok felismerése és megfelelő ellátása sok esetben nem halasztható a kardiológiai ellátásban magasabb szakképzettséggel és gyakorlattal rendelkező segítség megérkezéséig. Az Európai Resuscitatiós Társaság (ERC) az ilyen helyzetekre alkalmazandó egyszerű, ugyanakkor az életmentő beavatkozásokat tartalmazó ellátási algoritmusa az emelt szintű felnőtt újraélesztési protokoll része. Az ajánlások alkalmasak arra, hogy a nem szakorvosi képzettségű alapellátók is hatékony és biztonságos kezelést alkalmazzanak.
Vesetranszplantált beteg herpes zostere
Nyáron az orvosnak is szüksége van pihenésre, ezért erre a hétre egy olvasmányos, mégis több szempontból is rendkívül tanulságos esetleírást választottam.
Felső légúti idegentest okozta fuldoklás elhárítása helyszíni körülmények között
Rendelési időmben telefonos értesítést kaptam 3 éves kislány szüleitől, hogy kislányuk „lekékült”, s fuldoklik.
Utazás előtti védőoltások IV.
A kolera és a sárgaláz elleni védőoltásokról.
Utazás előtti védőoltások III.
A hastifusz (Tiphus abdominális) nem gyakori kórkép, azonban sok esetben a betegség enyhe tünetekkel zajlik, mely veszélyt jelenthet a betegség terjedése szempontjából.
Utazások előtti védőoltások II.
A hepatitis A okozta megbetegedés az egyik leggyakoribb vírusfertőzés világszerte, évente mintegy 1.4 millió új fertőzés fordul elő. Bár a vírus köztudottan faeco-orálisan terjed, mégsem kizárólag a rossz higiénés körülmények között élőket fenyegeti.
Utazás előtti védőoltások I. - kinek a feladata?
Itt a nyár, a nyaralások, utazások időszaka. Természetesen a háziorvos is látja betegei romló anyagi helyzetét, hiszen egyre kevesebb család engedheti meg magának, hogy nyaralni menjen. Ennek ellenére megvan a szűk köre azoknak a pácienseknek is, akik évről-évre egzotikus tájakra utaznak. Jelen cikksorozatunkban az un. utazási betegségek megelőzésére szolgáló, nem kötelező védőoltások témakörét járjuk körbe, a háziorvos szemszögéből.
Súlyos állapotú gyermek állapotának megítélése helyszíni körülmények között II.
A súlyos állapotba került gyermek ellátása nagy kihívás az ellátónak. A váratlan vészhelyzetek mind a gyermekeknek, mind az ellátóknak nagy stresszt jelentenek. Ellátásuk meglehetősen nehéz azoknak, akiknek ez nem napi feladat. A cikk lépésről lépésre ismerteti a vizsgálat és a kezelés módjait az első benyomástól a szükséges beavatkozásokig.
Súlyos állapotú gyermekek állapotának megítélése helyszíni körülmények között I.
A területen dolgozó háziorvos, házi gyermekorvos gyakrabban találkozik munkája során sürgős ellátást igénylő állapotokkal, mint gondolná. A beteg későbbi sorsát döntően befolyásolja az első észlelő és ellátó orvos ténykedése.
A Magyar Epilepszia Liga Tudományos Ülése
Kecskeméten, a Három Gúnár Rendezvényházban tartják 2010. június 17-19 között a Magyar Epilepszia Liga 2010. évi Tudományos Ülését.
A gyermekkori véres hasmenések differenciáldiagnosztikája II.
A gyermekek tápcsatornája sérülékenyebb, ezért körükben lényegesen gyakoribbak a hasmenéses megbetegedések. A banális enteritisek többsége néhány napon belül spontán gyógyul, de mindenképpen körültekintést igényel, ha a gyermek széklete vért és/vagy nyálkát is tartalmaz.
A gyermekkori véres hasmenések differenciáldiagnosztikája I.
Jön a nyár. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy nem otthon étkezünk. A melegben ételeink is romlandóbbak. Gyermekeink gyakorta megfeledkeznek az étkezések előtti kézmosásról, illetve ki vagyunk téve a nem megfelelő higiénés körülmények között készült ételek okozta veszélynek is.