háziorvostan
Súlyos sérült ellátása az alapellátás szintjén II.
Tekintettel arra, hogy a halálos kimenetelű balesetek áldozatainak fele a helyszínen vagy szállítás közben hal meg, nagy figyelmet kell fordítani az időveszteség elkerülésére. Hozzájárul ehhez, hogy a sérült a gyógyulását leginkább befolyásoló első 60 percben legtöbbször a prehospitális ellátó kezében van. Célunk tehát a gyors és szakszerű ellátás a helyszínen.
Súlyos sérült ellátása az alapellátás szintjén I.
A sérülés okozta halálozás világszerte 10% körül van, de sok országban a vezető halálok az 5-44 év közötti korosztályban. A magas korai halálozás megközelítőleg fele a helyszínen következik be és további 30%-a a kórházi ellátás első 24 órájában. 50%-ban központi idegrendszeri sérülés, 30-50%-ban kivérzés a felelős a korai halálozásért. A tapasztalatok szerint a korai halálesetek 48%-a potenciálisan megelőzhető lenne megfelelő korai légútbiztosítással, a kritikus mellkasi sérülés, a külső vérzések, valamint a vérzéses shock adekvát ellátásával. A korai halálozás csökkentésében meghatározó az első (helyszíni) ellátás, ugyanakkor a vérzéscsillapítás lehetőségei korlátozottan alkalmazhatóak.
XVI. Országos Védőoltási Továbbképző Tanfolyam
2010. április 22-24, Budapest, Ramada Resort Hotel
Hyperurikaemia – az új kardiovasculáris rizikófaktor
Esetismertetés: M.I. 49 éves férfibeteg. Felesége hív házhoz. Panasza szerint férje lábfeje erősen megfájdult, nem tud ráállni. Fizikális vizsgálattal megállapítható, hogy a jobb lábhát, ill. külső lábél hyperaemiás, melegebb tapintatú, az ellenoldalihoz képest kissé duzzadtabb. A férfi elmondja, hogy lábát trauma nem érte. Korábban nagyobb megbetegedése nem volt, gyógyszert állandó jelleggel nem szed.
Háziorvos hematológiai szinten tartó tanfolyam
2010. május 29. 08.30 - 15.30. - Lovarda Egyetemi Kulturális és Konferencia Központ, Debrecen, Kassai út. 26.
A gyermekkori migrén kezelési lehetőségei
A gyermekek primer fejfájásának hátterében gyakran áll migrén, és az érintettek legtöbbje már a serdülőkor vége előtt átesik az első migrénes rohamon.
A gyermekkori migrén differenciáldiagnosztikája
A háziorvosi rendelőben nemcsak a felnőttek, de a gyermekek esetén is a fejfájás az egyik leggyakrabban panaszolt tünet.
I. Diabetológiai Továbbképző Tanfolyam Háziorvosoknak
2010. március 26-27. - Siófok, Hotel Azúr
A doppler-index mérésének helye és jelentősége a cardiovasculáris betegségekben
Az alsó végtagok doppler vizsgálata a perifériás érbetegségek vizsgálatának alapvető módszere. Az is közismert tény, hogy a boka-kar index (Ankle Brachial Index, ABI) mérésével már korán, a claudikációs panaszok megjelenése előtt diagnosztizálható az alsó végtagok obliteratív érbetegsége.
A sürgősségi ellátás különleges betegjogi aspektusai III.
A súlyos állapotban lévő betegek a leginkább kiszolgáltatottak. Sürgősségi ellátásuk során gyakrabban sérül emberi méltóságuk, kapcsolattartásuk, önrendelkezésük, vagy éppen elmarad a törvény szerinti tájékoztatás. Az egészségügyi törvény betegjogi fejezete nagy lehetőség, s egyben felelősség is.
A sürgősségi ellátás különleges betegjogi aspektusai II. avagy mindig készen légy, hogy oltalmat adhass
A betegek jogainak biztosítására irányuló trend nem csupán az egyén alapvető értékeinek, jogainak fokozottabb figyelembe vételére vezethető vissza, hanem annak is köszönhető, hogy az egészségügyi szolgáltatók és a betegek kapcsolatában alapvető változások történtek. A tradicionális orvos- beteg kapcsolat megváltozott.
A sürgősségi ellátás különleges betegjogi aspektusai avagy „mindig készen légy, hogy oltalmat adhass”
Az 1997. évi CLIV törvény az egészségügyről az egészségügyi dolgozók jogai és kötelezettségei címszó alatt így rendelkezik (Eü. tv. 125.§): „sürgős szükség esetén az egészségügyi dolgozó - időponttól és helyszíntől függetlenül - az adott körülmények között a tőle elvárható módon és rendelkezésre álló eszközöktől függően az arra rászoruló személynek elsősegélyt nyújt, illetőleg a szükséges intézkedést haladéktalanul megteszi. Kétség esetén a sürgős szükség fennállását vélelmezni kell.”
A háziorvos szerepe az IBD kezelésében
Az idiopathiás gyulladásos bélbetegségek (IBD) gyakorisága hazánkban jelentősen növekedett, a colitis ulcerosa gyakorisága megduplázódott, míg a Crohn betegség előfordulása nyolcszorosára nőtt. Így a két kórforma egymáshoz viszonyított aránya az elmúlt harminc év során 8:1-ről 2:1-re változott.