háziorvostan

Hypotherm hőártalom

A tél derekán tartunk, s egyre több hír jelenik meg a médiákban arról, hogy honfitársaink tucatjával esnek áldozatul a hidegnek. Az áldozatok többsége hajléktalan, az ittasság, esetleg a vizes közeg is szerepet játszhat kihűlésükben. Szabályozó rendszerünk bármennyire igyekszik is állandó hőfokon tartani a testünket, a hideg okozta hőveszteség felülmúlhatja hőtermelésünket, s kihűlünk.
2010.02.10. Háziorvostan

Az obstruktív alvási apnoe III. - Kezelési lehetőségek

Az OSAS patomechanizmusából adódóan a terápia csak akkor lehet hatékony, ha kivédi az oro-nazális régió beszűkülését, illetve az alvás közbeni belégzéskor kórosan magas, kritikus transzmurális nyomás kialakulását. Éppen ezért az obstruktív alvási apnoéban szenvedő betegek túlnyomó többségénél a CPAP (Continuous Positive Airways Pressure – folyamatos pozitív légúti nyomás) kezelés jelenti az egyetlen hatékony megoldási lehetőséget.
2010.02.03. Háziorvostan

Az obstruktív alvási apnoe II.

A kórkép általános ismertetését követően (lásd a cikk I. részét) térjünk át a hajlamosító tényezőkre, hiszen fontos meghatározni azon betegeink körét, akik veszélyeztetettek lehetnek.
2010.01.27. Háziorvostan

Az obstruktív alvási apnoe I.

Az alvásfüggő légzészavarok cardiovasculáris rizikófaktorként betöltött szerepéről sokat cikkeztek mostanában a hazai és külföldi szakirodalomban. Ennek ellenére a mindennapos gyakorlatban betegeink rizikótényezőinek feltérképezése során szinte sohasem kérdezünk rá a beteg alvási szokásaira.
2010.01.20. Háziorvostan

Permisszív hypotensio súlyos sérült ellátása esetén (Avagy merjünk-e ne adni…?)

Bár a cikk témája elsősorban traumatológiai jellegű, mégis fontos lehet a háziorvosok számára. Az utóbbi másfél évtized szakirodalmát áttekintve megerősítést nyert az a korábbi megérzés, miszerint helytelen dolog aktívan vérző betegeket folyadékkal elárasztani. Neves nemzetközi publikációk kritikával illették a masszív folyadékpótlási rezsimeken alapuló protokollokat.
2010.01.14. Háziorvostan

Antibiotikum terápia és mononucleosis???

A háziorvosi rendeléseken gyakori probléma a tonsillo-pharyngitisek ellátása. Mikor, milyen antibiotikumot rendelhetünk, egyáltalán kell-e antibiotikum? A két legfontosabb és egyben leghasonlóbb infektológiai kórkép differenciál diagnosztikai útvesztője sokszor zsákutcába vezet.
2009.12.27. Háziorvostan

Mérgezések a családorvosi gyakorlatban III.

A mérgezettek ellátása: aspecifikus és specifikus terápia. Fontos hangsúlyozni az első ellátó szempontjából a megfelelő egyszerhasználatos védőeszközök használatát, mivel egyes mérgek (pl. organofoszfátok) a bőrről könnyen felszívódhatnak, így nem csak a mérgezett, hanem az ellátó is veszélybe kerülhet.
2009.12.25. Háziorvostan

Az agyérkatasztrófák (stroke) helyszíni ellátása II.

A sürgősségi szemlélet elterjedésének szükségessége a stroke ellátásban bizonyított, mivel a „terápiás ablak” igen rövid. A stroke betegeknek csak akkor van esélyük a minél jobb túlélésre, ha a diagnózis felállítása gyors, ha hatékony akut ellátásban részesülnek, valamint időveszteség nélkül kórházba kerülnek. Ezen feltételek teljesülése döntően az első ellátó felkészültségén múlnak.
2009.12.04. Háziorvostan