háziorvostan

Jódhiány pajzsmirigy alulműködésben

Világszerte 21 olyan ország van, ahol az étrend nem tartalmaz elegendő jódot. A tartós jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet. Egy vizsgálat célja annak megállapítása volt, hogy a jódmérések felhasználhatók-e a jódhiány prevalenciájának a meghatározására a (szubklinikai) pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegeknél egy kontrollcsoporttal összehasonlítva.
2023.12.19. Belgyógyászat

Vashiányos anaemia: egy aluldiagnosztizált kórkép a terhesség alatt

A vashiányos anaemia (IDA) a leggyakoribb vérszegénység a várandósok körében. Az IDA növeli a pácienseknél a koraszülés és a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázatát, és a csecsemőiket a perinatális halálozás veszélyének teszi ki. Az IDA megfelelő kezelése nélkül a terhesség alatt ez az állapot a csecsemők alacsony születési súlyához vagy a súlycélok későbbi elmaradásához is vezethet. A Komodo Health egészségügyi elemző cég felmérése szerint azonban a 2021-2022 között új IDA diagnózissal rendelkező nők 10%-a terhes volt.
2023.12.12. Háziorvostan

Beszédfelismerésen alapuló technológiák a mentális betegségek szolgálatában

A mentális betegségek egyre nagyobb terhet rónak a társadalomra, korai felismerésük égető probléma, mégsem jut erre a területre elegendő erőforrás. A mesterséges intelligencia, a gépi tanulás a szakemberek munkáját nagyban segítheti a betegségek diagnosztizálásában, illetve a kontrollvizsgálatok során, és a gyógyszerbeállítást követő állapotváltozások detektálásában támogathatja a szakemberek munkáját.
2023.12.07. Pszichiátria

Daganat-terápia utáni menopauza menedzselése

A daganat miatt kezelt nőknél "a menopauzával kapcsolatos tünetek a rákellenes terápia egyik leggyakoribb következménye" - mondta Hickey. Ezek a tünetek súlyosbítják a fáradtságot és az alvásproblémákat, és befolyásolhatják a kezelés hatékonyságát is, ami miatt a betegek elhanyagolják a kezelést, vagy akár teljesen abbahagyják azt.
2023.12.06. Klinikai onkológia

Új gyógyszer a szülés utáni depresszió kezelésére?

A szülés utáni depresszió (PPD) gyakori perinatális szövődmény, amely kedvezőtlen kimenettel járhat az anyára és a csecsemőre nézve. Egy tanulmány a zuranolon hatékonyságát és biztonságosságát vizsgálta, ami egy szinaptikus és extraszinaptikus GABAA-receptorok pozitív alloszterikus modulátora és neuroaktív szteroid, súlyos PPD-ben szenvedő betegek orális, napi egyszeri dózisban, 14 napos kezeléseként.