háziorvostan
NEAK tájékoztatása a háziorvosi szolgáltatókat megillető bértámogatásról
A HGYE kérdéseire a bérkiegészítéssel kapcsolatban Dr. Kőrösi László NEAK ellátási főigazgató-helyettes helyettesítői jogkörben eljáró főosztályvezető adott tájékoztatást.
A metabolikus szindróma és a térdfájdalomhoz kapcsolata
Az OARSI 2023 világkongresszuson bemutatott tanulmány szerint a fiatal felnőttek és a középkorúak körében jelentkező metabolikus szindróma összefügg a térdízületi artritisz tüneteivel.
Töréskockázat: miért érdemes foglalkozni vele az alapellátásban? 2. rész
Az elmúlt években egyre több osteoporosis kezelési ajánlás látott napvilágot, amire mondjuk ki bátran, igen nagy szüksége van a magyar társadalomnak is, hiszen a szó szoros értelemben vett „törékeny” idős ember törött csípővel még törékenyebbé válik. Van-e szerepe a háziorvosnak ebben folyamatban? Mit is tehetünk ezekért a betegekért?
Egyetlen bivalens COVID emlékeztető oltás elegendő a CDC szerint
A CDC frissítette a COVID-19 emlékeztető oltásra vonatkozó irányelveit egyértelművé téve, hogy a legújabb bivalens emlékeztető oltásból jelenleg csak egyetlen adag beadása ajánlott.
Az atorvastatin csökkenti az antraciklin okozta szívműködési zavarokat?
Az antraciklinnel kezelt limfómás betegek atorvastatin kezelése jelentősen, mintegy kétharmadával csökkentette az incidens szívműködési zavarok előfordulását a kezelés 12 hónapja alatt, derült ki egy multicentrikus, randomizált vizsgálatból, amelyben 300 beteg vett részt.
Az antikoagulálás biztonságossága cirrózisban?
A cirrózisos betegekről sokáig azt gondolták, hogy koagulopátiásak. Ez a paradigma azonban az utóbbi években megváltozott, és jelenleg a cirrózist prothrombotikus állapotnak ismerik el.
A metformin jelentősen csökkenti a COVID-19 vírusterhelést!
A metformin cukorbetegség elleni gyógyszerrel végzett kezelés jelentős, dózisfüggő hatást mutat a SARS-CoV-2 vírusterhelés csökkenésében a beadást követő pár napon belül, a COVID-OUT 3. fázisú vizsgálat legújabb elemzése szerint. Ezek az eredmények a COVID-fertőzésben kimutatott számos előnyét egészítik ki a gyógyszernek.
Instabil gerinctörések: operatív vagy nem operatív kezelés az időseknél?
Az instabil gerinctörésben szenvedő időskorú betegek betegség kimenetelének és halálozásának felméréséét értékelte egy vizsgálat a kezelési módtól függően.
Képviselhet hozzáadott értéket egy generikum?
„A penicillint senki sem találhatta fel, mert végtelen idők előtt a természet és egy bizonyos penész már előállította… Nem, én nem találtam fel a penicillin alapanyagát, csupán felhívtam rá az emberek figyelmét és nevet adtam neki.” (Sir Alexander Fleming)
Van hatása a D-vitaminnak a cukorbetegség kialakulására?
A D-vitamin szerepe a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának kitett személyeknél továbbra is tisztázatlan. Egy vizsgálat célja az volt, hogy értékeljék, a D-vitamin beadása csökkenti-e a cukorbetegség kockázatát a prediabéteszben szenvedők körében.
Orális antikoaguláns kezelés krónikus vesebetegségben?
Az előrehaladott krónikus vesebetegség (CKD), beleértve a dialízisre szoruló végstádiumú vesebetegséget (ESRD), növeli a tromboembóliás kockázatot a pitvarfibrillációban (AF) szenvedő betegek körében.
Töréskockázat: miért érdemes foglalkozni vele az alapellátásban? 1. rész
Az elmúlt években egyre több osteoporosis kezelési ajánlás látott napvilágot, amire mondjuk ki bátran, igen nagy szüksége van a magyar társadalomnak is, hiszen a szó szoros értelemben vett „törékeny” idős ember törött csípővel még törékenyebbé válik. Ha nem is a szójáték kedvéért, de érdemes ezeket a mondatokat jól átgondolni.
Kamrai ritmuszavar/hirtelen szívhalál megelőzésére vonatkozó 2022. évi ESC-irányelvek
A kamrai ritmuszavar (VA) és hirtelen szívhalál (SCD) kockázata az életkorral nő. A megjelenéskori életkor, az "életkori csúcs" és a potenciálisan SCD-hez vezető VA altípusa azonban különböző betegségek esetén eltérő.