háziorvostan
Tartanunk kell a felnőttkori RS vírus fertőzéstől?
Az Amerikai Egyesült Államokban a decemberi-januári csúcsfertőzésekkel ellentétben, 2022. novemberben gyors emelkedést mutat a paramyxovírusok családjába tartozó RS vírus fertőzések száma az egyre magasabb számú sürgősségi ellátások statisztikája szerint.
Az új kínai koronavírus: vajon félnünk kell tőle?
2021. vége óta, mióta a COVID omicron variánsa megjelent, igen gyorsan alakulnak ki a subvariánsok. Az egyik közülük a BF.7-es variáns, ami újabban fő variánsként terjed Beijingben és terjed szét Kínában. Mi is ez az új variáns, és vajon aggódjunk miatta?
A válság közepette hogyan tudja megtartani klienseit a magánegészségügy? - TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben
Novemberben először jelent meg a TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben c. kiadvány, benne a hazai magánegészségügy legbefolyásosabb szereplőit bemutató TOP30-as listával.
Óriási a COVID-19 halálozási arány csökkenésben a világon!
A COVID-19 okozta globális halálozások száma 2022. február óta csaknem 90%-kal csökkent - közölte szerdán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője.
A pitvarfibrilláció kérdései az alapellátásban
A Framingham Szív Tanulmány 50 évet elemzett a pitvarfibrillációban (PF) szenvedő betegek mortalitását vizsgálva és összehasonlítva a ritmuszavarral nem szenvedő populációval.
Aludni jó!
Régebben az emberek életük egyharmadát alvással töltötték. Nem véletlenül. A kielégítő alvásra akkor is szükség van, ha a mai rohanó világban úgy érezzük: elfecsérelt idő, amit erre fordítunk, mert lemaradunk valamiről. Magyarországon a népesség 9%-a küzd valamilyen alvászavarral, és ez nem csupán fáradtságot, kialvatlanságot, nyűgösséget, instabil érzelmi állapotot jelent, hanem számos betegségnek forrása, vagy tünete lehet.
Ritka betegségek kezelésének értékelése valós kezelések során gyűjthető adatokkal (Real World Data)
Egyes ritka genetikai betegségek kezelése a közelmúlt új, különleges, géntechnológiai eljárásainak kifejlesztésével vált elérhetővé és egyáltalán lehetségessé. Azonban sok betegnek, illetve hozzátartozónak (csecsemő-, vagy kisgyermekkorban a szülőknek) nagy kérdés kezdetben: szabad-e, vállalható-e egy ennyire új technológiát alkalmazó kezelés alkalmazása, nem okoz-e több kárt, mint hasznot?
A malnutríció még napjainkban is aluldiagnosztizált
Miközben az elhízás veszélyei köztudottak, az alultápláltság gyakoriságáról és jelentőségéről alig esik szó. Pedig az Európai Unió lakosságának 5%-a minőségi éhezésben szenved(1). Például a kórházi kezelés alatt álló betegeknél a malnutríció előfordulási gyakorisága 30-60%, a diagnózis azonban mindössze 3-5%-ban történik meg(2). Mivel a malnutríció diagnosztizáltsága és megfelelő kezelése messze elmarad a kívánatostól, a szakmai szervezetek mind a szűrésre, a diagnózisra és a terápiára vonatkozóan egységes kritériumrendszert és irányelveket fogalmaztak meg(3,4).
Eltérő vérnyomás értékek a két karon: nagyon oda kell figyelni!
Egy új metaanalaízis 24 tanulmányt összegzett, melyben közel 54.000 ember adatait elemezték Európából, USA-ból és Ázsiából, akiknek mindkét karjukon mért vérnyomás értéküket hasonlították össze.
A hőexpozíció és a diabétesz
A globális felmelegedéssel együtt a szélsőséges hőséghez köthető események számának növekedéséről számoltak be. A környezeti hőmérsékletű hőexpozíció összefüggésbe hozható a bármilyen okból bekövetkező diabéteszes halálozással és a bármilyen okból bekövetkező kórházi kezeléssel.
Szívizomgyulladás majomhimlőben?
Egy 31 éves férfi, akinél megerősített majomhimlő-fertőzést állapítottak meg, egy esettanulmány szerint körülbelül egy héttel a majomhimlő tüneteinek megjelenése után akut szívizomgyulladást diagnosztizáltak.
Antibiotikum-rezisztens baktériumok területi megjelenése
A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) új tanulmánya szerint a karbapenem-rezisztens Enterobacterales (CRE) esetek meglepő hányada a közösségi környezetben élő betegek izolátumaiban található (CA-CRE). Korábban úgy gondolták, hogy ezek egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések (HCA-CRE).
Kíméli betegét, nem kíméli a fájdalmat!
Az életkor előrehaladtával bizonyos mozgásszervi panaszok és betegségek egyre gyakoribbá válnak. Például a lakosság 10-15%-át érintő osteoarthrosis elsősorban a 60 feletti korosztályt sújtja. Mivel a mozgásszervi kórképekhez gyakran egyéb krónikus betegségek is társulnak (1,2), az idősek egyre többféle gyógyszert fogyasztanak(3).