hematológia
Regeneratív medicina: a köldökzsinórvér eredetű őssejtek terápiás felhasználásának lehetőségei II. – stroke és egyéb idegi károsodások
A cerebrovascularis betegségek jelentik a harmadik leggyakoribb halálokot a fejlett országok többségében. Az Egyesült Államokban évente 700 ezer ember szenved stroke-ot, közülük minden 16. beteg belehal. Az agy különösen érzékeny a hypoxiára, és a stroke mindig bizonyos mértékű idegsejt-pusztulással jár együtt. A neuronok már viszonylag fiatal életkorban elveszítik a plaszticitásukat, ezért egy szignifikáns mértékű idegszövet-pusztulás már tartós funkció-kieséssel jár. A köldökzsinórvér (KZSV) eredetű őssejtek esetleg képesek lehetnek a károsodott idegszövet regenerálására is.
Malignus Lymphoma Konferencia
2010. május 27-29 - Lovarda Egyetemi Kulturális és Konferencia Központ, Debrecen, Kassai út. 26.
Regeneratív medicina: a köldökzsinórvér eredetű őssejtek terápiás felhasználásának lehetőségei I.
Egyes becslések szerint minden harmadik ember profitálhatna abból, ha az ún. regeneratív medicina rutin eljárássá válna. Olyan népbetegségek gyógyításáról van szó, mint a diabetes mellitus, a szívinfarktus vagy a stroke. Ezen kórképek kezelése ma még túlnyomórészt palliatív módon történik, s az érintett betegek életminősége jócskán romlik a baj bekövetkeztét követően. Az őssejt-terápiával gyógyító regeneratív medicina – bár ma még eléggé gyermekcipőben jár -, reménnyel kecsegtet a károsodott szövetek fiziológiás regenerációját illetően.
A porphyriák II.
A porphyria ritka anyagcsere-betegség, mely a hem bioszintézisének örökletes zavara folytán alakul ki. A kórkép bőrjelenségek, máj- és idegrendszeri károsodás, valamint változatos vegetatív tünetek képében manifesztálódhat. Felismerése és kezelése általában nem könnyű. Előző cikkünkben az acut porphyriákkal foglalkoztunk, mostani munkánkban a chronicus porphyriákkal kapcsolatos ismereteinket foglaljuk össze röviden.
A porphyriák I.
A porphyria ritka anyagcsere-betegség, mely a hem bioszintézisének örökletes zavara folytán alakul ki. A kórkép bőrjelenségek, máj- és idegrendszeri károsodás, valamint változatos vegetatív tünetek képében manifesztálódhat. Felismerése és kezelése általában nem könnyű.
A thromboemboliák kezelése
Az objektív módszerrel igazolt mélyvénás thrombosisok feltétlenül kezelendők a várható súlyos szövődmények (masszív embolia), valamint a gyakori recidiva miatt. A kezelés célja megakadályozni a thrombus további növekedését, a klinikai tünetekkel járó pulmonalis embolia kialakulását és a késői szövődményeket (recidiva, vénás elégtelenség).
Thromboembolia – epidemiológia, tünettan és diagnosztika
A thromboembolia kifejezés két különböző lokalizációban jelentkező és tünetegyüttessel járó, de egymástól el nem választható kórfolyamatokat jelent. A thrombosis során a keringés vénás rendszerében – típusosan az alsó végtagi mélyvénákban – keletkezik vérrög, melyről aztán kisebb-nagyobb darabok leszakadnak és a tüdőarteriákba jutva emboliát okoznak. Így aztán thrombosis nincsen embolia nélkül, ám az a leszakadó vérrög méretétől és a „végállomás” jellegétől függ, hogy a tüdőemboliának lesznek-e manifeszt klinikai tünetei. A thromboembolia fő klinikai jelentőségét az adja, hogy gyakran csak későn vagy egyáltalán nem ismerik fel, így a halálozási arány klinikailag manifeszt tüdőembolisatio esetén még jelenleg is kb. 15%.
A vasterhelés diagnosztikája
A szervezet teljes vastartalmának emelkedése a vas szövetekben való lerakódásához (hemosiderosis) illetve számos szerv – elsősorban a máj, a szívizom és az endokrin mirigyek – károsodásához vezet (ábra).
Röviden az amyloidosisról
Az amyloidosis valamely fibrillaris fehérje lerakódása következtében létrejövő szervkárododással járó heterogén betegségcsoport. A diagnosztikában elengedhetetlen a biopszia és a szövettani metszetek festése kongóvörössel.
Thrombocytagátló kezelés – a jövő lehetőségei
A thrombocytagátló kezelés jelenlegi gyakorlatának ismertetését követően jelenleg az új terápiás eljárásokkal kapcsolatos 1-3. fázisú vizsgálatok eredményeit foglaljuk össze.
Thrombocytagátló kezelés – a jelenlegi gyakorlat
A kardiovaszkuláris betegségek prevenciójában és kezelésében kitüntetett szereppel bírnak a thrombocytagátló szerek. Legnagyobb tapasztalat a kis dózisú aspirin kezeléssel gyűlt össze, de főleg az acut coronaria szindrómák esetén egyre nagyobb teret nyer a clopidogrel is. Mindkét gyógyszer alkalmazása esetén problémát jelenthet a vérzéses szövődmények mellett a rezisztencia.
Malignus lymphomák és autoimmunitás III.
Cikksorozatunk befejező részében vizsgáljuk az autoimmun kórképek terápiájában használt immunszuppresszív szerek szerepét a társuló lymphomák patogenezisében, valamint kitérünk arra, hogy milyen autoimmun jelenségek fordulnak elő gyakran az egyes lymphoma altípusok esetén.
Malignus lymphomák és autoimmunitás II.
Cikksorozatunk következő részében vizsgáljuk a citokinfunkció zavarait a kétféle betegségcsoport patogenezisében, valamint kitérünk arra, hogy milyen kockázata van a lymphoma kialakulásának az egyes autoimmun kórképek esetében.