hematológia
Vér mindig kell: a daganatos szövet érhálózata, mint terápiás célpont
Ahol daganat van, ott vér és véredények is vannak, hogy segítsék a tumornövekedést. Míg a daganatellenes gyógyszerek nagy részét közvetlenül a daganatsejtek elpusztítására fejlesztették ki, jelenleg egyre intenzívebben vizsgálják a daganatsejtek közvetett elpusztításának lehetőségeit a tumor mikrokörnyezetének és a tumor érhálózatának befolyásolásával.
Szerepet játszik-e az ionizáló sugárzás a myeloma kialakulásában?
Az életkor, a nem, a rassz és a myeloma multiplexre vonatkozó pozitív családi anamnézis mellett eddig még nem sikerült egyetlen olyan külső rizikófaktort sem találni, melynek bizonyítottan szerepe lehet a myeloma multiplex létrejöttében. Korábban több tanulmány vizsgálta a radioterápia hatását, illetve vizsgálatokat végeztek atombombatámadás túlélőin is, ám egyik esetben sem találtak rizikónövekedést a normál populációhoz képest.
Az Amerikai Hematológiai Társaság 51. éves találkozója
Az Amerikai Hematológiai Társaság szeretettel várja a résztvevőket a vibráló, elbűvölő városba, New Orleans-ba, az 51. éves Találkozóra.
Myeloid koloniastimuláló faktorok szerepe a malignus hematológiai kórképek szupportív kezelésében
Az egyre újabb kezelési protokolloknak köszönhetően a malignus hematológiai kórképekben szenvedő betegek gyógyulási, túlélési esélyei az elmúlt években jelentősen javultak.
A krónikus betegségekhez társuló anaemia
Krónikus betegek esetén gyakori tünet a vérszegénység. Ennek elkülönítése a valódi vashiányos anemiától nem mindig egyszerű, de néhány kiegészítő laboratóriumi vizsgálat a segítségünkre lehet. Az alapbetegség hatékony kezelése gyakran önmagában is megoldja a beteg vérszegénységét.
Ritka, lymphadenomegáliával járó kórképek 1. rész
A nyirokcsomó-megnagyobbodás (lymphadenomegalia) gyakori klinikai tünet. A hátterében változatos okok állnak, a banális fertőzéses eredetű hyperplasiáktól, az immunpatogenzisű folyamatokon keresztül a primer hematológiai és solid metastaticus malignus kórképekig terjed a spektrum.
Pan Pacific Lymphoma Konferencia
2009. június 22-26-ig kerül megrendezésre a szakdolgozóknak, orvosoknak és kutatóknak szóló Pan Pacific Lymphoma Konferencia lymphoma és transplantáció témakörben. A legutóbb 2007-ben megrendezett nemzetközi eseményen közel 600 onkológus, hematológus, pathológus, klinikai kutató és nővér vett részt.
A Magyar Hematológiai és Transzfúziológiai Társaság Kongresszusa
Május 14. és 16. között immáron huszonkettedik alkalommal kerül megrendezésre a Kongresszus. Idén Szeged városa ad otthont a rendezvénynek, melyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
A non-Hodgkin lymphomák korszerű kezelése
A non-Hodgkin lymphomák terápiája, nem egységes kórképről lévén szó, meglehetősen szerteágazó téma. A legutóbbi évek tendenciája, hogy az irradiatiós kezelés ma már szinte csak kiegészítő kezelésként alkalmazható, a kombinált kemoterápiás protokollok hatékonyságát pedig jelentősen növelik a monoklonális antitestek illetve a radioimmunoterápia.
Megfelelő kumarinadagolás a véralvadásgátlásért
A véralvadásgátló kumarin-származékok (pl.: warfarin, aceno-kumarol) hatékonyan előzik meg az agyi érkatasztrófák, valamint a vénás vérrögképződés embóliás szövődményeit, ám az orvosok hosszú idő óta küzdenek a megfelelő dozírozás problémájával. Amerikai orvosok állítják, megtalálták a megoldást.
A non-Hodgkin lymphomák epidemiológiája és patogenezise
A diagnosztizált non-Hodgkin lymphomás esetek száma világszerte nő, jelenleg az összes rosszindulatú daganat mintegy 4 %-át reprezentálják. Az Egyesült Államokban évente körülbelül 50000 új beteget regisztrálnak. Magyarországon az incidencia mintegy 15-20/100000 lakos évente.
A non-Hodgkin lymphomák klasszifikációja
A non-Hodgkin lymphomák (NHL), mint az immunrendszer tumorai, malignus lymphoproliferatív kórképek. A normális lymphoid szövet helyét kóros klonális jellegű sejtszaporulat foglalja el, ezen sejtek lehetnek B-, T-lymphocyta, NK-sejt vagy histiocyta eredetűek.
Mesterségesen előállított vérképző őssejtek
A Michigan Egyetem kutatócsoportjának sikerült mesterséges csontvelőt létrehozni: vörös- és fehérvérsejt képzést tettek lehetővé in vitro, azaz laboratóriumi körülmények között.