hematológia
Egy újonnan felfedezett molekula lehetővé teszi a köldökzsinór őssejtek sokszorosítását
A Montréal Egyetem Immunológiai és Rákkutató Intézetének (IRIC) kutatói felfedeztek egy újfajta molekulát, mely lehetővé teszi a köldökzsinór őssejtek sokszorosítását egységnyi köldökzsinórvérben.
Lymphomát okozhatnak az emlőimplantátumok
A tavalyi évben az emlőnagyobbítás volt a legnépszerűbb plasztikai műtét az USA-ban, mely során körülbelül 290 000 nő kapott szilikon vagy sóoldatos mellimplantátumot. Bár rendkívül ritkán, de néhány esetben előfordulhat, hogy ez a népszerű plasztikai beavatkozás anaplasticus nagysejtes lymphomát okozhat. Egy új tanulmány most utánajárt, hogy ez miért történik így.
Új kombinált myeloma multiplex terápia
Évente több mint 25 000 amerikait diagnosztizálnak myeloma multiplex betegséggel, mely a vérrák igen gyakran terápiarezisztens formája. A Virginia Egyetem Massey Rákkutató Központjának kutatói azonban egy új, kombinált terápia ígéretes laboratóriumi eredményeiről számoltak be, mely a jelek szerint képes legyőzni a rezisztenciát. Az új, kombinált terápia laboratóriumi eredményeiről a PLoS ONE szakmai folyóirat számolt be.
Új, potenciális gyógyszer a leukémia kezelésére
A New York-i Langone Medical Center kutatói a gyermekkori leukémia progresszió valaha volt legnagyobb genetikai analízise során egy új, leukémia kezelését célzó gyógyszert azonosítottak.
A gyermekkori ALL gyógyítása agresszívabb terápiát igényel 21-es kromoszóma abnormalitás esetén
A Children's Oncology Group kutatóinak tanulmánya beszámol egy nagy esetszámú vizsgálatról, mely azt mutatja, hogy a 21-es kromoszóma egy részének amplifikációja esetén az akut limfoid leukémiás (ALL) gyermekek jóval agresszívabb kezelést igényelnek, mint a génamplifikáció nélküli társaik.
Új lehetőség a leukémia terápiájában
A lipidek egy új csoportját fedezték fel leukémiás sejtekben a A*STAR's Singapore Immunology Network (SIgN) kutatói az immunsejtek egy speciális csoportja révén.
Leukémia és lymphoma kezelése kemoterápia nélkül?
A leukémia és lymphoma terminális stádiumában lévő betegek, akik már egyéb terápiákkal nem kezelhetők, hamarosan egy új gyógyszerhez juthatnak, amely nemcsak véget vet a kemoterápiának és gyakorlatilag mellékhatás mentes, de javítja a betegek életkilátásait, és életminőségét.
Új leukémia modell
9 évvel ezelőtt a Stanford két egykori posztdoktori ösztöndíjasa – egyikük azóta az University of California, másikuk a Cambridge-i Harvard Stem Cell Institute (HSCI) professzora- eszmecserét kezdett arról, hogy a leukémiás betegeknél miért áll le az egészséges vérsejtek termelése. Mi az oka annak, tették fel a kérdést a kutatók, hogy a csontvelő leállítja a normál vérsejttermelő sejteket? Közel egy évtizednyi együttműködés után Emmanuelle Passegué (UC) és Amy Wagers (Harvard) megtalálta a választ.
Új antivirális termék az őssejt transzplantációt követő CMV megelőzésére
A New England Journal of Medicine kiadása egy kíséreti antivirális készítményről számol be, melyről kimutatták, hogy profilaktikus alkalmazása preventív hatású a cytomegalovírushoz (CMV) köthető eseményekkel szemben az allogén vérképző sejt transzplantáción (HCT) átesett betegeknél. A rendszerint donor csontvelőből származó transzplantátumot gyakran használják leukémia és lymphoma kezelésére.
A leukémiás őssejtek in vitro tenyésztése áttörést jelent az új rákgyógyszerek fejlesztésében
A Montreal Egyetem Immunológiai és Rákkutató Intézetének (IRIC) kutatói a quebeci Leukémia Sejt Bank közreműködésével a közelmúltban jelentős sikert értek el leukémiás őssejtek laboratóriumi tenyésztésében, ami felgyorsíthatja az új rákgyógyszerek fejlesztését.
A túlélő protein számos rák esetében potenciális célpont
Walter and Eliza Hall Institute kutatói felfedeztek egy új, ígéretes stratégiát azon rákos megbetegedések kezelésére, melyeket a sejtekben az egyik leggyakoribb cancerosus elváltozás okoz.
A fehérvérsejtek újonnan felfedezett osztálya a hatékonyabb vakcinák fejlesztését teszi lehetővé
A fehérvérsejtek egy új osztályát fedezték fel az A*STAR's Singapore Immunology Network (SIgN) kutatói humán tüdő és bél szövetben, mely első vonalbeli védekezésként kritikus szerepet játszik a fungalis és bakteriális infekciókkal szemben.
Magyarázat két leukémia gyógyszer interakciójára
A krónikus myeloid leukémiában szenvedő betegek 5%-ának kezelésére jelenleg nem áll rendelkezésre terápiás opció, mivel ezeknél a betegeknél a konvencionális gyógyszerekkel szemben rezisztencia alakul ki.