hematológia
Lymphoid daganatok időskorban
Az idős korban jelentkező lymphoid tumorok kivizsgálása és kezelése egyaránt nehézséget jelent. Megfelelő, a beteg általános állapotát és társbetegségeit is figyelembe vevő terápiás protokoll alkalmazásával azonban kielégítő gyógyulási, túlélési eredmények érhetők el.
A gyermekkori vashiányos vérszegénység kezelése
Az American Academy of Pediatrics” legújabb ajánlását foglalta össze a szerző az alábbiakban a vashiányos anaemia megelőzését és a terápiát illetően.
Dyssiderosis – a vérszegénység oka krónikus betegségekben
Krónikus betegek esetén gyakori tünet a vérszegénység. Ennek elkülönítése a valódi vashiányos anemiától nem mindig egyszerű, de néhány kiegészítő laboratóriumi vizsgálat a segítségünkre lehet. Az alapbetegség hatékony kezelése gyakran önmagában is megoldja a beteg vérszegénységét.
A vashiány és a vashiányos vérszegénység diagnosztikája
Az alábbiakban a vashiányos anaemia labordiagnosztikáját, a laborparaméterek alapján történő stádiumbeosztását tekinti át az összefoglaló az American Academy of Pediatrics legújabb ajánlásának megfelelően.
A vashiány és a vashiányos vérszegénység gyermekkorban
A vérszegénységben szenvedők 90%-át érinti a vashiányos vérszegénység, ami gyakorlatilag a vashiány késői manifesztációja. Az American Academy of Pediatrics legújabb ajánlása alapján közleményünk összegzi a kórképre vonatkozó legfontosabb tudnivalókat. A sorozat első része a definíciót, a lehetséges okokat és tüneteteket foglalja össze.
A gátlótestes hemophilia A
A gátlótestes hemophilia A egy ritka, autoimmun patomechanizmusú szerzett vérzékenység, mely súlyos, kiterjedt bőr- és lágyrészvérzések formájában manifesztálódik. A laboratóriumi diagnózis alapja a megnyúlt, inkorrigábilis APTI, a jelentősen csökkent VIII faktor aktivitás és a gátlótest kimutatása. Kezelésében az ún. „bypass” faktorkoncentrátumok és az immunszuppresszív terápia játsszák a főszerepet.
A gyermekkori idiopátiás (immun) thrombocytopeniás purpura kezelése
A terápiát befolyásolja az aktuális thrombocyta szám, a vérzés kiterjedése, a betegek életkora, aktivitása, figyelembe kell venni a hazánkban alkalmazható gyógymódokat, a kezelés mellékhatásait, toleranciát, egyéb kísérő betegséget (pl. diabetes mellitus), szociális helyzetet.
A gyermekkori idiopátiás (immun) thrombocytopeniás purpura diagnózisa
Az ITP immun-mediált thrombocyta destrukcióval, következményes vérzékenységgel járó betegség. A kórisme felállításához a thrombocytopénia (<100 G/L) megléte szükséges, valamint egyéb alacsony thrombocyta számmal járó állapotok kizárása (ld. differenciál diagnózis) szükséges.
A gyermekkori idiopátiás (immun) thrombocytopeniás purpura definíciója
Az idiopathiás (auto-immun) thrombocytopeniás purpura (ITP) immun-mediált thrombocyta destrukcióval, következményes vérzékenységgel járó betegség. Gyermekkorban elsősorban az akut, felnőttkorban a krónikus – 6 hónapnál hosszabb ideje fennálló – formával találkozunk.
Az allogén őssejt-transzplantáció késői szövődményei II.
Az allogén őssejt-transzplantáció hosszú távú túlélési eredményei örvendetesen javultak az utóbbi években. A betegek gondozása során sajnos késői szövődmények kialakulásával is számolnunk kell. Cikksorozatunk második részében a légzőszervi, kardiovaszkuláris, metabolikus és hormonális komplikációkat ismertetjük.
Az allogén őssejt-transzplantáció késői szövődményei I.
Az allogén őssejt-transzplantáció hosszú távú túlélési eredményei örvendetesen javultak az utóbbi években. A betegek gondozása során sajnos késői szövődmények kialakulásával is számolnunk kell. Közleményünkben a megelőzési és a kezelési lehetőségeket ismertetjük.
Az időskori acut myeloid leukaemia kezelési nehézségei
Az időskori AML kezelése a hematológia egyik hálátlan területe. A konvencionális 7 + 3 terápia mellett számos alternatív szerrel történt próbálkozás, többnyire átütő siker nélkül.
2011. 02. 25-27. - 7th European Congress on Hematologic Malignancies: from Clinical Science to Clinical Practice
Dátum:2011. 02. 25-27.
Helyszín: Budapest Marriott Hotel Apáczai Csere János utca. 4