hírek
A tudósok felfedezték a Raynaud-kórral kapcsolatos géneket
Két gén is felelőssé tehető a Raynaud-kór fellépéséért.
Az USA-ban már szex utáni antibiotkumot javasolna a CDC a rohamosan növekvő STI-k csökkentésére
Az egész világon egyre nő a nemi úton terjedő fertőzések száma, így az Egyesült Államokban a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) új ajánlástervezetet adott ki, amely a bakteriális STI-k megelőzése érdekében esemény utáni antibiotikumot javasol a meleg/biszexuális férfiaknak, illetve a transznemű nőknek.
Fájdalomkezelő kisokos címmel egy edukációs könyvet jelentetett meg a Bethesda Gyermekkórház a Móra Kiadóval közösen
A Bethesda Gyermekkórházban már 10 éve működik az orvosokból, pszichológusokból, gyógytornászokból és ápolókból álló Fájdalomkezelő Centrum, ami a rendszeres, visszatérő fájdalommal küzdő fiataloknak és családjaiknak nyújt kézzel fogható segítséget.
Új rákellenes hatóanyagot fejlesztettek ki az ELTE kutatói
Kimagasló aktivitású, kis dózisban alkalmazható új magyar rákellenes gyógyszermolekula-jelöltet fejlesztettek ki az ELTE kutatói a Szint-Plusz Tématerületi Kiválósági Program keretében.
Jónak lenni jó! – A koraszülött és a veleszületett fejlődési rendellenességgel élő gyermekek fejlesztését támogatja a közmédia karitatív műsora
A Semmelweis Egyetem Alapítvány a közmédia idei, immár tizenkettedik Jónak lenni jó! adománygyűjtő akciójának kedvezményezettje. Az alapítvány célja a Semmelweis Fejlődéstámogató Központ komplex fejlesztése, ehhez nyújt segítséget Magyarország legnagyobb médiavállalata.
Az mRNS vakcinák beadása csökkenti a gyermekeknél a long-Covid fellépését
Azoknál a gyerekeknél, akik mRNS Covid-19 ellen vakcinát kaptak, akár 48%-kal kisebb valószínűséggel alakultak ki poszt-Covid állapotok a fertőzést követően.
Az új AI eszköz segítségével az orvosok 100%-os pontossággal diagnosztizálhatják a melanomát
A mesterséges intelligencia technológia 59 melanomából 59-et és 190 más bőrrákból 189-et észlelt.
A hasnyálmirigy-gyulladás a hazaengedés után is öl – fedezték fel magyar kutatóorvosok
A Gastroenterology folyóirat szeptemberi számának címlapján egy magyar kutatás eredményei szerepelnek. Hegyi Péter, az MTA doktora, egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Transzlációs Medicina Központjának és Pankreász Betegségek Intézetének igazgatója, korábbi Lendület-kutatócsoport-vezető és munkatársai a „gyógyultan” hazaengedett, hasnyálmirigy-gyulladásból felépült betegek későbbi mortalitását elemezték, és aggasztó eredményre jutottak. Kiderült, hogy a felgyógyulás után többen halnak meg közülük különféle komplikációk következtében, mint a kórházi akut szakaszban. Ez a felismerés minden bizonnyal megváltoztatja majd a pankreatitiszes betegek kezelését. A kutatásvezetővel beszélgettünk az eredmények jelentőségéről és a betegellátásra gyakorolt hatásáról.
Súlyos gyomorproblémákat okozhatnak a GLP-1-agonista gyógyszerek
Az Egyesült Államokban készült tanulmányban megállapították, hogy fogyás céljából GLP-1-agonistákat felírt személyeknél megnőtt a súlyos gyomor-bélrendszeri betegségek, köztük a gyomorbénulás kockázata.
Sokaknál fennáll az új típusú szívbetegség, a CKM kockázata
Az American Heart Association először határozta meg a kardiovaszkuláris-vese-metabolikus szindrómát, vagyis a CKM-et.
Folyamatosan nő Magyarországon is a cukorbetegség és a diabéteszes retinopathia előfordulása
A Látás Világnapja alkalmából a Magyar Szemorvostársaság és a Nemzeti Programbizottság a Jó Látásért idén a vészesen terjedő rövidlátásra, és a cukorbetegek szemészeti szűrésének jelentőségére kívánja felhívni a figyelmet.
Több mint tízmilliárd forintból valósulnak meg rehabilitációs fejlesztések
Az Országos Kórházi Főigazgatóság irányításával idén ősszel országszerte több mint tízmilliárd forintból valósulnak meg a rehabilitációt érintő fejlesztések.
A PMS előre jelezheti a korai menopauzát
A premenstruációs zavarok jelenléte összefüggésben lehet a korai menopauza fellépésével és a súlyosabb vazomotoros tünetek nagyobb kockázatával.