hírek
Mesterséges intelligencia segítheti a kínai orvos diagnózisát
Kínai kutatók kifejlesztettek egy rendszert, mely mesterséges intelligencia (MI) segítségével megbízhatóan diagnosztizálja a gyerekeknél és fiataloknál fellépő betegségeket.
Okos sztetoszkóp a tüdőgyulladás kiszűréséhez
A Johns Hopkins kutatóinak találmánya évente akár több millió ember életét is megmentheti.
Radioembolizáció: új remény sok hazai májrákos betegnek
Nemrég Magyarországon egy májdaganatos beteg (egy 72 éves férfi) megkapta az első radioembolizációs kezelést. Hozhat-e ez áttörést a rákellenes harcban? – erről kérdezte a NLCafé dr. Bánsághi Zoltánt, a Semmelweis Egyetem Radiológiai Klinikájának igazgatóhelyettesét, a műtétet vezető főorvost.
A csontrák egyik legkorábbi példájára bukkantak
240 millió évvel ezelőtt komoly betegség alakult ki egy ősi teknősnél, a szakértők pedig most végre elkészítették a diagnózist: az állat csontrákban szenvedett – számol be a Live Science.
Top 15: ezek voltak a legnépszerűbb gyógyszerek tavaly
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nyilvános adatai alapján összeállt, milyen receptköteles gyógyszert szedtek a legtöbben Magyarországon 2018-ban.
A Facebook nem orvosi gyorstalpaló
Szakemberek szerint meglepően sok orvostudománnyal kapcsolatos hír kering a legnagyobb közösségi oldalon, ezek nagy része azonban nem igaz, vagy súlyos félreértésen alapul.
Leopárdteknős páncélja ihlette az inzulint tartalmazó kapszula formáját
Szederméretű, injekciót tartalmazó kapszulát fejlesztettek ki amerikai tudósok, mely a gyomron át juttatja a véráramba az inzulint.
Élesben működik a gyógyszerazonosítás
Új gyógyszerazonosítási rendszert vezetnek be 2019. február 9-től az Európai Unióban, amelynek célja, hogy visszaszorítsa az Unió egyes országait különösen sújtó gyógyszerhamisításokat azzal, hogy a gyártótól a gyógyszertárig ellenőrzi a gyógyszerek útját, azok eredetiségét, tájékoztatta lapunkat az OGYÉI.
Újabb rákos esetek a mellimplantátumok miatt?
Újabb rákos eseteket hozott kapcsolatba a mellimplantátummal az amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatóság (FDA) szerdai jelentése.
A gömbhal ihlette a gyomordaganat elleni okospirulát
Tudósok olyan kocsonyás állagú tablettát fejlesztettek ki, amely a gyomorba jutva pingponglabda méretűre fújódik fel, akár egy gömbhal, és segítségével meg lehet figyelni a fekélyeket és daganatokat - írja a BBC News.
A héten történt a magyar egészségügyben - Heti hírszemle
Új ajánlások a magas vérnyomás kezelésére. Hogyan kerülhet egy gyógyszer 68 millió forintba? A következő 20-30 év vezető problémája a nyaki gerinc megbetegedése lesz. Betegségben tölti élete utolsó 15 évét a magyar. Hálapénzmentessé nyilvánították a szegedi MÁV-rendelőt. Védőháló praxisközösséget hozott létre négy település. - Többek között ezek voltak a hét hírei a magyar egészségügyben.
Világszerte nőtt az öngyilkosságok száma
Meghaladta a 800 ezret az öngyilkosságok száma 2016-ban, ám a világ népességének növekedése miatt arányuk mintegy egyharmaddal csökkent 1990 óta a British Medical Journalban megjelent tanulmány szerint.
Hogyan kerülhet egy gyógyszer 68 millió forintba?
Hatalmas indulatokat keltett annak a hatéves nagybeteg kislánynak az esete, akinek állapotán talán javíthatna egy 68 millió forintba kerülő gyógyszer, de a szakemberek megítélése szerint a gyógyulás esélye olyan csekély, hogy nem éri meg a hatalmas költségeket.