hírek
Lehetséges, hogy vérvétellel diagnosztizálható lesz a long-Covid
Egy friss tanulmányban lényeges eltéréseket találtak a long- Covidban szenvedők vérmintájában.
Karikó Katalin: aki szeret problémákat megoldani, annak való a tudomány
Aki szeret problémákat megoldani, annak való a tudomány - jelentette ki Karikó Katalin Philadelphia-ban, a Pennsylvaniai Egyetemen hétfőn tartott sajtótájékoztatón néhány órával azután, hogy Stockholmban bejelentették, Drew Weissmannal együtt ők kapják idén az orvosi-élettani Nobel-díjat.
Váratlan hüvelyi vérzés léphet fel a Covid-oltás után, menopauzát követően is
Egy tanulmány megerősítette, hogy a COVID-19 elleni vakcina váratlan hüvelyi vérzést okozhat a már nem menstruáló nőknél.
A Zala vármegyei kórház rendezte meg a szakdolgozók országos kongresszusát
Hévízen rendezték meg az Egészségügyi szakdolgozók 53. országos kongresszusát, amelynek házigazdája a 175. születésnapját ünneplő Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház volt.
VR-játék segíthet az ADHD diagnosztizálásában
A VR egy új dimenziót nyitott meg a játékiparban, és a tudósokat is egyre többet foglalkoztat az, hogy miként lehetne az orvostudományban is hasznát venni a virtuális valóságnak. Kutatók nemrégiben az ADHD diagnosztizálásában látták meg a szerepét.
Örökletes szívbetegségek: minden kétszázadik magyar érintett
Hazánkban minden kétszázadik újszülött örökletes szívbetegséggel jön világra. A genetikai hátterű szívbetegségek, a szívizomsejtek károsodásával járó úgynevezett kardiomiopátiák 50 százalékban továbböröklődnek, ezért fontos a családtagok vizsgálata, a megelőzés, az életmódbeli tanácsok betartása és a rendszeres orvosi kontroll – hívta fel a figyelmet a szív világnapja alkalmából dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Bristol Myers Squibb gyógyszervállalat rendezvényén a Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinikán.
Biztonságosabb onkológiai terápia
Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában végeztek speciális sugárkezelést az Elekta legmodernebb, kép-, és felszínvezérléssel felszerelt lineáris gyorsítójával. A rendszerrel a terápia rendkívül nagy pontossággal végezhető, így biztonságosabb és minimális a mellékhatások kialakulásának veszélye.
Meddőségi központot adtak át a Debreceni Egyetemen
Meddőségi központot adtak át kedden a Debreceni Egyetemen – a modern műszerekkel felszerelt létesítményt százmillió forintos beruházással egy felújított villában alakították ki.
Figyelmeztet a WHO: aggasztóan nő a kolerás betegek száma
A kolera történelmünk egyik legpusztítóbb betegsége, mely rengeteg ember halálát okozta. A WHO nemrégiben igen rossz híreket közölt, ugyanis a világon tavaly több mint kétszeresére nőtt a megbetegedések száma az előző évihez képest.
A kurkuma ugyanolyan hatásos, mint a vény nélkül kapható, gyomorbántalmakra való gyógyszerek
Kísérletek azt mutatják, hogy a gyomorbántalmakra a kurkuma ugyanolyan hatásos, mint a vény nélkül kapható gyógyszerek.
Nemzetközi együttműködésre van szükség a tuberkulózis terjedésének megállításához
Kölcsönös tiszteleten alapuló, politikamentes nemzetközi együttműködésre, hatékonyabb prevencióra lenne szükség a tuberkulózis egyre csak gyorsuló terjedésének megállítása érdekében - figyelmeztetett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New York-ban.
Új gyógyszerszállító rendszer teheti hatékonyabbá a rákkezelést
A tudósok egy új, hidrogél alapú adagolórendszert fejlesztettek ki, amely nagymértékben fokozza a vezető kemoterápiás szer rákellenes hatását.
Az ELTE genetikusai megfejtették az öregedés titkát?
Az ELTE genetikusai, Vellai Tibor és Sturm Ádám izgalmas áttörést értek el az öregedés megértésében. Kutatásuk szerint a DNS mobilis részei, vagyis a „transzpozábilis elemek” mozgásuk következtében túlságosan destabilizálják a genetikai kódunkat, ami az öregedés hátterében állhat. Eredményeik a rangos Nature Communications folyóiratban jelentek meg.