hírek
Férgek segítségével szűrnék ki a hasnyálmirigyrákot egy új japán fejlesztés segítségével
A japán Hirotsu Bio Science nevű biotechnológiai cég piacra dobta azt a rákszűrésre fejlesztett eszközét, amit 28 éven át fejlesztett.
Egyedi gyógyászati segédeszközöket gyártó cégeknek tartozik a NEAK
Nem fizeti ki a gyártóit az egészségbiztosítási alapkezelő, mert kimerült a keret. Az érintettek attól félnek, nem élik túl a hiányt.
Birkner Zoltán: Magyarország megközelítőleg évi ezermilliárdot költ kutatás-fejlesztésre
Magyarország mára évente közel ezermilliárd forintot költ kutatás-fejlesztésre, és ha ez az ütem tartható, akkor 2030-ra az első tíz k+f innovációval bíró országok közé fog kerülni - mondta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke egy csütörtöki szakmai konferencián Budapesten.
Több mint tizenkilencezren fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel a múlt héten
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései szerint 19 600-an fordultak influenzaszerű tünetekkel orvoshoz a múlt héten - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) csütörtökön a honlapján.
Az egészségügyi ellátás átalakításáról döntött az Országgyűlés
A háziorvosi és a védőnői ellátást, az alapellátási ügyeletet és a szakápolást is érintő törvénymódosítást fogadott el az Országgyűlés 136 igen, 56 nem és 1 tartózkodó szavazattal.
Müller Cecília: A járvány alatt 9500 életet lehetett megmenteni a különböző vakcinákkal
A járvány alatt 9500 életet lehetett megmenteni a különböző vakcinákkal – mondta az országos tiszti főorvos. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt az újabb pandémia kialakulásának a veszélyéről, az aktuális oltási sorrendről és arról is, hogy kinek érdemes most maszkot hordania.
Alexander Varshavsky kapta az idén a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetést
Alexander Jacob Varshavsky orosz-amerikai biokémikus kapta idén a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetést; a professzor az elismerést kedden, a Debreceni Egyetem (DE) aulájában rendezett ünnepségen vette át, majd előadást tartott tudományos tevékenységéről - közölte az intézmény sajtóközpontja az MTI-vel.
Új navigációs rendszer segíti az onkológiai betegek ellátását a Semmelweis Egyetemen
Kelet-Közép Európában is egyedülálló navigációs rendszerrel gazdagodott a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlege. Az új eszköz az elsődleges és áttétes máj, vese, hasnyálmirigy, tüdő és csontdaganatok kezelésének tervezésében és pontosabb kezelésében nyújt segítséget, megkönnyítve egyebek mellett a nehezen hozzáférhető daganatok vagy áttétetek operációját is. A készülék november elején érkezett meg a Semmelweis Egyetemre, az elmúlt hetekben már több mint 10 műtétet végeztek vele társadalombiztosítási finanszírozással.
Három évtizedes múlt
Harminc éve indult el a Debreceni Egyetemen a háziorvosképzés. Az évforduló alkalmából szerveztek jubileumi ünnepséget és tudományos konferenciát, amelyen a kezdetekre emlékeztek és a jövő kihívásait vitatták meg a háziorvosképzésben részt vevő oktató háziorvosok és az egyetemi oktatók.
Megtalálhatták a szuperbaktériumok egyik trükkjét
A baktériumok, antibiotikumokkal szembeni rezisztenciája komoly fejtörést okoz az orvostudománynak, ugyanis ez komoly, globális közegészségügyi kockázatot jelent. Az úgynevezett szuperbaktériumok emberek millióinak haláláért felelősek minden évben, most azonban fény derült egyik trükkjükre - írja a Scince Alert
A magyar gyógyszergyártók komoly hiánytól tartanak
Uniós szinten is gyógyszerhiány léphet fel, amennyiben nem történnek reformok. A legsürgetőbb teendők a gyógyszer-finanszírozás körül mutatkoznak, az egész rendszernek sürgős ráncfelvarráson kell átesnie – hangsúlyozta az Indexnek Greskovits Dávid. A Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnöke szerint a gyógyszerárak mesterségesen alacsony szinten tartása gyomrosként ér fel a hazai gyártók számára.
Szabó Bálint: új funkciókat kap, mobilon és külföldön is elérhető lesz az EESZT
Az EESZT, az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér szolgálatásairól, az oda feltöltött anyagok biztonságáról, és a rendszer jövőjéről is beszélt Szabó Bálint, az Egészség Informatikai Szolgáltató és Fejlesztési Központ ügyvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.
Hétköznapi szerrel el lehet pusztítani a szuperbaktériumokat, melyek ellen az antibiotikumok hatástalanok
Az új antibiotikumok kifejlesztése gyakran évekbe telik és dollármilliókba kerül, ráadásul egyre több esetben hatástalanok a szuperbaktériumok ellen. Kutatók úgy találták, hogy a hétköznapi élelmiszerekben is gyakran használt édesítők két rezisztens baktérium ellen hatásosak lehetnek.