hírek
Alvás és ébrenlét közti zavarok: másként viselkednek a nők és a férfiak
Alvajárás közben a nők a férfiaknál kétszer gyakrabban végeznek kockázatos és összetett feladatokat, melyek sérüléshez vezethetnek – derül ki a Semmelweis Egyetem új kutatásából. Több száz YouTube videó elemzésével arra keresték a választ, hogy van-e különbség a generációk és nemek viselkedésében a paraszomnia nevű alvászavarok esetén. Ezek egyik típusa, melybe az alvajárás is tartozik, elsősorban a gyermekeket érinti. A legtöbben néhány év alatt kinövik, időskorban pedig ritka, de az érintettek veszélybe is sodorhatják magukat és másokat.
Stroke utáni depresszió – mi állhat a hátterében?
Friss kutatások a stroke egyik leggyakoribb szövődményét, a post-stroke depresszió okait kutatták. A következőkre jutottak.
Az algák alkalmazhatóságát vizsgálják a krónikus bélgyulladás kezelésében az SZBK kutatói
Az algák által termelt speciális bioaktív molekulák alkalmazásának lehetőségeit vizsgálja a krónikus bélgyulladás kezelésében egy nemzetközi projekt keretében Ughy Bettina, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa kollégáival – közölte a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózathoz tartozó intézmény honlapján.
A MOK ragaszkodik a szakmai szabályok betartásához az ügyeleti rendszerben is
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) ragaszkodik a szakmai szabályok betartásához, a betegek biztonságos ellátásához a háziorvosi és házi gyermekorvosi ügyeleti rendszerben is.
A hármas típusú diabétesz a MODY, a gyerekeket és a fiatalokat érinti
Nem jár szomjúságérzéssel, fogyással, fokozott vizeléssel, nehéz sebgyógyulással, mint ahogy teljes inzulinhiány vagy elhízás sem jellemző a fiatalkorban kezdődő hármas típusú cukorbetegségre, másnéven MODY-ra (Maturity Onset Diabetes of the Young). Mivel a kórkép különböző formáinak hátterében öröklődő génmutációk állnak, kialakulásának esélye jóval nagyobb azoknál, akiknek családjában korábban előfordult már ez a típusú cukorbetegség. A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján diagnosztizált gyerekkori diabétesz esetek 2-3 százaléka tartozik ebbe a csoportba.
Kiderült, miért rontja a testmozgás a Long-Covidot
A testmozgás általában igen előnyös, még különböző betegségek és állapotok rehabilitációja során is. A Long-Covid azonban kivételt képez, hiszen ekkor az edzés csak ront a tüneteken. Kutatók nemrégiben rájöttek, hogy miért.
A HPV megkétszerezi a pajzsmirigyrák esélyét
Friss tanulmányok összefüggést mutattak a HPV és a pajzsmirigyrák között.
Elkezdődött a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozása
Magyarországon több mint 1 millió 200 ezer cukorbeteg él. Az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel érintettek élethelyzetének könnyebbé tétele rendkívül fontos, ezért a kormány megkezdte a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozását
Több változás lép életbe a meddőségi ellátásban
A meddőségi kivizsgálások jobb elérhetősége érdekében még ebben az évben nyolc meddőségkezelési szakambulanciát hoznak létre az országban, és bővül azon gyógyszerek köre, amelyeket 100 százalékos társadalombiztosítási támogatással írhatnak fel a kezelésben résztvevőknek - jelentette be a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára.
Egy máj két életet mentett meg a Semmelweis Egyetemen
Hazánkban először a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján hajtottak végre olyan májtranszplantációt, amely egy magyar donorszerv kettéosztásával két személy – egy kisgyermek és egy felnőtt férfi – életét mentette meg. A betegek a december 2-i műtét óta jól vannak.
Megdöbbentő, mennyi műanyag van néhány gyorséttermi ételben
Nagy mennyiségű lágyítószereket találtak több népszerű gyorséttermi ételben és italban.
MOK elnök: Aki megteheti, különítsen el az egészségügyi ellátására egy összeget
Úgy tűnik, az fog jól járni, aki spórol a magánellátásra.
Átoltottság és vallás – sok helyen komoly összefüggés van köztük
A koronavírus-járvány megmutatta, hogy érdemes foglalkozni az oltással való lefedettség egyenlőtlenségével, hiszen az oltási hajlandóság a felszólítások ellenére sem volt ideális.