hírek
Ezt kell tudni a kontrasztanyagokról!
Tudta, hogy a vizet is használják kontrasztanyagként és a jódra önmagában senki sem érzékeny? Tények és tévhitek a képalkotó diagnosztikában használt kontrasztanyagokkal kapcsolatban.
Nőgyógyászati szakellátás indul hajléktalan nőknek Budapesten
Traumaérzékeny szemléletű nőgyógyászati szakellátás indul hajléktalan nőknek a Dózsa György úti hajléktalanszálláson, ami azt jelenti, hogy a rendelőben olyan környezetet teremtenek, amelyben a nők fizikailag és érzelmileg is biztonságban érezhetik magukat.
Világszínvonalú eljárás a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikán
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikáján elvégezték az első két orbitális atherectomiát súlyosan meszes koszorúér szűkületben. Az eljárással hatékonyan eltávolítható a koszorúérben kialakult kemény meszes lerakódás, a szűkület sikeresen tágítható és stentelhető. A módszer Magyarországon még újdonságnak számít.
Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
Megérkezett az első majomhimlő-gyorsteszt
Három különböző gyártó professzionális majomhimlő antigén tesztjéből rendelt kísérleti mennyiséget egy hazai forgalmazó, amit egyelőre egészségügyi intézmények próbálhatnak majd ki.
Robotasszisztált műtétek az Urológiai Klinikán
Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Urológiai Klinikán végeztek robotasszisztált vesekő-eltávolítást. Az egyetem szakemberei a napokban hat sikeres operációt hajtottak végre a francia fejlesztésű ILY robot vezérelt ureterorenoszkópiával. A robotasszisztált technikával a műtét a nehezebb, bonyolultabb eseteknél is precízen és biztonságosan elvégezhető.
Rendkívül széles hatású felfedezés kap kémiai Nobel-díjat
Rendkívül széles hatású felfedezésért ítélték oda az idei kémiai Nobel-díjat, amely a szerves kémiát és az orvosbiológiát is előmozdította, eredményei beépültek az élettudományok szinte minden területére - mondta el Kónya Zoltán vegyész, a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettes szerdán az MTI-nek annak kapcsán, hogy a klikk-kémia és a bioortogonális kémia kifejlesztéséért három tudós, Carolyn R. Bertozzi amerikai, Morten Meldal dán és K. Barry Sharpless amerikai vegyész kapja az idei kémiai Nobel-díjat.
Fokozatosan csökken a parlagfű pollenkoncentrációja
Az esőzések és a hideg hatására fokozatosan csökken a parlagfű pollenkoncentrációja.
Kincses Gyula: Nem az orvosválasztás átalakítása, hanem a társadalmi egyeztetés hiánya a fő probléma
A beteglátogatási idő szabályozása, az intézményi teljesítmény mérése és még az orvosválasztás átalakítása mellett is szólnak szakmai érvek – mondta Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a Megbeszéljük című műsorban.
Egészségfejlesztési programot indít a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Uniós forrásból komplex egészségfejlesztési programot indít a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, hogy a legszegényebb településeken élő családoknak is elérhetővé tegyék az egészségügyi ellátásokat.
Szóbeli felvételi is lesz a Semmelweisen 2024-től
A Semmelweis Egyetem felvételi rendszerét is több szempontból módosítja a Magyar Közlönyben 2022. szeptember 7-én megjelent rendelet, mely 2024-től ad nagyobb szabadságot az egyetemeknek arra, hogy meghatározzák, milyen tantárgyak középiskolai, érettségi eredményei és milyen további teljesítmények számítanak majd bele a felvételin elérhető 500 pontba.
Vércsoportunk befolyásolja a sztrók esélyét 60 éves kor alatt
A legjobban a nullás vércsoportúak örülhetnek: nekik van a legkisebb esélyük erre a betegségre.
Nem adja át a Moderna az mRNS-vakcinájuk szellemi tulajdonjogait Kínának
A gyógyszeripari vállalat megtagadta a koronavírus elleni vakcinájuk szellemi tulajdonjogait Kínától, ami miatt kérdésessé váltak a vakcina forgalmazásáról szóló tárgyalások.