hírek
Elkészült a szemcsepp, amivel lecserélhető a szemüveg
A Vuity az első olyan, az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) által jóváhagyott szemcsepp, mely kezelni tudja az életkorral összefüggő homályos közeli látást, másik nevén a presbyopia jelenségét.
Mesterséges intelligencián alapuló algoritmusok tesztelésével segítik az új antibiotikumok keresését az ÖK kutatói
Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) evolúcióbiológusai legújabb kutatásukban olyan mesterséges intelligencián alapuló algoritmusok működését tesztelték, amelyek feladata az új, potenciálisan antibiotikumként alkalmazható molekulák keresése - közölte az ELKH az MTI-vel.
Inkubátorokba szerelt kamerán keresztül láthatják koraszülött babájukat a szülők
A most kiépített rendszeren keresztül a szülők és újszülöttek kölcsönösen hallják egymás hangját, mindez segíti a kötődés kialakulást, a tejelválasztást, valamint az újszülött fejlődését is – mondta dr. Nádor Csaba, az Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika osztályvezetője.
Korszerű agyi pacemakert ültettek be egy Parkinson-kórban szenvedő betegnek Szegeden
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) idegsebészeti klinikáján a világon elsők között ültettek be Parkinson-kórban szenvedő betegbe célzott mély agyi stimulációt lehetővé tevő korszerű elektródát - közölte a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.
Várólisták: két javaslattal állt elő az orvosi kamara
Lénárd Rita belgyógyász, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke szerint súlyos állapotromláshoz vezethet egy-egy elhalasztott műtét.
A két évnél fiatalabbaknál okoz tömeges megbetegedést idén az RSV
A Semmelweis Egyetemen az elmúlt hónapokban nyolc-tízszeresére nőtt a légúti tünetekkel klinikán kezelt kisgyerekek száma. A hirtelen egészségromlást esetükben nem a koronavírus, hanem egy másik, felsőlégúti betegségekért felelős kórokozó, az ún. RSV (respiratory syncytial virus) okozta.
Korrigált a kormány, módosították az egészségügyi jogállási törvényt
Egy a veszélyhelyzeti törvényben elrejtett módosítás korrigálta az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvényben foglaltakat, amely lehetetlen helyzetbe hozta az endometriózisban szenvedő nőket.
Jegyzékbe vétel védi a praxisokat
Azért, hogy egyetlen orvos se veszíthesse el jogvita közben az állását, vagy a praxisát, úgynevezett jegyzékbe vételi eljárást vezet be Magyar Orvosi Kamara (MOK) – mondta a VG-nek Nagy Ákos, a szervezet alelnöke.
A csonttörések megelőzésében és a koronavírus elleni küzdelemben is segít a D-vitamin
Az elmúlt években lényegesen, 3-5-szörösére nőtt a téli hónapokban D-vitamint fogyasztók aránya. Azt már régóta tudjuk, hogy a téli, napfénymentes időszakokban érdemes a D-vitamin-pótlásról gondoskodnunk, de hogy mennyi a javasolt, úgynevezett telítő vitaminmennyiség legyengült állapotban, például koronavírusos betegség esetén, arról új ajánlást fogalmaztak meg a szakemberek.
A Semmelweis Egyetem tíz munkatársa vehetett át állami elismerést
A magyar felsőoktatás napja alkalmából a Semmelweis Egyetem tíz munkatársának adományozott kitüntetést az innovációs és technológiai miniszter. Díjat kapott dr. Sághy Éva, Feketéné dr. Szabó Éva, dr. Köles László, dr. Kovács József, dr. Tenk Miklósné dr. Zsebe Andrea, dr. Zelles Tibor, dr. Koller Ákos, dr. Sasvári Mária, dr. Tátrai-Németh Katalin Ilona és dr. Zrínyi Miklós.
Megérkeztek a Molekuláris-Ujjlenyomat Kutató Központ első mintái az SZTE biobankjába
Megérkeztek a különböző, köztük daganatos betegségek korai diagnosztikájának ultrarövid lézerimpulzusokat használó technológiáját fejlesztő Molekuláris-Ujjlenyomat Kutató Központ első mintái a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) biobankjába.
Nincs tömeges orvoselvándorlás a közellátásból az egyre drágább magánegészségügy felé
Meghaladja a 900 milliárd forintot a magánegészségügy tavalyi bevétele, a járvány nyertesei a laborszolgáltatók. Leitner György, a Primus Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesületének elnöke szerint ma már nem a gazdagok kiváltsága a magánellátás, ahova – egyelőre úgy tűnik – nem indultak meg tömegével az állami intézményekben dolgozó orvosok.
Az autisták terápiás lehetőségeinek javítására indult vizsgálat a Semmelweis Egyetemen
A Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának kutatói az autizmus spektrum zavar pszichológiai és neurobiológiai alapjainak jobb megértését és a terápiás lehetőségek javítását tűzték ki célul. Ennek jegyében egy online kérdőíves felméréshez és egy EEG (elektroenkefalográfiás) vizsgálathoz várják autizmussal érintett és neurotipikus, vagyis szokásos módon fejlődő idegrendszerű személyek jelentkezését.