hírek
Azonosították a Parkinson-kór egyik fő okát
A degeneratív idegrendszeri betegségek, köztük a Parkinson-kór egyik fő okát sikerült azonosítaniuk az izraeli Ben Gurion Egyetem (BGU) kutatóinak.
A gyógyszerfejlesztésben nyit új lehetőségeket a magyar kutatók vezetésével kifejlesztett SpotXplorer technológia
Az ELKH Természettudományi Kutatóközpont (TTK) Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetésével új technológiát fejlesztettek ki egy kutatócsoport, amely lehetővé teszi az úgynevezett hotspotok beazonosítását az emberi szervezetben betegséget okozó fehérjéken.
Lendületet kaphat a dohányzásról való leszokás a járvány elmúltával – Május 31. a Dohányzásmentes Világnap
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO kezdeményezésére minden évben május 31-én tartják a Dohányzásmentes Világnapot. A világnap célja, hogy újra meg újra felhívja az emberek figyelmét a dohányzás pusztító hatásaira és arra, hogy évente több millió ember hal meg ennek következtében. Az idei világnapnak különös aktualitást ad az, hogy a legtöbb előrejelzés szerint a világ nagy részén lassan visszaszorítják a járványt, és a dohányosok új ösztönzést kaphatnak a leszokásra.
Fizetéscsökkentéstől tartanak a rezidensek
A Magyar Rezidens Szövetség szerint félő, hogy a márciustól kifizetett pótlékot visszafizettetik a kórházak, vagy levonják a bérekből.
Magyar innováció a rákdiagnosztikában
Kimutatja az áttéteket egy speciális „nyomjelző” a prosztatarákkal diagnosztizáltaknál.
Együttműködési megállapodást írt alá az SE és a Pfizer
A világ legkiválóbb klinikai vizsgálatokat végző kutatóhelyei közé került a Semmelweis Egyetem. A Pfizer nemzetközi, INSPIRE klinikai vizsgálóhely minősítésnek köszönhetően még több innovatív vizsgálati programba csatlakozhat be az egyetem, amelyek elősegíthetik a betegek gyógyulását, a hazai szakemberek és egészségügyi ellátás fejlődését.
Egyre több a kifizetetlen számla a hazai kórházakban
Március végén majdnem elérte a harmincmilliárd forintot az egészségügyi intézmények adóssága – derül ki a Magyar Államkincstár (MÁK) legfrissebb adataiból.
Miért a bölcsességfog a szájüreg legproblémásabb foga?
A bölcsességfogak jellemzően az utolsóként előtörő maradófogaink, általában 18-25 éves kor körül jelennek meg, de meglepő módon már jóval korábban is gondot okozhatnak. Erről is szó lesz a május 27-i Semmelweis Egészség Napokon.
Az Alkotmánybírósághoz fordultak az egészségügyi dolgozók
Márciusban mintegy 5500 orvos és szakápoló döntött úgy, hogy nem dolgozik tovább az állami egészségügyben, és nem írja alá az új szolgálati jogviszonyról szóló szerződését. Ők az érintettjei annak a feltételezett jogsértésnek, amellyel szemben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Magyar Helsinki Bizottság a Magyar Orvosi Kamarával közösen lép fel.
Kásler Miklós az újraindítás következő lépéseiről közölt részleteket
Kásler Miklós emberi erőforrások miniszter a Facebookon közölt pár részletet arról, hogy az újraindítás következő lépései hogyan befolyásolják majd a magyar egészségügyi rendszert.
A GVH megbírságolta a C-peptid termékek forgalmazóját
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a maximálisan kiszabható 117,8 millió forintra bírságolta a C-peptid termékek forgalmazóját, és véglegesen megtiltotta a termékek jogellenes reklámozását.
Rekordot döntött márciusban a gyógyszerköltés
A gyenge idei évkezdés után az elmúlt 12 hónap legnagyobb gyógyszerforgalmát produkálták a patikák a márciusi csaknem 51 milliárd forint vényköteles költéssel – derül ki a Hiflylabs Zrt. elemzéséből.
Fog- és szájbetegségektől a fül-orr-gégészetig – májusban zárul a Semmelweis Egészség Napok
Miért okozhat íz- és szaglásvesztést a COVID-19 megbetegedés és mikor igényel komolyabb kivizsgálást ez a probléma? Mit tehetünk fogínyvérzéskor? Minek a tünete lehet a szájszárazság? Miért kattog az állkapocsízület? Mi a szerepe a bölcsességfogaknak? – ezekről a kérdésekről is szó lesz a Semmelweis Egészség Napok május 27-ei, utolsó állomásán. Az online programon a részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.