hírek
A világ egyik legnagyobb orvosi vonatkozású ikeradatbázisa jöhet létre a Semmelweis Egyetemen
Eddig ezer egy- és kétpetéjű, azonos vagy különnemű ikerpár csatlakozott a Semmelweis Egyetemen létrehozott Magyar Ikerregiszterhez, amely most célul tűzte ki, hogy felveszi a kapcsolatot Magyarország összes ikerpárjával.
A dolgozók kilencven százaléka visszakapcsolta a villanyt a Szent Imre Kórházban
Nincs tömeges felmondás a Szent Imre Egyetemi Oktatókórházban, és a dolgozók 90 százaléka aláírta az egészségügyi jogviszonyról szóló szerződést.
Több ellátást lemondott a Jahn Ferenc kórház, miután csak három orvos maradt az egyik osztályán
A három belgyógyászati osztály közül csak kettő maradt működőképes, de extrém a terhelése az orvosigazgató szerint.
Az állam több ponton engedett az orvosoknak, hétfő éjfélig meghosszabbították a szerződések aláírási határidejét
Az Országos Kórházi Főigazgatóság több ponton elfogadta a Magyar Orvosi Kamara bírálatait az egészségügyi szolgálati jogviszonnyal kapcsolatban. Szeptember 30-ig felülbírálják az ügyeleti díjakat, egyértelműsítik a fizetett pihenőidőre vonatkozó szabályt, és egy kedden megjelent utasítás szerint az orvosok ügyeleti díját 30 százalékkal emelhetik meg. Az önként vállalt ügyeletnél így az ügyeleti díj 150-180 százalék is lehet. Hétfő éjfélig hosszabbították meg a határidőt a szerződések aláírására.
Elmozdultak a kórházak az éveleji nullszaldóról
Az év utolsó hónapjában és az újév legelején az egészségügyi intézmények tartozását illetően még éreztette a hatását a karácsonyi ajándékba kapott 44,8 milliárd forintos tartozáskiegyenlítés, de a legfrissebb, január havi kórházi adósságokat böngészve látható, hogy ismét elindult felfelé az adósságspirál.
Már csak pár nap maradt a másodállásra vonatkozó engedélykérésre
A Magyar Orvosi Kamara felmérése szerint a hazai szakorvosok több mint fele kettő vagy több állásban dolgozik egyszerre, az új törvényi szabályozás miatt ők most komoly döntési kényszerbe kerültek. Kulcskérdés, hogy milyen szempontok vezérlik a jogállásról szóló orvosi döntéseket.
Ritka Betegségek Világnapja – 2021
Immáron tizennegyedik alkalommal tartják meg a Ritka Betegségek Világnapját, aminek hagyományos időpontja minden év februárjának utolsó hétvégéje, így idén február 27. A Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetsége (RIROSZ) ezúttal a különleges körülményekhez alkalmazkodva az online térben rendezi meg az eseményt. Az idei rendezvényen is párhuzamosan zajlik majd a szakmai konferencia és a családi nap jellegű programok, azonban utóbbiakba az egész hét során be lehet kapcsolódni.
Lélegzetelállító videó a marsjáró leszállásáról
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) bemutatta kedden az első jó minőségű videót, amelyet a Perseverance marsjáró készített napokkal korábbi leszállásakor.
MOK: elfogadhatatlan az ügyelet rendes munkaidőnél alacsonyabb díjazása
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint elfogadhatatlan az orvosok számára az ügyeletnek a rendes munkaidőnél alacsonyabb díjazása, valamint az is, ha az ügyelet a pihenőnap miatt jövedelemvesztéssel jár.
Próbára teszik az orvosokat - interjú Váradi Piroskával
Kollégáim törekedni fognak olyan szituációk létrehozására, amelyekben boríték is szerepet játszhat – mondta Váradi Piroska, a hálapénz-tilalmat is ellenőrző Nemzeti Védelmi Szolgálat Korrupciómegelőzési Főosztályának vezetője.
Megkezdődött a praxisközösségi regisztráció
Az Alapellátási Igazgatóság honlapján megnyílt a regisztrációs felület. A nyilatkozatok leadási határideje: február 28. A tájékoztató az eddig felvetődött kérdésekre is választ ad.
Feszültséget teremtenek az átszabott orvosbérek
Sok orvos továbbra is bizonytalan azzal kapcsolatban, hogy melyik fizetési kategóriába fogják sorolni március 1-jétől, amikortól hivatalosan életbe lép az úgynevezett egészségügyi szolgálati jogviszony. Az viszont már látszik, melyik praxisközösségi forma lesz a legnépszerűbb a háziorvosok körében.
Magyar Gyógyszer Védjegy segít a tájékozódásban a gyógyszerek között
Magyarország az elsők között, több mint 100 évvel ezelőtt kapcsolódott be a gyógyszergyártásba, mára több, mint száz országban gyógyítanak és gyógyulnak magyar gyógyszerrel. A hazai gyógyszergyártók még 2014-ben hozták létre a Magyar Gyógyszer Védjegyet, azzal a céllal, hogy az orvosokat, gyógyszerészeket, betegeket hiteles forrásból informálja a Magyarországon készült vagy kutatott/fejlesztett gyógyszerekről. A védjegy használatára a védjegy tulajdonosa, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) adhat engedélyt – jelenleg 11 tagvállalat helyezheti el termékein. A védjegyhasználók átfogó edukációs, országos kampányt indítottak a hazai gyógyszerek megismerése érdekében.