hírek
A gének nem szabadalmaztathatóak
Egy utah-i bíróság nemrég kimondta: az emberi gének nem találmányok, vagy szellemi termékek, így nem szabadalmaztathatóak.
A kígyóméreg ellenszérumairól létesült internetes adatbázis
A kígyóméreg ellenszérumairól hozott létre internetes adatbázist az Egészségügyi Világszervezet (WHO); a szakemberek reményei szerint az új honlappal lényegesen csökkenhet a halálos kimenetelű kígyómarások száma.
Az elfojtott düh veszélyes a szívre
A szívbetegséggel élők jobban teszik, ha odafigyelnek rá, hogyan kezelik saját agressziójukat.
Terhességben is biztonságosak az influenza elleni szerek
Az influenza kezelésében alkalmazott Tamiflu és két másik szer biztonságos a kismamák és a magzatok szempontjából is – derült ki a Texasi Egyetem kutatóinak 239 betegen végzett tanulmányából.
Ki foglalkozik az orvosok egészségével!
Számunkra már régóta ismert, hogy az egészségben eltöltött életévekben az egészségügyi ellátásnak csak kis szerepe van. A legfontosabb a táplálkozás, helyes életmód, stressz kerülése. Ez az amit nem igazán tud megvalósítani az orvosok döntő többséges. Emiatt kisebb az orvosok átlagéletkora a társadalom egyéb rétegihez képest.
A leptin segíti a szervezet sepsis elleni védelmét
A leptin hormon, amelyet általában a testsúly szabályozásával hoznak összefüggésbe, a központi idegrendszeren belül a szepszis elleni védelemben is szerepet játszik - idézte amerikai kutatók megállapítását a ScienceDaily című tudományos portál (www.sciencedaily.com).
Magyar Nemzet: többen kaphatnak műszívet
A jövőben nem lesz szükség bonyolult és körülményes kérelmezési folyamatra ahhoz, hogy valaki műszívet kaphasson; Székely Tamás leköszönő tárcavezető döntése alapján ugyanis ez a terápia bekerülhet a társadalombiztosító által „hagyományos módon” támogatott eljárások közé - írta keddi számában a Magyar Nemzet.
Izlandon és Cipruson a legalacsonyabb a korai halálozás aránya
Az izlandi férfiaknak és a ciprusi nőknek a legkisebb a halálozási kockázata egy új tanulmány adatai szerint, amelyet a The Lancet című brit orvosi folyóirat pénteken megjelent száma ismertet.
Jobban kínozza az állapotos nőt a reggeli rosszullét, ha anyja is szenvedett tőle
Háromszor gyakrabban jelentkezik súlyos reggeli rosszullét, émelygés, hányás azoknál az állapotos nőknél, akiknek az édesanyja is hasonló problémától szenvedett terhessége idején - állapították meg norvég kutatók.
A génjeink a felelősek a túl sok dohányzásért
A legújabb kutatások szerint elképzelhető, hogy a génjeink a felelősek azért, ha nem tudunk leszokni a dohányzásról vagy nem tudjuk csökkenteni a napi adagot.
Az Asztma Világnapja - Asztmakontroll
2010. május 4-e az Asztma Világnapja, amely az idei évben az asztmakontrollra helyezi a hangsúlyt. Az Asztma Világnapját szervező GINA nemcsak jelentős nemzetközi kampánnyal hívja fel a betegek figyelmét arra, hogy az asztma kezelhető és megfelelő életmóddal kordában tartható, hanem bemutatja a legfrissebb, laikusoknak szóló asztmakontroll irányelveket tartalmazó dokumentumait. A dedikált nap alkalmából a Magyar Tüdőgyógyászok Társasága sajtóközleményt bocsát ki, amelyben magyarul is bemutatja a nemzetközi ajánlásokat.
Az álmok segíthetnek a tanulásban
Az új ismeretanyag elsajátítása utáni alvás segíthet azt memorizálni – legalábbis akkor, ha álmodik közben az illető, állítják a tudósok.
Saját genomját elemezte a kutató, de nem szedi a felajánlott gyógyszert
Harminc kollégájával fésülte át örökítőanyagát egy amerikai tudós azt elemezve, hogy mekkora egyes betegségek kockázata nála, illetve miként reagálna bizonyos gyógyszerekre.