hírek
Hogyan szagolják ki az immunsejtek a baktériumokat
A kutatók azt vizsgálják, hogyan érzékeli és kutatja fel immunrendszerünk a szervezetünkben kialakult fertőzéseket azáltal, hogy reagál a baktériumok által kibocsátott kémiai „illatokra”. Ha megismerjük, hogyan manipulálják az immunsejtek mozgásukat a külső jelekre reagálva, azzal nem csak az immunrendszer működését ismerhetjük meg behatóbban, hanem azt is megtudhatjuk, hogyan terjednek a rákos sejtek a szervezetben, sőt akár azt is, hogy működik az agyunk „huzalozása”.
Horváth: új eredmények a skizofrénia molekuláris szintű kutatásában
Magyar eredmények segíthetnek a skizofrénia megismerésében. "Két létező molekuláris modell újszerű ötvözésével sikerült olyan genetikailag módosított egértörzseket előállítanunk, amelyekben bizonyos idegsejttípusokat szelektíven hatástalanítva modellezni tudjuk a skizofrénia molekuláris agyi mechanizmusait" – mondta Horváth Szatmár a Szegedi Tudományegyetem klinikus pszichiátere az MTA-nak.
A jövő héten nyújthatják be a „rezidenstörvény” visszavonásáért indított népszavazási kezdeményezést
Várhatóan a jövő hét végén nyújtják be a „rezidenstörvény” visszavonásáért indított népszavazási kezdeményezést az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) az orvostanhallgatók.
Új média és újinfluenza - az internet szerepe a járványban
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az internet segítette ugyan az újinfluenza-járvánnyal kapcsolatos információk széleskörű terjedését, ám akadályozta a járvány kezelését azzal, hogy táplálta a betegséggel kapcsolatos találgatásokat és mendemondákat.
Népszabadság: 1,6 milliárd forintot fizettet vissza az OEP
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 1,6 milliárd forintot von vissza az egészségügyi intézményektől különféle visszaélések miatt - írta a Népszabadság.
Programok a rákellenes nap alkalmából
Betegjogi konferencia, filmbemutató és az alapszervezetek beszámolója is szerepel egyebek mellett a Magyar Rákellenes Liga által szervezett nemzeti rákellenes nap programjai között szerdán Budapesten.
Hangulatjavítóként is beválhat egy epilepszia elleni szer
A fenitoin egy jól ismert epilepszia elleni szer (antiepileptikum) szerte a világon. Bipoláris zavarban szenvedőkön végzett friss vizsgálatokból kiderült, hogy a valproáttal és a karbamazepinnel szemben a fenitoinnak a görcsgátló hatáson kívül hangulatstabilizáló hatása is van.
Influenzaoltás a baktériumoknak
A vírusok nemcsak az embereket, de a baktériumokat is megfertőzhetik, amelyeknek szintén megvan a maguk védekezőrendszere. A bakteriális „immunrendszer” működésének felderítése segíthet az iparban használatos baktériumok teljesítményének megőrzésében is.
Endoszkópos agyműtét-bemutató Debrecenben
Endoszkópos agyműtéteket mutatott be kedden két professzor Debrecenben az orvoscentrum idegsebészeti klinikáján, miközben a hazaiak mellett 12 országból érkezett orvosok és orvostanhallgatók figyelték a beavatkozásokat online közvetítéssel a helyszínen.
Mit mond az inzulin és a leptin az agynak?
A Cell Metabolism áprilisi száma új bizonyítékokat közöl arról, hogy az inzulin milyen üzenetet hordoz az agy számára.
Stratégiai szövetség a kórházakért: egységes egészségügyi ágazat megteremtése a legfontosabb feladat
Egységes egészségügyi ágazat megteremtése a legfontosabb feladat - mondták el a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület vezetői Miskolcon tartott sajtótájékoztatójukon kedden.
A cukorbetegség szűrővizsgálatát 45 éves korban célszerű elkezdeni
Súlyos, de korai tünetekkel sokszor nem járó betegségek szűrővizsgálati programjának elindítását gyakran nehéz eldönteni. Amerikai kutatók a cukorbaj költséghatékony szűrésének megszervezésére matematikai modellt dolgoztak ki, amelyet a Lancet című folyóiratban ismertettek.
Orvoshiány várható az Egyesült Államokban
Jelentős orvoshiány várható az Egyesült Államokban, ahol az újonnan elfogadott egészségügyi reformtörvény következtében az elkövetkező években milliókkal fog bővülni a betegek száma - írta a keddi The Wall Street Journal.