hírek
A vese egészségéről az Európai Parlamentben
A krónikus vesebetegség és a cukorbetegség, illetve a két kór összefüggése olyan fenyegető kockázat napjainkban az európai lakosság számára, hogy a probléma megelőzésére minden európai kormányzatnak, az egészségügyért felelős politikusoknak és szakértőknek többet kell tenniük - hangoztatták Strasbourgban az Európai Parlament tagjai a Vese világnapja alkalmából rendezett sajtószemináriumon.
Várják a pályaműveket Az év praxisa díjra
Az Országos Alapellátási Intézet (OALI) meghirdette az "Az év praxisa" díjat, amelyet az a három háziorvos nyerhet el, akit az internetes szavazáson a beküldött történetek alapján érdemesnek találnak az emberek az elismerő címre - mondta el Balogh Sándor, az OALI főigazgatója csütörtöki sajtótájékoztatón.
Biztonságosabb, olcsóbb és jobb lehet egyes esetekben az ultrahang, mint a CT
A Journal of Ultrasound in Medicine folyóirat márciusi számában megjelent szerkesztői cikkben a Harvard Egyetem egyik professzora sürgeti az orvosokat, hogy a CT helyett inkább az ultrahangot válasszák elsődleges diagnosztikai eszközként női kismedencei és alhasi panaszok esetén.
Az antidepresszánsok növelik a szürkehályog kialakulásának kockázatát
A Brit Kolumbia Egyetem, és a McGill Egyetem kutatói szerint néhány antidepresszáns gyógyszer növeli a szürkehályog (katarakta) kialakulásának esélyét.
Vita Németországban a rákszűrésről
Nyílt vita tört ki a német orvostársadalomban a rákszűrés előnyeiről, illetve hátrányairól.
A rezidensszövetség nyilvános vitára hívja az egészségügyi minisztert
A Magyar Rezidens Szövetség sajtónyilvános vitára hívja Székely Tamás egészségügyi minisztert, hogy ütköztethetők legyenek a fiatal orvosokat érintő rendelettel kapcsolatos eltérő álláspontok - mondta Papp Magor, a szövetség elnöke csütörtökön az MTI-nek. Az Egészségügyi Minisztérium tájékoztatása szerint Székely Tamás vállalja a vitát.
Tompahallást okozhat az átmeneti hallásromlás
A legújabb kutatások szerint a gyermekkori átmeneti hallásproblémák maradandó halláskárosodáshoz vezethetnek a későbbiekben. Egy, a Neuron című szaklapban megjelent cikk szerint a látóközponthoz hasonlóan a hallásközpont is rendkívül sérülékennyé válhat, ha nem kapja meg a megfelelő stimulációt a megfelelő életkorban.
Jusztícia Strasbourgba megy - Az otthonszülés dilemmái
Hol és hogyan szüljön a nő? A kérdés, bármilyen különös, azóta vált központi fontosságúvá, sokakat érdeklő és irritáló témává, mióta a szülés szabadsága a helyet és a módot illetően is alkotmányos jog lett. Akkor mi a gond? Hiszen sokan emlékeznek még, hogy a '40-es években, amikor "fölülről" mondták meg mit, miért és hogyan tegyünk, a szülést egyszerű intézkedéssel kórházi eseménynek, kötelezően egészségügyi intézményben végezhető aktusnak rendelték el. Nem is ódzkodott ellene senki. Az egészségügyi intézmények deklarált biztonsága meggyőzte a szülő nőket. A '80-as években viszont új szelek fújtak ezen a területen is, és elérkezett hozzánk a "családközpontú" szülés divatja.
Gyakoribb a mellékhatás azoknál, akik tartanak gyógyszerüktől
Nagyobb valószínűséggel jelentkeztek mellékhatások azoknál a pácienseknél, akik előre aggódtak gyógyszerezésük miatt - állapította meg egy ízületi gyulladással élő emberek közreműködésével készült német tanulmány.
Nem nő a halálozás kockázata a vesedonoroknál
Az egészséges amerikai vesedonoroknál nem nőtt meg a halálozás kockázata - ezt állapította meg egy nagyszabású tanulmány, amelyet amerikai kutatók publikáltak.
Új vírus: tavasszal valószínűleg nem lesz influenzajárvány
Szakemberek azt valószínűsítik, hogy idén tavasszal és nyáron nem lesz influenzajárvány; a betegség tüneteivel orvoshoz fordulók száma folyamatosan csökken, de szórványos megbetegedések azért előfordulhatnak - mondta Falus Ferenc országos tiszti főorvos szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
A többség fizetne a jobb egészségügyi ellátásért
A gazdaságilag aktív lakosság döntő többsége (69 százalék) nem érzi magát biztonságban a jelenlegi hazai egészségügyi ellátó rendszerben, biztonságérzetük még romlott is az elmúlt 12 hónapban, s több mint kétharmaduk hajlandó lenne előre kiszámítható többletköltséget is elviselni annak érdekében, hogy időben, megfelelő minőségű egészségügyi ellátáshoz jusson.
A háziorvos és a szakorvos együttműködése a legjobb orvosság
A családorvos és a pszichiáter szoros kapcsolata a depressziós beteg kezelésében olyan eredményes lehet, hogy végül gyógyszer adására sincs szükség. Az orvosok és a betegek szempontjából egyaránt fontos tudományos dolgozat eredményeit az Annals of Internal Medicine közölte.