infektológia
Az antibiotikum expozíció összefügg a koragyermekkori elhízással
A JAMA Pediatrics szakmai folyóiratban megjelent tanulmány eredménye szerint két évnél fiatalabb gyermekek esetében a széles spektrumú antibiotikumok használata a kisgyerekkori elhízás fokozott kockázatával áll összefüggésben.
Megváltozott a meningococcus fertőzés elleni
NeisVac-C vakcina oltási sora
A meningococcus okozta idegrendszeri fertőzések veszélyének leginkább kitett korcsoport a 2 éves kornál fiatalabb gyermekek. A C szerotípusba tartozó fertőzések elleni NeisVac-C vakcina hatékonyságát és biztonságosságát az 1999-es bevezetése óta számos publikációban igazolták ebben a populációban. (X)
Esetismertetés: Gyakori kórokozó, ritka lokalizációban
Infektológiai profilú belosztályra érkező 76 éves férfibeteg anamnézisében többek között 2-es típusú diabetes mellitus, krónikus lymphoid leukémia (CLL), krónikus obstruktív tüdőbetegség, pitvarfibrillatio, hypertonia, és hipertenzív szívbetegség szerepelnek.
Az egészséges szervezetben átlagosan öt vírus van jelen
Köztudott, hogy a humán szervezetben hasznos bélbaktériumok élnek. A Washington Egyetem kutatói azonban azt is megállapították, hogy a testünk ezen kívül átlagosan öt patogén vírusnak is helyet ad, bár az tisztázatlan, hogy ezek a kórokozók pozitív vagy negatív hatást gyakorolnak-e az egészségünkre.
A WHO a túlélők véréből származó Ebola terápiát javasol
Lehetséges a vérből kivont és konvaleszcens szérum használata az Ebola-vírus fertőzés kezelésére, és minden erőfeszítést latba kell vetni annak érdekében, hogy az érintett országok biztonságosan használhassák a készítményeket.
Akut bakteriális rhinosinusitis (ABRS) felnőttekben és gyermekekben
Az őszi időszakban elkezdődő vírusos eredetű náthákat fontos elkülöníteni a bakteriális eredetű rhinosinusitisektől. Míg az előző betegség tüneti terápián kívül nem igényel egyéb kezelést, addig a bakteriális rhinosinusitisek (ABRS) kezelése antibiotikumot igényel az esetek jelentős részében.
Clostridium difficile fertőzés (CDI) kezelése
CDI klinikai gyanúja esetén kizárólag a hasmenéses székletminta laboratóriumi vizsgálata javasolt. Magyarországon gyors diagnosztika gyanánt az A és B toxin kimutatására alkalmas EIA (enzyme immunoassay) módszer terjedt el, amelynek specificitása megfelelő (közelít a 100%-hoz), de a szenzitivitása alacsony (32-79%).
Clostridium difficile infekció (CDI) patomechanizmusa, klinikuma
A korábban elsősorban antibiotikum kezeléshez vagy kórházi ellátáshoz kapcsolódó banális hasmenések kórokozójaként ismert Clostridium difficile infekció (CDI) incidenciája jelentős (egyes adatok szerint 400%-os) növekedést mutatott az elmúlt évtizedben. Napjainkban a harmadik leggyakoribb nosocomiális infekcióvá vált. Jelentősége a nem kórházi eredetű megbetegedések emelkedő száma miatt, illetve a 2000-es évek elején Kanadában, Észak-Amerikában, majd Európában is megjelenő NAP1 (027-es ribotípus) törzs miatt nő.
Védelmet nyújthat-e a gyógyszerrel átitatott feloldható tampon a HIV-fertőzés ellen?
A Washington Egyetem biomérnöki karának kutatói kifejlesztettek egy feloldható, abszorbens anyagot, amely - HIV ellenes gyógyszerrel átitatva és tampon applikátorral az aktus előtt a vaginába helyezve - védelmet nyújt a fertőzés ellen.
Ebola Vírus Betegség (EVD) - Nyugat-Afrikai járvány 2014.
2014. március 23-án a Guineai Egészségügyi Minisztérium magas lázzal, súlyos hasmenéssel, hányással, valamint magas halálozási rátával (59%) járó járványkitörésről értesítette az Egészségügyi Világszervezetet (WHO). Az első jelentés 49 érintett személyről szólt.
Ebola-vírus betegség (EVD) - Klinikum, Vakcináció
Az Ebola-vírus a Filovirusok közé tartozó egyszálú RNS-vírus, elsőként 1976-ban izolálták. Öt különböző altípusa van, melyek közül négy humán patogén (Sudan-, Zaїre-, Tai Forest (Ivory Coast)-, és Bundibugyo ebolavírus), míg a Reston Ebola-vírus csak főemlősöket fertőz.
Az izraeliek is versenyben vannak, hogy megtalálják az Ebola vakcinát
Két izraeli orvos az Ebola és a Marburg vírusok túlélőit vizsgálja, hogy azonosítsák az ellenanyagot, és alkalmazásával megtalálják a gyógymódot.
Régi-új antibiotikum nem komplikált húgyúti infekciók kezelésében
A mindennapi gyakorlatban egyre többször találkozunk azzal a problémával, hogy milyen antibiotikummal is kezeljünk egy nem komplikált alsó húgyúti infekciót. Az egyre gyakrabban kitenyésző multirezisztens kórokozók, a fokozódó antibiotikum rezisztencia, illetve a Clostridium difficile infekció veszélye miatt előtérbe került a szájon át egyszeri dózisban szedendő fosfomycin használata.